Zboża nadal tanieją, potaniał także żywiec wieprzowy - MRiRW
6.10.Warszawa (PAP) - Na krajowym rynku zbóż nadal przeważają
spadki cen. W porównaniu z ubiegłym tygodniem potaniał także
żywiec wieprzowy - wynika z analiz Ministerstwa...
6.10.Warszawa (PAP) - Na krajowym rynku zbóż nadal przeważają spadki cen. W porównaniu z ubiegłym tygodniem potaniał także żywiec wieprzowy - wynika z analiz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
ZBOŻA
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 22- 28.09. br. za pszenicę konsumpcyjną średnio w kraju płacono 531 zł/t, tj. o 2,5 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, o 5,6 proc. mniej niż przed miesiącem i o ponad 38 proc. mniej niż w porównywalnym okresie ub.r
Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w ostatnim tygodniu września obniżyła się o 3,1 proc. do 406ázł/t. Ziarno to było o ponad 5 proc. tańsze niż przed miesiącem i o ok. 46 proc. tańsze niż rok wcześniej.
Od trzech tygodni notuje się wzrost cen skupu jęczmienia paszowego. W dniach 22-28.09. br. dostawcy tego ziarna uzyskiwali średnio 470 zł/t, wobec 449 zł/t tydzień wcześniej. Jednocześnie była to cena o ponad 1 proc. niższa niż przed miesiącem i o 38 proc. niższa niż przed rokiem.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia cena kukurydzy obniżyła się o ponad 5 proc. i w dniach 22-28.09.ábr. wynosiła 456ázł/t. Cena ta była o ponad 30 proc. niższa niż przed miesiącem i o 46,5 proc. niższa niż w porównywalnym okresie ub.r.
MIĘSO
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 22- 28.09.br. za trzodę chlewną płacono średnio 4,56 zł/kg (bez VAT), tj. o 3 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Było to jednak o prawie 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 12,5 proc. więcej niż przed rokiem.
W tym czasie ceny bydła były zbliżone do ubiegłorocznych. Dostawcy otrzymywali za nie przeciętnie 4,21 zł/kg (bez VAT), tj. o 0,7 proc. mniej niż w trzecim tygodniu września, ale o ok. 1 proc. więcej niż w końcu sierpnia.
Średnia cena skupu kurcząt typu brojler w analizowanym okresie wyniosła 3,14 zł/kg (bez VAT) i była o 1,1 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu oraz o ok. 3 proc. niższa niż przed miesiącem i rokiem.
Za indyki płacono przeciętnie 4,03 zł/kg (bez VAT) wobec 4,01 zł/kg tydzień wcześniej iá3,95 zł/kg przed miesiącem. Wáodniesieniu do notowań sprzed roku indyki były tańsze o 16 proc.
MLEKO
Pod koniec września br. nieznacznie (o 0,4 proc.) wzrosły przeciętne ceny zbytu odtłuszczonego mleka w proszku i ukształtowały się na poziomie 7,02ázł/kg (bez VAT). Jednak w odniesieniu do cen notowanych przed miesiącem i rokiem OMP było tańsze odpowiednio o ponad 1 proc. i o prawie 45 proc.(PAP)
bg/ gor/