Trwa ładowanie...
d14uoie

ZBP: ocena Moody's nie do końca sprawiedliwa

Decyzja agencji ratingowej Moody's o obniżeniu do "negatywnej" perspektywy polskiego systemu bankowego jest nie do końca sprawiedliwa - powiedział we wtorek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Share
d14uoie

Agencja Moody's podała we wtorek w komunikacie, że obniża perspektywę polskiego systemu bankowego do "negatywnej" ze "stabilnej. Perspektywa wyraża oczekiwania Agencji, co do warunków kredytowych w tym sektorze w najbliższych 12-18 miesiącach. Według Moody's, otoczenie banków ulegnie pogorszeniu.

Zdaniem Pietraszkiewicza, ocena agencji jest nie do końca sprawiedliwa. - Mam nadzieję, że rzeczywistość potwierdzi, iż mam rację. Jest prawdą, że system bankowy w Polsce działa i będzie działać w trudnych warunkach w kolejnych latach, ale na to oczywiście wpływają uwarunkowania zewnętrzne - powiedział PAP Pietraszkiewicz.

Wśród czynników zewnętrznych wskazał kłopoty w strefie euro i problemy banków w Europie. - Natomiast polski sektor bankowy, nie ma wątpliwości, jest sektorem stabilnym - zaznaczył.

d14uoie

Dodał, że polskie banki kredytowały gospodarkę na początku kryzysu i robią to nadal, zaspokajają podstawowe potrzeby klientów indywidualnych, samorządów i przedsiębiorstw. - Sektor bankowy jest odpowiednio skapitalizowany i osiąga w ostatnich latach bardzo dobre rezultaty - podkreślił.

Pietraszkiewicz przyznał, że wyniki finansowe branży mogą być w nadchodzących latach nieco niższe, ze względu na przewidywane niższe tempo wzrostu gospodarczego w Europie. - Ale nie wydaje się, żeby należało używać takiego sformułowania - negatywnej perspektywy - chyba, że ktoś ocenia, że wynik finansowy sektora bankowego w kolejnych latach będzie, w stosunku do roku bieżącego, trudny do powtórzenia" - stwierdził.

Szef ZBP powiedział także, że dostęp do zewnętrznego finansowania na rynkach międzynarodowych jest coraz trudniejszy, ale to scenariusz naturalny. - Sądzę, że sektor bankowy jest przygotowany na taki scenariusz. Na pewno (...) będą podejmowane także dalsze działania i będziemy niewątpliwie bardzo wnikliwie obserwować expose premiera i program gospodarczy rządu na najbliższe lata - dodał.

Agencja Moody's ocenia, że słabszy wzrost gospodarczy spowoduje pogorszenie jakości aktywów i zwiększenie konkurencji, ograniczając zdolność banków do zwiększania akcji kredytowej, co będzie miało negatywny wpływ na ich przychody.

Moody's przewiduje, że w tej sytuacji banki będą realizować strategie obronne, a tym samym odwrócone zostaną pozytywne trendy z pierwszego półrocza tego roku.

d14uoie

Podziel się opinią

Share
d14uoie
d14uoie