ZBP: Zapotrzebowanie na kredyt dla MSP powinno znacznie wzrosnąć od 2016 r.
Warszawa, 08.09.2015 (ISBnews) - Relacja kredytów dla przedsiębiorstw do PKB, wskazująca poziom finansowania firm przez sektor bankowy wynosi w Polsce 16%, podczas gdy średnia to 37%. Widoczne są już jednak pierwsze oznaki poprawy sytuacji, a zapotrzebowanie na kredyt powinno znacznie wzrosnąć po realnym uruchomieniu nowych programów unijnych, a więc od 2016 r., ocenia Związek Banków Polskich (ZBP).
08.09.2015 11:34
Do końca maja br. wartość należności polskich firm, głównie kredytowych, wobec banków wynosiła ponad 310 mld zł kredytu, w tym większość (ponad 180 mld zł) tego finansowania trafiła do MSP. Jak pokazują dane KNF i banku centralnego, od kilku miesięcy wzrasta popyt na kredyt, głównie w sektorze MSP. Do tego banki obsługują prawie 220 mld depozytów polskich przedsiębiorców.
Choć już teraz banki są podstawowym źródłem finansowania zewnętrznego dla przedsiębiorców, to jednak nadal niewielu przedsiębiorców korzysta z finansowania zewnętrznego w ogóle opierając działalność firmy głównie na wypracowanych środkach i rezerwach własnych, podkreśla ZBP.
Relacja kredytów dla przedsiębiorstw do PKB wynosi w Polsce 16%, podczas gdy średnia to 37%. Dane Banku Światowego i Komisji Europejskiej (rankingi: Doing Business i SME Access to Finance Report) wskazują jednak, że dostęp do finansowania bankowego w Polsce ulega sukcesywnej poprawie.
"Utrzymanie tego trendu, poprzez m.in. stworzenie nowej oferty produktów finansowania korporacyjnego wspartej doradztwem i dedykowanej do małych i średnich firm, jest jednak nadal jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem finansowym, samym sektorem MSP i państwem" - czytamy w raporcie Związku pt. "Polska i Europa - zagrożenia i wyzwania".
Dodatkowo, w obecnej (2014-2020) perspektywie finansowej w programach publicznych (unijnych i krajowych) dostępne będzie dla polskiego podatnika łącznie ponad 200 mld euro. Zapotrzebowanie na kredyt ze strony firm powinno więc znacznie wzrosnąć po realnym uruchomieniu nowych programów unijnych, tj. od 2016 roku.
"Teoretycznie oznacza to, że polscy beneficjenci powinni wygenerować drugie tyle, aby móc skutecznie sięgnąć po to wsparcie i tu ujawnia się absolutne zapotrzebowanie na usługi banków. Zakres ich dostępności w dużej mierze będzie zależeć od regulatora krajowego" - wskazuje ZBP.
Banki przygotowały się do obsługi przedsiębiorców w formie dotacyjnej, jak i agencyjnej - pośredników finansowych. ZBP wskazuje, że na podstawie doświadczeń poprzedniej perspektywy finansowej UE w Polsce, banki oczekują od regulatorów, tak unijnych jak i krajowych (resortowych i regionalnych) w pełni równouprawnionego podejścia, niedyskryminowania banków komercyjnych i spółdzielczych w konkursach na menadżerów czy pośredników finansowych nowych instrumentów finansowych.
Przedsiębiorcy działający w Polsce to w przeważającej większości tzw. mikroprzedsiębiorcy, a ponad 95% firm aktywnie działających na polskim rynku zatrudnia poniżej 9 pracowników.
(ISBnews)