Trwa ładowanie...

Zerowa stawka VAT na żywność. Co zrobi rząd?

- Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała prawdopodobnie do końca 2023 roku - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska w Radiu Zet.

Zerowa stawka VAT będzie obowiązywać prawdopodobnie do końca roku - powiedziała minister finansów Magdalena RzeczkowskaZerowa stawka VAT będzie obowiązywać prawdopodobnie do końca roku - powiedziała minister finansów Magdalena RzeczkowskaŹródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d3w6894
d3w6894

- Będziemy tę sytuację monitorować. Zdecydowaliśmy, że do połowy roku jest to zapewnione, natomiast zobaczymy jak będzie zachowywała się inflacja i wtedy będziemy podejmować decyzję, tak jak to było ogłoszone przez rzecznika rządu, w kwietniu - powiedziała Rzeczkowska.

- Nie ma pewności, ale przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność do końca 2023 r. jest prawdopodobne - dodała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Z kolei wiceminister finansów Artur Soboń poinformował w programie Tłit WP, że "nie jest to przesądzone, ale jest to więcej niż prawdopodobne".

d3w6894

Według obecnych przepisów, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje przez pierwszą połowę 2023 r. Przedstawiciele rządu zaznaczali jednak, że rozwiązanie to może zostać przedłużone na cały 2023 r.

Inflacja nie odpuszcza. Ceny żywności ostro w górę

Z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 r. wynika, że zerowa stawka VAT na żywność będzie obowiązywała do końca 2023 r. We wtorek głos w tej sprawie zabrał na konferencji prasowej Piotr Muller, rzecznik rządu.

- W zakresie tarcz antyinflacyjnych decyzje podejmujemy praktycznie z 2-, 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Decyzje dotyczące ewentualnego przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność zapewne będą podjęte w kwietniu, tak aby była jasność, jeśli chodzi o stawki podatkowe na kolejne półrocze – zapowiedział Piotr Müller.

Obecne zerowe stawki podatku VAT obowiązują wyłącznie do końca czerwca. Normalnie żywność byłaby obłożona 5-procentową stawką.

d3w6894

Inflacja w Polsce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Odczyt z lutego wskazał wynik 18,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Jest on zatem najwyższy od grudnia 1996 r. Powyżej średniej rosły jednak ceny żywności. Są one wyższe o 24 proc. w porównaniu z tymi z lutego 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w6894
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w6894