Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia
...
23.03.2009 | aktual.: 23.03.2009 07:00
23.3.Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w lutym.
SŁAWOMIR SKRZYPEK - 18.3 - NBPNews
Rada Polityki Pieniężnej jest gotowa obniżyć stopę rezerwy obowiązkowej - wynika z cytowanej wypowiedzi prezesa NBP.
"(...) Teraz (NBP - PAP) przygotowuje m.in. wydłużenie operacji repo do 6 miesięcy i jest gotów do kolejnych działań. W tym do obniżenia stawki rezerwy obowiązkowej. Jak mówił Sławomir Skrzypek, jest to dziś raczej pytanie: kiedy? a nie czy w ogóle obniżyć rezerwę obowiązkową?" - wynika z relacji zamieszczonej na portalu.
"Jednak tym działaniom NBP powinno towarzyszyć także właściwe zachowanie samych banków. NBP już od lat nawoływał np. do tego, aby także właściciele banków wzmacniali je poprzez kierowanie zysków na zasilanie kapitałów. W ubiegłym roku w bankach pozostało jednak tylko ok. 40 proc. zysków, resztę wypłacono akcjonariuszom" - napisano.
===================================================
ANDRZEJ WOJTYNA - 17.3 - PAP
Do czasu ustabilizowania się kursu złotego stopy procentowe powinny pozostać bez zmian. Kluczową kwestią dla stabilności kursu jest konieczność zaprezentowania nowego harmonogramu przyjęcia euro oraz porozumienie polityczne dotyczące zmiany konstytucji - uważa Andrzej Wojtyna.
"Zapanował pewien optymizm związany z poprawą sytuacji złotego, są to jednak dopiero kilkudniowe zachowania kursu. Nadal uważam, że ryzyko osłabienia ciągle występuje. W związku z tym sądzę, że na najbliższym posiedzeniu Rady dyskusja będzie dotyczyła kwestii, czy obniżyć stopy o 25 punktów bazowych, czy pozostawić je bez zmian".
"W moim przekonaniu dopóki kurs nie ustabilizuje się na silniejszym poziomie, ze względu na ryzyko reakcji rynków, wolałbym zaczekać. Wyjaśnienie się kwestii kursowej w dużej mierze zależeć będzie z kolei od tego, czy wyjaśni się sprawa nowego kalendarza przystępowania do strefy euro".
===================================================
MARIAN NOGA - 16.3 - GAZETA PRAWNA
Zdaniem Mariana Nogi w marcu może nie dojść do obniżki stóp procentowych lub będzie ona w niewielkiej skali ze względu na kurs złotego.
"Jesteśmy w cyklu obniżek. Z tego punktu widzenia obniżka w marcu oczywiście jest możliwa. Natomiast czy to koniecznie trzeba robić? Ja nie widzę powodów, by powiedzieć, że obniżka musi nastąpić w marcu. Poza tym jestem generalnie zwolennikiem małych 25-pkt obniżek".
"Szczególnie ważny jest kurs walutowy i głębsze obniżki mogłyby niekorzystnie wpłynąć na złotego".
===================================================
STANISŁAW OWSIAK - 13.3 - PAP
Przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych istnieje, zaś kolejne dane makroekonomiczne mogą ją dodatkowo poszerzyć - uważa Stanisław Owsiak.
"Przestrzeń do obniżek stóp procentowych istnieje, może być ona rozszerzona przez inne dane makroekonomiczne. Dysponujemy obecnie tylko częścią danych o gospodarce, będą następne: o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, o bezrobociu, to wszystko się ułoży w całość i da przesłanki do podjęcia decyzji".
"Na pewno przy podejmowaniu decyzji jest ważna kwestia kursu złotego. Mocniejszy złoty mógłby przestrzeń do obniżek stóp procentowych rozszerzyć. Nie bez znaczenia jest też to, co robią inne banki centralne: m.in. EBC, bank Szwajcarii. Dysparytet stóp musi być brany pod uwagę".
