Trwa ładowanie...
d1onwkp

Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia

Poniżej wypowiedzi członków Rady Polityki
Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w listopadzie.

d1onwkp
d1onwkp

STANISŁAW NIECKARZ - 18.12. - PAP

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Stanisława Nieckarza cel inflacyjny NBP może zostać osiągnięty pod koniec 2009 roku.

"Cel inflacyjny jest możliwy do osiągnięcia pod koniec roku 2009" - powiedział PAP w czwartek w Sejmie Nieckarz.

"Inflacja nadal będzie spadać, ale jak głęboko, to zależy od skali podwyżek cen regulowanych, w głównej mierze energii, cen paliw, a także, chociaż w mniejszym stopniu, cen żywności" - dodał członek RPP.

d1onwkp

=======================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 16.12. - RZECZPOSPOLITA

Biorąc pod uwagę tempo pogarszania się koniunktury gospodarczej, być może będzie potrzeba zaakcentowania rozluźniających działań RPP większą skalą obniżki stóp procentowych - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Czy jest potrzeba zaakcentowania rozluźniających działań większą skalą obniżki? Być może tak będzie, biorąc pod uwagę szybkość pogarszania się koniunktury" - powiedział Sławiński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

d1onwkp

=======================================================

STANISŁAW OWSIAK - 15.12. - PAP

Ostatnie dane makroekonomiczne stwarzają pole do istotnego złagodzenia parametrów polityki monetarnej. Nie ma powodów, aby zwlekać z decyzją. Przyjmując, że konwencją jest 25 pb, grudniowa decyzja powinna być +niekonwencjonalna+ - uważa Stanisław Owsiak, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Dane, które napływały ostatnio oraz te najnowsze stwarzają pole do istotnego złagodzenia stóp procentowych i innych parametrów polityki monetarnej. Opowiadam się za niekonwencjonalną decyzją na grudniowym posiedzeniu, a konwencja to jest 25 punktów bazowych" - powiedział Owsiak w wywiadzie dla PAP.

d1onwkp

=======================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 15.12. - PROGRAM III POLSKIEGO RADIA

Zdaniem prezesa NBP Sławomira Skrzypka w tej chwili potrzeba bardziej zdecydowanych kroków niż listopadowa obniżka stóp procentowych o 25 pb.

"Od dłuższego czasu uważam i prezentuję to zdanie, że należy łagodzić politykę pieniężną. Obniżka o 25 pb z punktu widzenia rynku była kosmetyczna, z punktu widzenia komunikatu dla rynku, to był sygnał, że bank zmienił nastawienie. Teraz potrzebne są bardziej zdecydowane kroki" - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Skrzypek.

d1onwkp

=======================================================

DARIUSZ FILAR - 11.12. - GAZETA PRAWNA

Rozważenie kolejnej obniżki stóp procentowych będzie możliwe w styczniu, kiedy RPP będzie miała pełen obraz dotyczący skali spowolnienia w IV kwartale tego roku - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Choć inflacja przez I połowę roku będzie powyżej górnej granicy celu inflacyjnego, to już w styczniu możliwe jest rozważenie kolejnej obniżki stóp" - napisał Filar w "Gazecie Prawnej".

d1onwkp

"Będziemy mieli wówczas już pełen obraz, jeśli chodzi o skalę spowolnienia w IV kwartale tego roku. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem obniżki stóp w grudniu, w okresie zamykania bilansów, gdy mogą pogłębić się istniejące zaburzenia płynnościowe" - dodał.

=======================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 11.12 - RZECZPOSPOLITA

Do obniżki stóp procentowych nie powinno dojść w grudniu. Okres, w którym RPP będzie mogła decydować o poziomie stóp dysponując twardszymi danymi i nową projekcją, to luty-marzec 2009 r. - uważa Halina Wasilewska Trenkner, członek Rady Polityki Pieniężnej.

d1onwkp

"(...) Moim zdaniem do obniżki stóp procentowych nie powinno dojść w grudniu, bo to jest miesiąc, w którym należy unikać działań mogących zakłócać znane już parametry ekonomiczne. Zmiana polityki pieniężnej w grudniu nie jest potrzebna ani budżetowi, który zamyka rachunki, ani też firmom i bankom" - powiedziała Wasilewska-Trenkner w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

"Polityka pieniężna automatycznie łagodnieje już od wielu miesięcy, a okres w którym będziemy mogli decydować o poziomie stóp, dysponując twardszymi danymi i nową projekcją, to luty- marzec 2009 r." - dodała.

