Zestawienie wydarzeń w regionie - Europa Środkowa i Turcja - w dniach 14‑20 stycznia

21.01. Warszawa (PAP/Int.) - W poprzednim tygodniu uwaga inwestorów skupiała się na możliwych interwencjach walutowych w Czechach oraz komentarzach węgierskich ministrów na temat...

21.01.2013 | aktual.: 21.01.2013 10:08

21.01. Warszawa (PAP/Int.) - W poprzednim tygodniu uwaga inwestorów skupiała się na możliwych interwencjach walutowych w Czechach oraz komentarzach węgierskich ministrów na temat kursu forinta.

RYNKI

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,09 proc. do poziomu 25,62 za euro, a forint umocnił się o 0,97 proc. do poziomu 292,99 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 1,14 proc. do poziomu 4,16 za euro.

Czeski indeks PX w ciągu tygodnia spadł o 1,06 proc. do 1042,52 pkt., a węgierski BUX wzrósł o 3,08 proc. do 19595,15 pkt. WIG 20 w tym czasie wzrósł o 0,56 proc. do 2572,14 pkt.


CZECHY

MOŻLIWE INTERWENCJE NA FX

Szef czeskiego banku centralnego (CNB) Miroslav Singer poinformował, że CNB nie będzie publicznie ogłaszał docelowych poziomów EURCZK, a jedynie poinstruuje własnych dilerów. Szczegółowe poziomy będą ustalane na kolejnych posiedzeniach zarządu banku.

Zdaniem BNP Paribas obecnie "pożądany" przez CNB poziom kursu korony, spójny z celem inflacyjnym 2,0 proc., to 26,0 za euro. Zdaniem banku Nomura jest to 26,0-26,25 za euro.

Z kolei Bank of America/Merrill Lynch ocenia, że CNB chciałby na koniec I kw. 2013 r. osiągnąć poziom w przedziale 26-27 za euro, a w okolicach poziomów 25,1-25,2 za euro można oczekiwać zintensyfikowania interwencji.

CZECHY TO BEZPIECZNY PORT W REGIONIE EŚW - MOODY'S

Analityk agencji ratingowej Jaime Reusche w wywiadzie dla PAP ocenił, że Czechy, wraz z Polską, to "bezpieczny port" w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

DEFICYT C/A W XI PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Deficyt obrotów bieżących w listopadzie wyniósł 2,01 mld koron wobec konsensusu 8,0 mld koron. Komerční banka spodziewa się, że w całym 2012 r. deficyt obrotów bieżących spadł poniżej 1 proc. PKB wobec 2,9 proc. PKB w 2011 r.

POLITYKA

Rząd Petra Nečasa wygrał w czwartek głosowanie o wotum nieufności.


WĘGRY

VARGA I MATOLCSY NIE ZGADZAJĄ SIĘ W SPRAWIE FORINTA

Mihaly Varga, minister bez teki w rządzie Viktora Orbana odpowiedzialny za negocjacje z MFW, ocenił w czwartek, że kurs forinta powinien kształtować się w przedziale 275-285 za euro, a słabszy forint mógłby być groźny. Z kolei w poprzedzającym tygodniu minister gospodarki narodowej Gyorgy Matolcsy ocenił, że umacnianie forinta by ograniczyć inflację było błędem, a Węgry muszą odrzucić tradycyjne modele ekonomiczne.

Ekonomiści Capital Economics ocenili w raporcie opublikowanym w tygodniu, że obecnie głównym czynnikiem dla kursu forinta są wydarzenia lokalne.

"Narastają obawy, że rząd w przyszłym miesiącu mianuje na szefa banku centralnego lojalistę. W związku z tym dalsze spadki kursu forinta wydają się prawdopodobne" - napisano w raporcie CE.

W ocenie Capital Economics Matolcsy, który jest głównym kandydatem do stanowiska szefa banku centralnego, może "wystraszyć" inwestorów, a jego ewentualne powołanie na szefa banku centralnego określono jako "najgorszy wybór". Kadencja obecnego szefa NBH wygasa w marcu.

Danske Bank wskazuje na możliwe osłabienie forinta w związku ze zmianą ogólnego nastawienia inwestorów do Węgier oraz wzrostu niepewności, szczególnie co do perspektyw polityki pieniężnej.

W ocenie Royal Bank of Scotland choć Matolcsy jest najbardziej "widocznym" kandydatem, to rosną szanse, że Orban wskaże "kogoś mniej kontrowersyjnego dla rynków, kto jednak będzie lojalny wobec rządu". Zdaniem RBS jest mało prawdopodobne, by MNB miał prowadzić poluzowanie ilościowe poprzez kupno rządowego długu.

FITCH NIE SPODZIEWA SIĘ SZYBKIEJ PODWYŻKI RATINGU

Analityk agencji Fitch poinformował pod koniec tygodnia, że podwyżka ratingu Węgier jest mało prawdopodobna, dopóki węgierski wzrost PKB nie wróci do poziomu potencjalnego.

INFLACJA W GRUDNIU NIŻSZA OD OCZEKIWAŃ

Ceny konsumpcyjne na Węgrzech wzrosły w grudniu 2012 r. o 5,0 proc. rdr, po wzroście w listopadzie o 5,2 proc. Analitycy spodziewali się, że inflacja w grudniu wyniesie 5,2 proc. rdr.

"Dane o CPI zaskoczyły pozytywnie, gdyż wzrost akcyzy na tytoń jeszcze nie ujawnił się w cenach" - napisano w komentarzu Erste Banku.

"Nasza prognoza średniorocznego CPI w 2013 r. to 4,4 proc., z ryzykiem, że będzie niższy" - dodano.

"Głównym czynnikiem dla polityki pieniężnej mogą pozostać zmiany w ocenie ryzyka" - zaznaczono.

Z kolei zdaniem Credit Suisse, mimo że w 2013 r. inflacja będzie powyżej celu, to "raczej nie zniechęci to RPP od dalszych obniżek mających na celu wsparcie popytu krajowego". CS podtrzymuje prognozę stopy procentowej na poziomie 5,0 proc. na koniec 2013 r.

Prognozę średniorocznej inflacji z 4,0 proc. do 3,7 proc. obniżyli ekonomiści banku OTP. Ekonomiści argumentują to ogłoszonymi obniżkami cen elektryczności, ogrzewania i gazu, jak i słabszą od oczekiwań inflacją żywności przetworzonej.

OTP spodziewa się obniżki stóp proc. o 25 pb na następnym posiedzeniu, potem przerwy i wznowienia obniżek w kwietniu. Na koniec I połowy roku OTP prognozuje główną stopę procentową na poziomie 5,0 proc.

PRODUKCJA W LISTOPADZIE SPADŁA O 6,9 PROC. RDR

Produkcja przemysłowa na Węgrzech w listopadzie skurczyła się o 6,9 proc. rdr. Zdaniem ekonomistów ING spadek wynikał głównie z wysokiej bazy oraz zakończenia produkcji w fabryce Nokii. Ich zdaniem sytuacja "nie jest tak zła, na jaką wygląda".


TURCJA

AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA W GÓRĘ, STOPA BEZROBOCIA STABILNA

Stopa bezrobocia w październiku nie zmieniła się względem września i wyniosła 9,1 proc., podczas gdy w sektorze pozarolniczym spadła o 0,2 pkt. proc. do 11,4 proc. Po dostosowaniu sezonowym stopa bezrobocia spadła do 9,3 proc. wobec 9,4 proc. we wrześniu, a w sektorze pozarolniczym spadła o 0,3 pkt. proc. do 11,7 proc.

Jak zwracają uwagę ekonomiści BNP Paribas, "stopa bezrobocia spadła pomimo rekordowo wysokiego poziomu aktywności zawodowej, który wzrósł do 50,7 proc. z 50,3 proc. we wrześniu".

"Luźna polityka monetarna i silny popyt krajowy będą dalej wspierały rynek pracy, dlatego spodziewamy się dalszego stopniowego obniżania się stopy bezrobocia" - napisano w raporcie BNP Paribas.

DEFICYT BUDŻETU NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ

Deficyt budżetowy w 2012 r. wyniósł 28,8 mld lir, czyli 2 proc. PKB, wobec 2,3 proc. prognozowanych przez rząd w październiku. Nadwyżka pierwotna wyniosła w 2012 r. 19,6 mld lir, czyli 1,4 proc. PKB, wobec zakładanych 1,1 proc. PKB.

"Na 2013 r. podtrzymujemy prognozę deficytu na poziomie 2,1 proc., z ryzykiem wzrostu, co wynika z niepewności odnośnie planowanej prywatyzacji" - napisano w komentarzu Erste.

"To powinno wspierać oczekiwania na utrzymanie środowiska niskich stóp procentowych i naszą prognozę rentowności obligacji benchmarkowych w przedziale 6,0-6,5 proc." - dodano.

Zdaniem ekonomistów ING wykonanie budżetu wspiera wiarygodność Turcji, a w ocenie Bank of America/Merrill Lynch polityka fiskalna wspiera tureckie obligacje.


RUMUNIA

RUMUŃSKIE SPW WEJDĄ W SKŁAD INDEKSU JPM GBI-EM.

We wtorek podano, że pomiędzy marcem a początkiem maja 2013 r. rumuńskie obligacje będą stopniowo włączane w skład indeksu JP Morgan Government Bond Index-Emerging Markets (JPM GBI-EM). W marcu rumuńskie papiery mają również wejść w skład indeksu Barclays EM Local Government Bond Index.

"Rumunia wchodzi do wielkiej ligi" - napisano w komentarzu Royal Bank of Scotland.

RBS rekomenduje kupno obligacji dłuższych niż jednoroczne (bez zabezpieczenia walutowego), sprzedaż pary EURRON i przeważanie rumuńskich papierów.


SŁOWACJA

SPADEK INFLACJI W GRUDNIU

Inflacja na Słowacji w grudniu 2012 r. spadła do 3,2 proc. z 3,4 proc. w listopadzie. Analitycy oceniali, że w grudniu inflacja rdr pozostanie bez zmian, na poziomie 3,4 proc.


NAJBLIŻSZY TYDZIEŃ

We wtorek turecki bank centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Benchmarkowa stopa repo wynosi 5,5 proc. Royal Bank of Scotland nie spodziewa się zmian stóp procentowych.

W piątek na Węgrzech zostaną podane dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie. Ekonomiści spodziewają się spadku o 3,0 proc. rdr.

CZECHY - W WEEKEND DRUGA TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH

Były premier Miloš Zeman i obecny minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg zmierzą się w drugiej turze 25 i 26 stycznia. W pierwszej turze (11-12 stycznia) Zeman dostał 24,21 proc. głosów, a Schwarzenberg 23,40 proc. Są to pierwsze powszechne wybory prezydenckie w Czechach.

Jak zaznaczają ekonomiści JT Banka, "zakres władzy wykonawczej prezydenta Czech nie jest duży. Z drugiej strony, mianuje on sędziów, w tym sądu konstytucyjnego oraz członków zarządu Narodowego Banku Czech".

W ocenie ekonomistów banku Erste/Česká spořitelna, po wyborach nastąpi odejście od "zagorzale antyeuropejskiej retoryki ustępującego prezydenta Klausa w stronę retoryki rozważnie konstruktywnej". Ekonomiści banku nie spodziewają się istotnych zmian w zarządzie banku centralnego, gdyż "tradycja mianowania ekspertów zapewne będzie podtrzymana".(PAP)

fdu/ dan/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdaświat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)