===================================================
MARIAN NOGA - 13.3 - TVN CNBC
Obecna sytuacja na rynku walutowym wyklucza obniżki stóp większe niż o 25 pb - uważa Marian Noga.
"W obecnej sytuacji na rynku walutowym stwierdzenie, że cięcia powinny być większe niż 25 pb nie mają racji bytu".
"Cały czas jesteśmy nastawieni łagodnie. Wiadomo, że jesteśmy w cyklu obniżek stóp procentowych. (...) Moim zdaniem referencyjna stopa NBP w 2011 roku powinna być zbliżona do referencyjnej stopy EBC".
===================================================
SŁAWOMIR SKRZYPEK - 11.3 - KONFERENCJA
Prezes NBP Sławomir Skrzypek potwierdził, że RPP rozważa obniżkę stopy rezerwy obowiązkowej.
"Rozpatrujemy obniżkę stopy.(...)Te decyzje są ciągle przed nami.(...) Są one przygotowane".
"RPP, jak i NBP wykaże pełne zaangażowanie dla zwiększenia płynności. Powstają pytania, czy uwolniony pieniądz nie wróci do nas".
===================================================
MARIAN NOGA - 10.3 - PULS BIZNESU
Marian Noga ocenia, że kontrola nad wskaźnikiem inflacji daje Radzie Polityki Pieniężnej pole do dalszych obniżek stóp procentowych.
"Z punktu widzenia polityki pieniężnej nasza gospodarka jest dobrze przygotowana do trudnej sytuacji. Wszystkie prognozy wskazują, że w dłuższym okresie ceny będą się stabilizować. Według projekcji NBP wskaźnik cen zejdzie poniżej naszego celu w I kw. 2010 roku. To skutek podwyżek stóp procentowych dokonanych w ubiegłym roku".
"Inflacja jest więc pod kontrolą i mamy teraz pole do łagodzenia polityki monetarnej. Niewielki wzrost inflacji na początku 2009 roku wynika głównie ze wzrostu cen energii".
===================================================
JAN CZEKAJ - 10.3 - GAZETA PRAWNA
Zdaniem członka RPP Jana Czekaja deprecjacja złotego ogranicza możliwości dalszego rozluźniania polityki monetarnej.
"Dziś osłabienie kursu złotego ogranicza możliwość obniżek stóp, bo ogólny wskaźnik restrykcyjności polityki pieniężnej spada".
"Gdyby euro kosztowało ok. 4 zł to moglibyśmy schodzić znacząco (ze stopami proc. - PAP). Ale w tej chwili nie sposób to powiedzieć. Zobaczymy jak będzie się kształtowała sytuacja w gospodarce w kolejnych miesiącach. Ocena tej sytuacji może nie dawać podstaw do dalszych obniżek".
===================================================
SŁAWOMIR SKRZYPEK - 6.3 - TVN CNBC
Kolejne cięcia stóp procentowych są bardzo możliwe. RPP nadal znajduje się w fazie łagodzenia polityki monetarnej - ocenia prezes NBP, Sławomir Skrzypek.
"Jest przestrzeń do obniżania stóp procentowych, a NBP jest w postawie łagodzącej politykę monetarną, kolejne obniżki są bardzo możliwe".
Zdaniem prezesa NBP, inflacja w naszych warunkach staje się nieco mniejszym zagrożeniem, zaś chwilowy wzrost w lutym był brany pod uwagę ze względu na wzrost cen regulowanych.
"Generalnie inflacja będzie u nas spadać. Realnym problemem nie tylko dla gospodarki polskiej, ale także europejskiej i światowej jest wzrost gospodarczy".
===================================================
JAN CZEKAJ - 5.3 - TVN CNBC
W ocenie Jana Czekaja kolejne obniżki stóp procentowych, które są prawdopodobne, powinny być na poziomie 25-50 punktów bazowych. Istotne znacznie dla decyzji RPP ma w ostatnim okresie kurs walutowy.
"Na pewno, jeżeli byśmy obniżali stopy procentowe, to nie będzie to już 75 pb, jak to było w grudniu i w styczniu".
"Gdyby sytuacja w sferze realnej gospodarki pogarszała się gwałtownie, być może, że uzasadnione byłyby większe obniżki stóp, natomiast biorąc pod uwagę to, co dzieje się dzisiaj w gospodarce, możemy stwierdzić, że obniżki stóp procentowych są prawdopodobne na poziomie 25-50 pb".
"Uspokojenie sytuacji na rynku walutowym niewątpliwie stwarza korzystniejsze otoczenie dla podejmowania decyzji o obniżkach stóp procentowych".
===================================================
SŁAWOMIR SKRZYPEK - 5.3 - KONFERENCJA
Obniżenie stóp procentowych przez EBC daje podstawy do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej przez RPP - uważa Sławomir Skrzypek, prezes NBP.
"To wskazuje, że jest jeszcze jakaś przestrzeń do działań naszego banku w tym zakresie".
===================================================
HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 5.3 - PAP
Zdaniem Haliny Wasilewskiej-Trenkner kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej nie powinny być dodatkowym elementem destabilizacji w tak dynamicznej sytuacji, jaka panuje obecnie na rynkach finansowych. W tej chwili dobre by było zatrzymanie się na obecnym poziomie stóp proc.
"Nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy się zatrzymali na obecnym poziomie stóp procentowych. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna, zachodzi bardzo wiele różnych zmian. Byłoby dobrze pozostać przez dłuższy czas w jakimś określonym miejscu, w określonym punkcie, tylko nie wiadomo, czy będzie można".
"Jestem przeciwko dopingowi gospodarki w postaci niskiej stopy procentowej. To jest doping w postaci fałszywej informacji, że pieniądz jest tani. A to nieprawda - pieniądz nie jest tani i przez najbliższe kilka lat tani nie będzie".
===================================================
DARIUSZ FILAR - 5.3 - RZECZPOSPOLITA
Zdaniem Dariusza Filara obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej i stopy depozytowej mogłoby skłonić banki do zwiększenia akcji kredytowej skuteczniej niż ruchy główną stopą procentową.
"Ruchy główną stopą nie są obecnie najważniejsze dla gospodarki. (...) To nie stopa referencyjna jest głównym zmartwieniem - co więcej przez obniżki tej stopy można szkodzić złotemu, bo przy transakcjach walutowych to ona jest punktem odniesienia, a niewiele to zmieni dostępność kredytu (...)".
"Są możliwe dwa działania, blisko ze sobą powiązane. Żeby dostarczyć bankom jeszcze więcej płynności, zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie, żeby je zniechęcić do trzymania pieniędzy w NBP, można by równocześnie obniżać stopę rezerwy obowiązkowej i stopę depozytową".
===================================================
ANDRZEJ WOJTYNA - 4.3 - TVN CNBC
Andrzej Wojtyna uważa, że pole manewru Rady Polityki Pieniężnej zawęziło się, nie ma szerszego pola do obniżki stóp większej niż 25 pb. Obecny poziom stóp procentowych jest być może tym, który warto utrzymać. Radykalne obniżki stóp mogłyby być niebezpieczne dla kursu złotego.
"Jestem raczej dość ostrożny jeśli chodzi o to, co się określa zużyciem amunicji przedwcześnie. (...) Warto trochę tych narzędzi, bardziej standardowych czy konwencjonalnych, jak główne nasze narzędzie - stopy procentowe, jednak w zapasie mieć".
"(...) zgadzam się z tymi opiniami, które głoszą, że pole manewru RPP zawęziło się".
"Jest ryzyko, ciągle dość znaczące, pogorszenia się kursu walutowego. I dalsze obniżki, a w każdym razie bardziej radykalne czy agresywne, sądzę, że byłyby z tego punktu widzenia dość niebezpieczne".