=======================================================

JAN CZEKAJ - 10.12 - BLOOMBERG

Główna stopa procentowa NBP powinna zostać obniżona najszybciej jak to możliwe. Skala cięcia powinna być większa niż 25 punktów bazowych - uważa Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Decyzja dotycząca obniżki powinna być podjęta najszybciej jak to możliwe, prawdopodobnie już w grudniu. Musimy działać natychmiast biorąc pod uwagę opóźniony wpływ (obniżki stóp - PAP) na realną gospodarkę" - powiedział.

Czekaj dodał, że skala obniżki powinna być większa niż 25 punktów bazowych.

=======================================================

ANDRZEJ WOJTYNA - 10.12 - TNC CNBC

Członek RPP Andrzej Wojtyna sądzi, że na grudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy, jednak skala obniżki powinna być wyważona, gdyż RPP musi mieć na uwadze skalę deprecjacji złotego.

"Sądzę, że RPP przychyli się i wniosek będzie przyjęty" - powiedział Wojtyna w TVN CNBC.

"Ja byłbym za wyważoną (obniżką - PAP). Sytuacja jest w Polsce inna niż na świecie (...) jest ryzyko kursowe. Nie możemy dopuścić do deprecjacji złotego. Znacząca obniżka daje sygnał, że sytuacja w ocenie RPP jest gorsza niż oczekiwano" - dodał.

=======================================================

DARIUSZ FILAR - 9.12 - TNC CNBC

Zdaniem członka RPP Dariusza Filara lepiej dokonać ewentualnego cięcia stóp procentowych w styczniu niż w grudniu.

"Wolałby, żeby obniżka stóp - jeśli będzie konieczna - była dokonana w styczniu niż w grudniu" - powiedział w TVN CNBC Filar.

"Nie jestem przeciwnikiem obniżek, chciałbym żeby były wyważone" - dodał.

=======================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 5.12 - PAP

Skala listopadowej obniżki stóp ma ograniczony wpływ na gospodarkę. Należy ją traktować jako sygnał zmiany nastawienia - powiedział w wywiadzie dla PAP Sławomir Skrzypek, prezes NBP.

"25 pb ma rzeczywiście niewielki wpływ na sferę realną. Decyzję listopadową należy traktować jako sygnał zmiany nastawienia, co zostało dostrzeżone przez rynek finansowy w Polsce" - powiedział prezes.

Prezes nie wykluczył, że RPP jeszcze w tym roku zdecyduje się na kolejne cięcie stóp.

"Do tej pory RPP nie zmieniała stóp w grudniu. Nie wykluczam, że ta tak zwana tradycja grudniowa nie zostanie tym razem dotrzymana" - powiedział.

=======================================================

JAN CZEKAJ - 5.12. - TVN CNBC

Jan Czekaj z RPP powiedział, że w najbliższym czasie należy spodziewać się obniżek stóp proc. i mogą być większe niż 25 pb.

"Sądzę, że w najbliższym czasie dojdzie do obniżek, bo wyraźne są oznaki spowolnienia. Fakt spowolnienia jest powszechnie rozpoznany. RPP powinna podjąć odpowiednie działania. Ale czy dojdzie do obniżki w grudniu tego nie wiem" - powiedział w TVN CNBC.

"Dotychczasowa polityka małych kroków to było dobre, ale musimy mieć na uwadze, że sytuacja jest wyjątkowa i być może RPP odstąpi od zwyczaju i będzie decyzja o głębszej obniżce" - dodał.

=======================================================

MARIAN NOGA - 4.12. - PAP

RPP rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych. Obecne parametry makroekonomiczne nie wykluczają obniżki w grudniu. Do połowy 2011 roku stopy proc. powinny spaść do poziomu około 2,5 proc. - uważa Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Jesteśmy w cyklu obniżek stóp procentowych. Czeka nas kilka obniżek. Obecne parametry makroekonomiczne nie wykluczają obniżki stóp proc. nawet w grudniu" - powiedział Noga w rozmowie z PAP.

Zdaniem Nogi, cięcia stóp proc. nie powinny być większe, niż 25 punktów bazowych.

=======================================================

MIROSŁAW PIETREWICZ - 1.12. - PAP

Wizja załamania, przed którą stoi polska gospodarka, zmusza Radę Polityki Pieniężnej do szybkich i bardziej zdecydowanych obniżek stóp procentowych. Nie wykluczone, że kolejna będzie konieczna już w grudniu - ocenia Mirosław Pietrewicz, członek RPP.

"Uważam, że bardzo ważnym zadaniem jest utrzymanie płynności i popytu. Jedno z drugim się zresztą wiąże. Dlatego też RPP powinna podejmować odpowiednie kroki wykorzystując narzędzia, którymi dysponuje. Sądzę, że trzeba działać bardziej zdecydowanie i adekwatnie do pogarszającej się sytuacji. Potrzebne są odpowiednie do potrzeb skala i tempo działania" - powiedział w rozmowie z PAP.

