Trwa ładowanie...

Zbliża się fala zwolnień grupowych

Wszystko wskazuje na to, że jesienią i zimą czeka nas fala grupowych zwolnień. Tylko od stycznia do września pracę w ramach tych zwolnień straciło 54 tysiące osób. Teraz takich osób ma być dwa razy więcej. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan firmy mają nadmiar mocy i za dużo pracowników. W tym roku bowiem polska gospodarka raptownie wyhamowała i firmy mają mniej zamówień.

Zbliża się fala zwolnień grupowychŹródło: Jupiterimages
dj37sog
dj37sog

Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski uważa, że wbrew temu co mówi rząd w Polsce jest kryzys a nie sukces gospodarczy. Jego zdaniem - zapowiedziane i trwające zwolnienia grupowe wskazują też na nieskuteczność Pakietu Antykryzysowego. Radzikowski wyjaśnia, że przyjęte tam rozwiązania uelastycznienia czasu pracy oraz możliwości ograniczenia czasowego wymiaru zatrudnienia pracowników miały tym zwolnieniom zapobiec. Wielu pracodawców chce też wykorzystać kryzys do obniżenia kosztów.

Andrzej Radzikowski zwraca uwagę, że pracodawcy zwalniając zatrudnionych sami sobie szkodzą, gdyż ponowne zatrudnienie pracowników w razie potrzeby jest kosztowne.

Według Wacława Czerkawskiego przewodniczącego Związku Zawodowego Górników w Polsce zwolnienia szkodzą gospodarce, gdyż jedno miejsce pracy generuje kolejne. Jeno miejsce pracy w kopalni, to cztery miejsca pracy poza kopalnią - zaznaczył Wacław Czerkawski.

Z kolei Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha uważa, że dużą winę za falę zwolnień grupowych ponoszą biurokratyczne ograniczenia i niekorzystne otoczenie instytucjonalno- prawne.

Najwięcej zwolnień grupowych planują producenci maszyn, odzieży i banki.

dj37sog
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj37sog

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj