Trwa ładowanie...

Zburzą "najbardziej niebezpieczne" osiedle w Warszawie. Jest decyzja

Osiedle Dudziarska było uznawane za jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy. Bloki postawiono z dala od miejskiej infrastruktury i innych osiedli mieszkaniowych. Okolica szybko dorobiła się złej sławy. Teraz zapadła decyzja o rozbiórce budynków.

Osiedle Dudziarska Osiedle Dudziarska Źródło: Agencja Wyborcza.pl, fot: Adam Stępień
dxgnuri
dxgnuri

O likwidacji osiedla Dudziarska pisze eska.pl. Jak ustalił serwis, 28 sierpnia 2024 r. została podjęta uchwała zarządu dzielnicy Praga-Południe, która zakłada rozbiórkę nieruchomości przy ul. Dudziarskiej 40, 40A, 40B. Powodem jest "brak możliwości realizacji funkcji mieszkalnej".

"Dalsze decyzje związane z zagospodarowaniem terenu będzie podejmował zarząd dzielnicy" - powiedział w rozmowie z eska.pl rzecznik dzielnicy Andrzej Opala.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić

Historia osiedla Dudziarska

Osiedle powstało w 1993 r. i miało być przeznaczone dla mieszkańców z wyrokami eksmisyjnymi. Lokalizacja miała być w pewnym sensie karą dla lokatorów. Przez długi czas na Dudziarską nie dojeżdżały żadne autobusy, w pobliżu nie było także sklepów. Obok osiedla funkcjonowała za to spalarnia śmieci, więzienie, niedaleko biegły także tory kolejowe.

dxgnuri

"Z czasem mieszkania tu opustoszały, w ich miejsce pojawili się tzw. dzicy lokatorzy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkania przydzielano tu policjantom. Ci szybko opuścili budynki, które nie były dostatecznie ocieplone, nie miały centralnego ogrzewania i gazu. Przez lata degradacja osiedla postępowała, a miejsce stało się największymi polskimi slumsami"- pisaliśmy w Wirtualnej Polsce.

Decyzja o wysiedleniu osiedla zapadła w 2019 r. W blokach zamurowano okna i drzwi. Okolica była natomiast chętnie odwiedzana przez miłośników tzw. urban exploration, czyli włamywania się do zamkniętych i częściowo zrujnowanych budynków mieszkalnych i fabrycznych.

Serwis eska.pl zauważył jednak, że władze dzielnicy nie poinformowały, co mogłoby pojawić się w miejscu zburzonych bloków. - Koszt takiej operacji przekroczyłby milion złotych, a dzielnica ma pilniejsze potrzeby finansowe - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxgnuri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxgnuri

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj