Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia
...
07.01. Warszawa (PAP) - Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w grudniu.
ANDRZEJ RZOŃCA - 23.12 - PAP
"Nie uważam, żeby ożywienie gospodarcze w Polsce miało być +ślamazarne+, czy +niemrawe+ i w mojej ocenie listopadowa projekcja inflacji wcale na coś takiego nie wskazuje".
"Myślę, że średnioroczny wzrost PKB w przyszłym roku okaże się nieco wyższy niż 2,9 proc. zapisane w projekcji NBP. Muszę jednak podkreślić, że różnica pomiędzy tym, co uważam za scenariusz najbardziej prawdopodobny, a tym, co wynika z projekcji, nie jest na tyle istotna, żeby była podstawą rewizji pożądanego kształtu polityki pieniężnej, jaki można zbudować sobie w oparciu o projekcję".
====================================================
ANDRZEJ RZOŃCA - 23.12 - PAP
"Rada Polityki Pieniężnej nie widzi powodów, aby modyfikować parametry polityki pieniężnej w nadchodzącym półroczu i ja tę ocenę podzielam. Natomiast mam świadomość, że te parametry w którymś momencie będą musiały zostać zmienione. Z jednej strony ze względu na nabierające siły ożywienie gospodarcze, a z drugiej strony ze względu na koszty, jakie wiążą się z utrzymywaniem zbyt niskich stóp przez zbyt długi czas".
"Oczywiście w porównaniu do innych krajów stopy procentowe w Polsce nie są niskie, natomiast w porównaniu do przeszłości - są. Nigdy tak niskie jeszcze nie były".
"Głęboko wierzę, że Rada kształtuje swoją politykę w taki sposób, aby nie były konieczne gwałtowne ruchy. Aby tak było, trzeba oczywiście działać z wyprzedzeniem".
====================================================
ANDRZEJ RZOŃCA - 23.12 - PAP
"Póki co takich zagrożeń nie widać (związanych z możliwym nagłym wzrostem cen powodowanym wewnętrznymi czynnikami popytowymi - PAP). Natomiast kształtowanie się popytu i jego wpływ na inflację trzeba bacznie śledzić. Jeśli wyodrębnimy komponenty inflacji, które są najbardziej wrażliwe na zmiany popytu, to ich dynamika przestała spadać i zaczęła rosnąć. To oczywiście nie jest jeszcze sygnał do zmiany parametrów polityki pieniężnej, ale na pewno kształtowaniu się tych komponentów inflacji będę się bacznie przyglądał".
"Inflacja bazowa na poziomie 1,1 proc. to wcale nie jest - na tle przeszłości - niski poziom. To jest inflacja, która w przeszłości gwarantowała utrzymanie się inflacji CPI w przedziale odchyleń od celu. Przy czym trzeba pamiętać, że inflacja bazowa jest obecnie zaburzona - choćby w ostatnim miesiącu przez ceny łączności".
====================================================
JERZY OSIATYŃSKI - 20.12 - PAP
Jerzy Osiatyński w pierwszej rozmowie po powołaniu do RPP powiedział PAP, że podtrzymuje swoje wcześniejsze opinie wyrażone w wywiadzie dla PAP z 27.11.2013 dotyczące tego, że w obecnych warunkach polityka pieniężna nie powinna szkodzić koniunkturze, a utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych przez możliwie jak najdłuższy czas jest "ze wszech miar pożądane".
Dopytywany, czy będzie postulował wydłużenie zadeklarowanego przez RPP okresu utrzymania obecnego poziomu stóp procentowych co najmniej do połowy 2014 roku odpowiedział: "Przede mną parę tygodni pracy zanim będę mógł ryzykować jakiekolwiek opinie w tej sprawie".
====================================================
ANDRZEJ BRATKOWSKI - 13.12 - TVN CNBC
"Obniżki stóp byłyby złym sygnałem dla rynku. Nie ma potrzeby wykonywać żadnych nerwowych ruchów. (...) Myślę, że bardziej prawdopodobna jest kiedy dzieci pójdą do szkoły (podwyżka stóp - PAP), co do I półrocza jesteśmy prawie pewni, że nic się nie będzie działo".
====================================================
MAREK BELKA - 10.12 - DZIENNIKARZOM ORAZ NA WYKŁADZIE W AON
"Ożywienie ma kilka filarów, w związku z tym nawet, jeżeli coś spowolni na naszych rynkach eksportowych, to nie musi zaraz tego ożywienia zakłócić".
"Po pierwsze: wiemy, że polska gospodarka ma swoją własną, wewnętrzną, silną dynamikę. To jest ta wcale nie przesadzona, polska przedsiębiorczość. Która zresztą opiera się na tym, że jesteśmy przeraźliwie konkurencyjni. Mamy znakomitą politykę makroekonomiczną. Mamy znacznie gorszą politykę mikroekonomiczną, ale makroekonomiczna polityka w Polsce dla polskiego przedsiębiorcy nie jest żadnym źródłem niestabilności. Mamy bardzo korzystny kurs waluty. I to sprawia, że możemy być w miarę bezpieczni - że ten polski przedsiębiorca zapewni w miarę jako taką pomyślność w kolejnym roku".
"Po drugie - wiemy, że w znaczącej mierze zależymy od sytuacji na rynkach naszych eksporterów. (...) Patrzymy więc na Europę Zachodnią i widzimy, że tam jest bardzo niemrawe, ale jednak ożywienie. To co najmniej nie powinno nam przeszkadzać w ożywieniu wewnętrznej gospodarki w roku 2014. (...) Moja intuicja mówi, że rok 2014 będzie dobry".
====================================================
MAREK BELKA - 10.12 - PAP
"Trudno powiedzieć, co będzie za pół roku czy za 9 miesięcy. Ja uważam, że świat wkroczył w okres spowolnienia wzrostu. A jak jest okres spowolnienia wzrostu, to jest także okres relatywnie niższych stóp procentowych. Na dłużej".
"Nie wierzę w to, żeby stopy procentowe w wysoko rozwiniętych krajach wróciły do poziomu przeciętnego dla ostatnich 30 lat w dającej się przewidzieć przyszłości. My po prostu wkraczamy w okres niskich stóp procentowych".
====================================================
ANNA ZIELIŃSKA-GŁĘBOCKA - 9.12 - BLOOMBERG
"Jest duże prawdopodobieństwo, że stopy pozostaną bez zmian dłużej niż do połowy 2014 roku. W przyszłym roku możemy obserwować wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc., co byłoby znaczącą poprawą. Jeśli to oznaczałoby wyższą inflację, to wolałabym cieszyć się silniejszą gospodarką niż martwić o wzrost cen".
"Wzrost był napędzany przez eksport netto, ale teraz kluczem będzie wzrost prywatnych inwestycji i wydatków konsumpcyjnych, aby upewnić się, że mamy trwałe ożywienie popytu krajowego".
====================================================
ADAM GLAPIŃSKI - 4.12 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP
"Generalnie stanowisko większości ekonomistów jest takie, że w Polsce należy spodziewać się w dłuższym okresie, w ciągu najbliższych 5 czy nawet 10 lat, stopy wzrostu w granicach 2 do 3 proc. Po prostu weszliśmy w okres takiego bardziej dojrzałego rozwoju, gdzie innowacje gospodarki w dużej mierze będą decydować o wzroście, a nie jakieś proste rezerwy. To i dobrze i źle. Im bliżej tych 3 proc. będziemy zawsze, a w ogóle powyżej 0 tym lepiej. Ale nie ma co się spodziewać jakiegoś też karnawału w postaci powrotu do jakichś dawnych stóp typu 5 czy 6 proc. Bo raczej gospodarka już ma inny charakter".
"Także spodziewamy się, że w przyszłości i stopy procentowe będą trwale na dosyć niskim, jak na Polskę, poziomie. Chociaż prawdopodobnie cały czas wyższe niż na Zachodzie Europy. Czyli jest czas takiego spokoju w tej chwili. To nie jest jakiś fajerwerk. Ale nie boimy się tego, że będzie wzrost ujemny czy w ogóle bliski zera. To jest oczywiście znacznie poniżej naszych oczekiwań jako obywateli i ekonomistów, jeśli chodzi o bezrobocie itd., rywalizację z krajami bogatszymi. Ale daje przyjemną satysfakcję, że nic się złego w gospodarce nie dzieje, nie ma nierównowag jakichś znaczących. Wszystko wygląda tak, że z punktu widzenia międzynarodowych statystyk jesteśmy budzącym zaufanie krajem".
====================================================
ANDRZEJ RZOŃCA - 4.12 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP
"Wydaje mi się, że większość członków Rady podziela pogląd, że powinniśmy się trzymać konwencjonalnego podejścia do polityki pieniężnej, które to podejście stara się utrzymywać - przy dodatnim, realnym wzroście gospodarki - dodatnią, realną stopę procentową. Mam nadzieję, że wzrost polskiej gospodarki zawsze będzie dodatni i jeżeli będzie dodatni to oczekiwałbym, że także stopy procentowe pozostaną, w ujęciu realnym, dodatnie. Życzyłbym sobie, żeby realne stopy w Polsce były jak najwyższe bo to by oznaczało, że wyszliśmy ze spowolnienia i powracamy do szybkiego tempa wzrostu gospodarczego".
====================================================
MAREK BELKA - 4.12 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP
"Wszyscy członkowie Rady są zgodni co do tego, iż stopy procentowe powinny zostać na niezmienionym poziomie co najmniej do połowy przyszłego roku".
"Myślę, że nasza polityka pieniężna - nie przesadzając zbytnio - ma pewien wkład w pewną stabilizację sytuacji w kraju, stabilizację sentymentów, nastrojów, a jednocześnie poprzez politykę kursową czy też raczej brak tej polityki kursowej, czyli pozwolenie na to, żeby kurs kształtował się swobodnie na rynku, ale bez nadmiernych fluktuacji, nie szkodzi eksportowi".
====================================================
MAREK BELKA - 4.12 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP
"(...) To co się dzieje, te liczby, zmiana struktury (dane o PKB za III kwartał - PAP) pokazuje niemalże w modelowy sposób powolne, stopniowe ale jednak postępujące w sposób nieodwracalny - przynajmniej tak się nam wydaje w tym momencie - ożywienie".
"Dzisiaj nastroje są o wiele lepsze (niż rok temu - PAP). Ostatni kwartał to jest 1,9 proc. wzrostu - oczywiście to nie jest nic, co nas ekscytuje specjalnie, ale gospodarka jest jednak zdecydowanie na fali ożywienia".
"Kolejny kwartał powinien przynieść nam jeszcze pewne przyspieszenie (...). Wcale nie wykluczam, że gospodarka może przyspieszyć bardziej niż przewidujemy. Dla mnie równie ważne będzie to, czy to ożywienie będzie oparte na kilku filarach. Nie wierzymy, żeby gospodarka polska mogła dobrze lecieć tylko na jednym silniku, czyli na eksporcie netto. To co obserwujemy z danych w III kwartale wskazuje, że poruszamy się we właściwym kierunku. Zarówno popyt wewnętrzny jak i w jego ramach popyt inwestycyjny, wydatki inwestycyjne, zaczynają powoli ożywać. To daje nam nadzieję, że to ożywienie będzie dłuższe, że nie wpadniemy na jakąś mieliznę i gospodarka znów będzie musiała szorować po dnie".
"Dziś na pewno jesteśmy o wiele bardziej optymistyczni niż o tej porze rok temu. Nie wykluczam, że wzrost gospodarczy może być trochę szybszy niż przewidujemy".(PAP)
jba/ osz/