Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

24.10.Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki
Pieniężnej od ostatniego posiedzenia we wrześniu.


ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 20.10. -...

24.10.Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia we wrześniu.

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 20.10. - RZECZPOSPOLITA

Recesja w Unii Europejskiej, jeżeli okaże się dłuższa niż zakładają prognozy, spowoduje, że polską gospodarkę czeka dłuższe wyhamowanie tempa wzrostu - ocenia.

"Jesteśmy w specyficznej sytuacji, gdy nawet najświeższe dane są już trochę historyczne. Dotychczas myślano, że ekspres szybkiego wzrostu naszej gospodarki bez większych trudności +przejedzie+ przez krótki i płytki okres spowolnienia w gospodarce światowej, ledwo co wyhamowując. Jeśli jednak recesja w Unii Europejskiej będzie rzeczywiście znacznie dłuższa niż do niedawna prognozowano, to i nas czeka dłuższe hamowanie" powiedział Sławiński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

==============================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 17.10. - PAP

Zdaniem członkini Rady Polityki Pieniężnej Haliny Wasilewskiej- Trenkner, należy się obecnie powstrzymać od decyzji, która zmieniałyby parametry polityki pieniężnej. W jej ocenie, nie widać na razie znaczącego wyhamowania w sferze realnej.

"Dane dotyczące rynków finansowych są obecnie bardzo niestabilne. Należałoby się w tej chwili powstrzymać od decyzji, które zmieniałyby parametry polityki pieniężnej" - powiedziała.

"Nie wiadomo zaś, co się będzie działo, gdy ruszą akcje ratowania banków w wielu krajach. Może to powodować zmiany, które będą wymagać dostosowań ze strony naszej polityki pieniężnej. Będziemy na pewno działali tak, aby walczyć z inflacją, ale bardzo uważać na gospodarkę, na sferę realną" - dodała. =========================================================

DARIUSZ FILAR - 17.10. - RZECZPOSPOLITA

Zdaniem członka RPP Dariusza Filara do końca roku stopy procentowe NBP powinny pozostać bez zmian. Nie wyklucza on także, że pierwsze ich obniżki zobaczymy wiosną przyszłego roku.

"Przechodzę do obozu opowiadającego się za stabilizacją stopy na pewien okres. (...) W Radzie zaczyna się kształtować ciekawy konsensus w celu stabilizacji stóp. Rzadko był tak jednolity front. (...) Do końca roku liczę na stabilizację na rynkach finansowych. W styczniu 2009 roku mamy nową projekcję inflacyjną. Na początku roku mamy też przeszacowanie koszyka inflacyjnego" - powiedział.

============================================================

DARIUSZ FILAR - 16.10. - TOK FM

Wzrost gospodarczy w 2009 roku może ukształtować się na poziomie 4 proc. Stopy procentowe powinny obecnie pozostać na stabilnym poziomie - uważa.

"Nie ukrywam, że zmieniam moje podejście z postulowania kolejnej podwyżki stóp procentowych na postulowanie ich stabilizacji" - powiedział.

============================================================

JAN CZEKAJ - 15.10. - TVN CNBC

Podwyżki stóp procentowych mogą okazać się niepotrzebne, jeśli kolejne dane makro potwierdzą tezę o spowolnieniu gospodarczym - ocenia.

"Czekamy na dane o produkcji, będziemy wiedzieli czy weszliśmy w spowolnienie. W tym kontekście podwyżki stóp mogłyby być niepotrzebne. Moje nastawienie byłoby neutralne, nie byłbym skłonny do podnoszenia stóp" - powiedział.

=========================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 15.10. - BLOOMBERG

Członek RPP Andrzej Wojtyna powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że stopy procentowe powinny pozostać stabilne przez jakiś czas.

"(...)Stabilne stopy są ważną wartością obecnie. Niepewność jest bardzo duża i powiedziałbym, że naszą rolą jest przeciwdziałać takim nastrojom. Optuje za przejściem na neutralne nastawienie wpierw potem dopiero można myśleć, czy usprawiedliwione są obniżki stóp. Jednak czas na to na pewno nie nadszedł" - powiedział.

===========================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 15.10. - SEMINARIUM

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział dziennikarzom, ze jest wiele faktów, które wskazywałyby na konieczność obniżania stóp procentowych.

"Projekcja zostanie opublikowana w terminie. Będziemy chcieli uwzględnić wszystkie istotne dane" - powiedział dziennikarzom na seminarium.

===========================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 15.10.- DZIENNIKARZOM

Andrzej Wojtyna z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że RPP powinna przejść obecnie do nastawienia neutralnego w polityce pieniężnej. Wojtyna spodziewa się większego spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce.

"Sądzę, że możemy oczekiwać nastawienia neutralnego w polityce pieniężnej, ale nie powinniśmy w tej chwili myśleć o obniżkach, których nie wykluczam, ale raczej bym widział poruszanie się w kierunku neutralnego nastawienia" - powiedział.

=======================================================

MARIAN NOGA - 14.10. - TVN CNBC

W tej chwili prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych jest niewielkie. Obniżka stóp procentowych w 2009 roku nie jest wykluczona - powiedział.

"W tej chwili prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych jest niewielkie (...). Nie mogę wykluczyć, że w 2009 roku będą potrzebne obniżki stóp procentowych (...) Natomiast dzisiaj ja tego jeszcze nie widzę" - powiedział.

=======================================================

STANISŁAW OWSIAK - 14.10. - RZECZPOSPOLITA

Perspektywa dalszych podwyżek stóp procentowych znacznie się oddaliła - powiedział.

"Nie wiem, czy z perspektywy najnowszych wydarzeń z początku tego tygodnia szansa na obniżki stóp procentowych przez RPP się przybliżyła. Sądzę raczej, że oddaliła się perspektywa podwyżek stóp procentowych wieszczonych jeszcze nie tak dawno przez część ekonomistów i analityków" - powiedział.

=======================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 14.10. - GAZETA PRAWNA

- W tej chwili nie głosowałabym za obniżką stóp procentowych, ale po przedstawieniu nam nowej projekcji moja decyzja może być inna - powiedziała.

"Nie głosowałabym za obniżką stóp procentowych, ale po przedstawieniu nam nowej projekcji moja decyzja może być inna" - powiedziała.

========================================================

STANISŁAW OWSIAK - 14.10. - PAP

Perspektywa podwyżek stóp procentowych wyraźnie się oddaliła, mogą one nie być już konieczne w najbliższej przyszłości. Przez kolejne cztery lub pięć miesięcy nie powinno być potrzeby zmiany poziomu stóp - ocenia.

"W mojej ocenie perspektywa podwyżek stóp wyraźnie się oddala i nie wiem, czy w ogóle będą one potrzebne w najbliższej przyszłości. Natomiast z obniżkami też nie należy się spieszyć, jeżeli serio podchodzimy do projektu przyjęcia euro oraz wejścia do systemu ERM2, trzeba działać rozważnie" - powiedział.

=======================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 10.10. - RZECZPOSPOLITA

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Haliny Wasilewskiej- Trenkner perspektywa wejścia do strefy euro przez Polskę nie pozwala na poluzowanie polityki pieniężnej.

"Dla nas najważniejsza będzie najnowsza projekcja inflacyjna. Ona odpowie na pytanie, jak w tej chwili wygląda sytuacja i co się może stać w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Jeśli mamy wejść do euro w 2012 roku to nie ma szans na poluzowanie polityki monetarnej" - powiedziała.

=======================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 10.10. - Radio PIN

Dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce w przyszłym roku wyniesie 4,4-4,5 proc. Polska gospodarka zwalnia nieznacznie, inflacja zaś spada wolniej niż na świecie - uważa.

"Polska gospodarka zwalnia nieznacznie, presja inflacyjna słabnie wolniej niż na świecie. (...) Moim zdaniem przyszłoroczny wzrost gospodarczy wyniesie 4,4-4,5 proc." - oceniła.

=======================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 9.10. - TVN CNBC

Pogarszanie się perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie wpłynie na politykę pieniężną w Polsce - ocenił.

"Przyszłość jest trudna do przewidzenia, prognozy (tempa wzrostu PKB - PAP) były i są na razie rewidowane w dół. Skala tych rewizji w dół okazała się zaskakująco duża, dlatego banki centralne zdecydowały się na te obniżki stóp" - powiedział.

"Jesteśmy częścią gospodarki globalnej, w związku z tym skutki tych przewidywanych, niestety w wielu krajach, okresów recesji dotkną naszej gospodarki, więc będzie to miało wpływ na politykę pieniężną" - dodał.

=======================================================

JAN CZEKAJ - 8.10. - PAP

Decyzje banków centralnych dotyczące obcięcia stóp proc. o 50 pkt. bazowych będą nie bez znaczenia dla przyszłych decyzji RPP - ocenił.

"Na pewno nie będzie to bez znaczenia, ale czy będzie to przyspieszać czy opóźniać nasze decyzje, nie wiem, sytuacja jest bardzo dynamiczna" - powiedział.

"Zobaczymy, jak będą wyglądały dane, zobaczymy co się będzie działo dalej na świecie, będziemy podejmować decyzje. Sytuacja jest tak dynamiczna, że mówienie dzisiaj o tym co będzie za dwa tygodnie jest dość ryzykowne. Oczywiście decyzje banków centralnych są ważne, musimy patrzeć na to co robią. Po reakcji banków widać, że sytuacja jest skomplikowana" - dodał.

=======================================================

STANISŁAW NIECKARZ - 8.10. - PAP

Decyzje banków centralnych dotyczące obniżek stóp procentowych będą miały wpływ na politykę pieniężną w Polsce. Otwartą kwestią może stać się szybsze rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych - ocenia.

"Skoordynowane posunięcie banków centralnych o znacznych jednorazowych obniżkach stóp procentowych jest ważnym krokiem w kierunku prób opanowania kryzysu na rynkach finansowych" - powiedział.

"Czy to wystarczy - trudno na razie ocenić. Sytuacja jest skomplikowana i dynamiczna. Niewątpliwie decyzje te będą miały wpływ na naszą politykę pieniężną. Raczej nie wchodzi w grę kolejna podwyżka stóp procentowych. Nasza polityka pieniężna byłaby oderwana od rzeczywistości. Otwartą kwestią może stać się szybsze rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych. Kiedy - trzeba rozważyć różne aspekty, mając na uwadze, że sytuacja jest dynamiczna, z rosnącym stopniem jej komplikacji" - dodał.

=======================================================

MARIAN NOGA - 7.10. - PULS BIZNESU

Przystąpienie do strefy euro wymaga zacieśniania polityki pieniężnej. Konieczna jest jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych, o 25 pkt bazowych - uważa.

"Nadal jestem zwolennikiem jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Zwłaszcza w kontekście szybkiego wejścia do strefy euro. Musimy jak najprędzej zacieśniać politykę pieniężną, by w 2010-11 r. nasza inflacja zbliżyła się do tej w Eurolandzie" - powiedział.

=======================================================

STANISŁAW NIECKARZ - 7.10. - BLOOMBERG

Warunki do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych mogą pojawić się w I kwartale przyszłego roku. Do tej pory wskazana jest ich stabilizacja - uważa.

"Bilans przyszłych ryzyk dla inflacji może sugerować, że warunki do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych mogą pojawić się już w I kwartale 2009 roku. Do tego czasu jest usprawiedliwione utrzymywanie stabilnych stóp procentowych. Jest to wartością samą w sobie w czasie destabilizacji na rynkach finansowych" - powiedział.

=======================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 7.10. - KONFERENCJA

Polityka monetarna będzie musiała uwzględnić kryzys na rynkach finansowych - powiedział.

"Kryzys na rynkach w mniejszym stopniu dotknie Polskę niż inne kraje europejskie. Natomiast co do polityki monetarnej ona musi uwzględniać wszystkie czynniki, również i ten" - powiedział.

"Niewątpliwie sytuacja na rynkach globalnych będzie miała wpływ na nasze decyzje. Po stronie podażowej mamy do czynienia ze znacznie niższymi niż prognozowano cenami ropy. Z drugiej strony mamy do czynienia z pewnymi niewiadomymi dotyczącymi wpływu cen kontrolowanych. To są te ryzyka. Jedne działają w dół, a drugie w górę. Mamy do czynienia niewątpliwie ze spowolnieniem" - powiedział.

=======================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 2.10. - PAP

Trwałe wypełnienie kryterium inflacyjnego z Maastricht wymagać będzie od RPP zacieśnienia polityki pieniężnej. Jedna podwyżka stóp procentowych jest konieczna, druga będzie uzależniona od rozwoju sytuacji - uważa.

"Konieczność utrwalenia inflacji na niskim poziomie - poziomie pozwalającym wypełnić kryterium inflacyjne wymagane Traktatem z Maastricht - oznacza, że trzeba będzie dokonać dalszych korekt polityki pieniężnej" - powiedziała.

=======================================================

JAN CZEKAJ - 2.10 - TVN CNBC

Osłabienie dynamiki wzrostu gospodarczego będzie prowadziło do dalszego obniżenia presji inflacyjnej oraz obniżenia samej inflacji. Kolejne dane dotyczące PKB i inflacji będą kluczowe z punktu widzenia kolejnych ruchów RPP. Na początku przyszłego roku może nastąpić kolejny szczyt inflacji - powiedział.

Pytany o dalsze działania RPP oraz możliwe obniżki stóp procentowych w przyszłości Czekaj powiedział, że decydujące będą kolejne dane dotyczące inflacji i dynamiki wzrostu PKB.

"Decydujące będą dane dotyczące inflacji i dynamiki wzrostu PKB. Jeżeli będziemy obserwować, powiedzmy, głębsze załamanie gospodarki niż dotąd sądzimy, myślę, że będziemy musieli reagować także obniżając stopy procentowe. Nie bez znaczenia będzie również to, co będą robiły inne banki centralne" - powiedział w TVN CNBC. =======================================================

MARIAN NOGA - 1.10. - PAP

Sprowadzenie inflacji do celu 2,5 proc. w średnim okresie wymaga jeszcze jednego kroku w zacieśnianiu polityki monetarnej. Krok ten powinien być wykonany jak najszybciej - ocenił.

"Ministerstwo Finansów bardzo często trafiało z prognozą, nawet często w punkt. Jest to dobra informacja, chociaż muszę przyznać, że my patrzymy na gospodarkę całościowo, przede wszystkim ja patrzę na płace i wydajność pracy, a tutaj rozwarcie jest bardzo duże" - powiedział.

=======================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 1.10. - TVN CNBC

Inflacja na koniec tego roku może spaść poniżej 4 proc., jeśli nie nastąpią znaczące podwyżki cen regulowanych - uważa.

"Dużą niewiadomą są ceny ropy. Jakkolwiek biorąc pod uwagę korygowane w dół prognozy (dotyczące gospodarki - PAP) ten trend spadkowy (inflacji - PAP) będzie" - powiedział.

"Jeśli nie nastąpią znaczące podwyżki cen regulowanych, to inflacja może spaść poniżej 4 proc. na koniec roku" - dodał.

"Ten czynnik który ostatnio zmienił perspektywę RPP to wejście do ERM2. Jest to czynnik który może wpłynąć na prowadzenie polityki pieniężnej" - powiedział.

"(...) Nawet jeśli nie wchodzilibyśmy, to nie wykluczałbym zaostrzenia (polityki pieniężnej - PAP), by pomóc gospodarce zachować gospodarce proporcje wzrostu" - dodał.

=======================================================

JAN CZEKAJ - 30.9. - DZIENNIK

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Jana Czekaja, światowy kryzys na rynkach finansowych nie zagrozi Polsce.

"Nie sądzę by ten kryzys zagroził bankom działającym w Polsce" - powiedział.

"Od strony ekonomicznej sytuacja wygląda dość groźnie. Jeśli amerykański rząd nie udzieli pomocy sektorowi finansowemu, to czeka nas dalsza seria bankructw dużych instytucji finansowych. Bez pomocy państwa sektor finansowy USA nie ma szans na podniesienie się z kryzysu" - dodał.

=======================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 25.9. - Radio PIN

Zdaniem Haliny Wasilewskiej-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej nadal konieczne jest zacieśnianie polityki pieniężnej. Jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych jest niezbędna, kolejnych nie można wykluczyć.

"Sądzę, że jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych jest niezbędna, o więcej niż jednej można mówić tylko z pewnym prawdopodobieństwem" - powiedziała.

======================================================= JAN CZEKAJ - 25.9.- TVN CNBC

Członek RPP Jan Czekaj nie wykluczył, że konieczna będzie jeszcze jedna podwyżka stóp, ale kluczowe będzie październikowe posiedzenie RPP.

"Nie można wykluczyć, że może być konieczna. Mamy inflację na wysokim poziomie i będziemy obserwować sytuację i stosownie do tego będą podejmowane decyzje. Najbliższe posiedzenie będzie miało istotne znaczenie, gdyż będziemy wiedzieli, w którą stronę podąża wskaźnik inflacji (...). Możemy poczekać do października do projekcji, która ułatwia podjęcie decyzji" - powiedział. ==============================================================

DARIUSZ FILAR - 25.9.- TVN CNBC

Spełnienie przez Polskę kryterium inflacyjnego w 2011 roku wymaga szybkiego i zdecydowanego działania RPP. Osiągnięcie celu inflacyjnego NBP, do czego konieczne są nadal przynajmniej jedna lub dwie podwyżki stóp procentowych, może okazać się niewystarczające - ocenia.

"My realizujemy cel inflacyjny 2,5 proc. (...) Jest niewykluczone, że Rada będzie musiała celować nieco +pod cel+. Natomiast pełniejsza ocena będzie możliwa wtedy, kiedy zobaczymy, jak zachowuje się inflacja w Europie i jak w całej grupie krajów Unii Europejskiej będą się kształtowały prognozy tych trzech liderów w gwarantowaniu niskiej inflacji. Do tego można dodać 1,5 punktu proc. (...) Mówimy tutaj o 12-miesięcznej inflacji kroczącej. Jeżeli mamy zostać pozytywnie ocenieni w roku 2011 to w gruncie rzeczy fundamenty pod tą ocenę musimy zbudować wcześniej, w 2010 roku, bo jest tych 12 miesięcy opóźnienia"(PAP)

kba/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinanserpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)