===================================================
DARIUSZ FILAR - 3.3 - GAZETA PRAWNA
Dariusz Filar ocenia, że w związku z obawami o kurs polityka pieniężna w kolejnych miesiącach powinna być wstrzemięźliwa.
"Im silniejsze oczekiwania na obniżki tym większy ma to wpływ na rozchwianie kursu. Trzeba po prostu powiązać te dwa elementy, a to prowadzi do konkluzji, że polityka pieniężna w kolejnych miesiącach musi być odpowiednio wstrzemięźliwa".
"Nie chcę w tej chwili przesądzać, czy możliwe są obniżki stóp o 25 pb. Sytuacja jest dynamiczna. To w ogóle każe głęboko przemyśleć kolejne kroki w polityce pieniężnej. W warunkach wzrostu wskaźnika inflacji obniżek stóp procentowych dokonuje się dość trudno".
===================================================
MIROSŁAW PIETREWICZ - 2.3. - PAP
Mirosław Pietrewicz uważa, że docelowy poziom stóp procentowych powinien zostać osiągnięty jak najszybciej, dlatego kolejne cięcie stóp powinno być głębsze niż 25 pb.
"Osobiście uważam, że biorąc pod uwagę kształtowanie się kursu złotego, powinniśmy podjąć odważniejszą decyzję niż w lutym i możliwe szybko skończyć obniżanie stóp procentowych po to, żeby oczekiwania na obniżki stóp nie były czynnikiem pogłębiającym proces deprecjacji złotego".
"Łagodzenie polityki pieniężnej powinno być skoncentrowane w czasie, aby możliwie szybko dojść do docelowego poziomu stóp procentowych".
===================================================
ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 26.2 - RADIO PIN
Zdaniem Andrzeja Sławińskiego wysokość stóp procentowych jest dostosowywana do prognoz gospodarczych, które mogą się jeszcze zmienić. Tym samym należy brać pod uwagę zmianę poziomu stóp procentowych.
"Stopy procentowe dostosowuje się do prognoz. Niestety musimy zakładać, że prognozy mogą się jeszcze zmienić. I tym samym stopy. Na razie trzeba tak zakładać (że stopy proc. będą obniżane - PAP) w jakiejś perspektywie".
"Prognozy makroekonomiczne, również dla Polski, potwierdzają to, że recesja w gospodarce globalnej dopiero się zaczyna. Naturalną rzeczą w trakcie silnej niestety i zapowiadającej się na długotrwałą dekoniunktury jest łagodzenie polityki pieniężnej po to, żeby gospodarka miała większe szanse wrócić za jakiś czas na ścieżkę potencjalnego wzrostu".
===================================================
MARIAN NOGA - 26.2 - TVN CNBC
Zdaniem Mariana Nogi jest jeszcze przestrzeń do obniżek stóp, a RPP jest w fazie cyklu obniżek.
"Jeszcze przestrzeń do obniżek stóp procentowych jest, jesteśmy w fazie cyklu obniżek, natomiast tutaj sytuacja zadecyduje, jak będzie wyglądała sekwencja ewentualnych obniżek stóp procentowych".
"Jesteśmy w nastawieniu łagodnym, natomiast jak będziemy obniżać stopy, w którym miesiącu, tego nie wiem".
"Samo obniżanie stóp procentowych, pomijając nawet stawkę, jaka jest proponowana przez RPP obniżki stóp proc., nie wystarcza, żeby rosła akcja kredytowa, trzeba zastosować cały szereg innych środków".
====================================================
DARIUSZ FILAR - 26.2 - DZIENNIK
Ze względu na niezwykle dynamiczną sytuację w gospodarce RPP musi reagować elastycznie podejmując decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych - uważa Dariusz Filar.
"Sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Dane, które dostajemy, zmieniają się czasami z dnia na dzień. Niestety w większości są one negatywne. Przy tak dynamicznej sytuacji musimy reagować elastycznie".(PAP)
jba/ jtt/