Trwa ładowanie...
d3j2ct4
giełda
27-02-2009 13:22

Zelmer może ograniczyć inwestycje, początek roku ocenia pozytywnie

27.2.Warszawa (PAP) - Zelmer może ograniczyć planowane na ten rok
inwestycje. Pierwsze dwa miesiące 2009 roku ocenia pozytywnie.
Liczy, że przewagą konkurencyjną spółki będzie...

d3j2ct4
d3j2ct4

27.2.Warszawa (PAP) - Zelmer może ograniczyć planowane na ten rok inwestycje. Pierwsze dwa miesiące 2009 roku ocenia pozytywnie. Liczy, że przewagą konkurencyjną spółki będzie elastyczność cenowa dla produktów wytwarzanych w kraju - powiedzieli w piątek przedstawiciele Zelmera.

"Mamy wariant ograniczenia naszych tegorocznych inwestycji. Wstrzymaliśmy na parę miesięcy część inwestycji w nowe produkty. Jeśli sytuacja na rynku będzie wyglądać tak, jak obecnie, to będziemy je jednak realizować" - powiedział w piątek na spotkaniu z inwestorami Janusz Płocica, prezes spółki.

"Planowaliśmy wydać w tym roku podobne kwoty jak w roku ubiegłym" - dodał.

W 2008 roku spółka wydała na badania i rozwój 21 mln zł. 13 mln zł spółka przeznaczyła na wsparcie komunikacyjne marki w kraju i w regionie.

d3j2ct4

Zarząd Zelmera pozytywnie ocenia pierwsze dwa miesiące tegorocznej sprzedaży.

"Pomimo globalnego spowolnienia w naszej branży nie jest źle, nam też idzie dobrze. W styczniu i lutym mamy wzrosty sprzedaży na rynku polskim" - powiedział prezes.

Spółka nie będzie jednak publikować prognoz na ten rok.

"Sytuacja globalna jest zbyt niestabilna. Nie pokusiliśmy się o prognozy" - powiedział.

Zelmer upatruje swej szansy w deprecjacji złotówki i innych walut Europy Środkowo-Wschodniej.

d3j2ct4

"Naszą przewagą konkurencyjną może być elastyczność cenowa. Nasze produkty wytwarzane w Rzeszowie i innych polskich fabrykach są bardziej konkurencyjne cenowo" - powiedział prezes.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich sześciu miesiącach ceny wyrobów importowanych z Dalekiego WSchodu wzrosły o 40 proc., podczas gdy w Polsce wzrost kosztów wytworzenia wzrósł o 6 proc.

Dodał jednak, że w dobie kryzysu problemem może być ściągnięcie należności.

d3j2ct4

"Jeśli sytuacja na rynkach będzie się pogarszać, będziemy ostrożniej podchodzić do sprzedaży, na przykład na rynkach wschodnich. Lokalne sieci mogą mieć problemy płynnościowe. To może wpłynąć na spadek przychodów w tym roku" - powiedział Płocica.

W 2008 roku przychody Zelmera wzrosły do 465,8 mln zł z 420,5 mln zł w 2007 roku. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł do 157,8 mln zł ze 133,9 mln zł w 2007 roku. EBITDA spadła jednak do 43,5 mln zł, EBIT do 31,9 mln zł, a zysk netto do 24,2 mln zł. W 2007 roku było to odpowiednio: 56,6 mln zł, 47,1 mln zł i 34,7 mln zł.

Negatywny wpływ na wyniki spółki miały transakcje opcyjne. W związku z wyceną opcji spółka musiała utworzyć rezerwę w wysokości 28,3 mln zł.(PAP)

pel/ ana/

d3j2ct4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j2ct4