=======================================================

STANISŁAW NIECKARZ - 28.11. - PAP

Rada Polityki Pieniężnej nie powinna robić w grudniu przerwy w rozpoczętym cyklu obniżek stóp proc. Przemawia za tym komplikująca się sytuacja gospodarcza na świecie i szybko pogarszająca się koniunktura gospodarcza w Polsce - uważa Stanisław Nieckarz, członek RPP.

"Obniżenie stóp procentowych w listopadzie było ostatnim dzwonkiem na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych, a wobec komplikującej się sytuacji gospodarczej na świecie i szybko pogarszającej się koniunktury gospodarczej w naszym kraju nie można sobie pozwolić na tradycyjną grudniową przerwę świąteczną" - powiedział Nieckarz w wywiadzie dla PAP.

=======================================================

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 28.11. - PAP

Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej jest przeciwna obniżce stóp procentowych już w grudniu. Uważa, że lepszym momentem byłby marzec przyszłego roku.

"Jeżeli dokonywać zmian stóp, to bardzo powoli. Obniżki nie powinno być zaraz w grudniu. Powinniśmy poczekać do I kwartału. Najlepszy byłby marzec, ale tego nie można przesądzić, bo jeżeli dane za listopad i grudzień okażą się niekorzystne, to nie można czekać." - powiedziała PAP.

=======================================================

JAN CZEKAJ - 27.11. - TVN CNBC

Listopadowa obniżka stóp procentowych najprawdopodobniej nie jest ostatnią. Dalsze decyzje RPP zależą od rozwoju sytuacji gospodarczej - ocenia Jan Czekaj z RPP.

"To dobry moment, by rozpocząć obniżki stóp proc.(...) Można zakładać, że nie jest to ostatnia obniżka" - powiedział w telewizji TVN CNBC Czekaj.

Zaznaczył jednak, że skala obniżek "jest kwestią otwartą".

Jego zdaniem RPP będzie kierowała się przy podejmowaniu decyzji oceną sytuacji gospodarczej i nie jest wykluczone, że jeśli będzie zmuszona, to obniży stopy jeszcze w grudniu.

=======================================================

DARIUSZ FILAR - 27.11. - DZIENNIK

W działaniu RPP pojawia się okres bardzo mocnego uzależnienia od napływających danych. Jeśli będą trochę lepsze, nie będzie obniżek stóp procentowych, a jeśli będą dramatycznie złe, to pewnie obniżki będą dyskutowane - ocenia Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"W komunikacie stwierdziliśmy, że decyzje będą uzależnione od napływających informacji. I rzeczywiście w działaniu rady pojawia się znów okres bardzo mocnego uzależnienia od napływających danych. Jeśli będą trochę lepsze, nie będzie obniżek, a jeśli będą dramatycznie złe, to pewnie będą dyskutowane obniżki" - dodał.

=======================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 26.11. - TVN CNBC

Komentując pierwszą od lutego 2006 roku obniżkę stóp procentowych Sławiński powiedział w środę wieczorem w TVN CNBC, że jest to początek dostosowywania polityki pieniężnej do pogarszającego się stanu koniunktury.

"To jest początek polityki, która będzie dostosowywała restrykcyjność polityki pieniężnej do pogarszającej się, niestety, koniunktury" - powiedział.

"W Polsce sytuacja gospodarcza jest na tyle dobra, że nie musimy uciekać się do takich nieoczekiwanych cięć między posiedzeniami. Nie musimy dokonywać zmian stóp procentowych jakichś bardzo silnych, tylko możemy zacząć takie tradycyjne dostosowywanie" - dodał.

=======================================================

ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 26.11. - PROGRAM I POLSKIEGO RADIA

Zbyt wcześnie jest mówić o skali i sekwencji dostosowania polityki pieniężnej do ewentualnego pogorszenia koniunktury w Polsce - powiedział Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Jeżeli chodzi o dostosowanie polityki pieniężnej do pogorszonej prawdopodobnie w przyszłości koniunktury, to za wcześnie jest jeszcze mówić o sekwencji i skali" - powiedział Sławiński na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

=======================================================

SŁAWOMIR SKRZYPEK - 26.11. - KONFERENCJA PO RPP

Oddziaływanie polityki monetarnej na kurs w czasie zaburzeń daje ograniczone efekty - uważa prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"Co do kanału kursowego polityki monetarnej, to chciałbym zwrócić uwagę na decyzję banku Węgier sprzed miesiąca, która miała zdaje się określone założenia i zbyt wielkich efektów w tym obszarze nie przyniosła. W czasie zaburzeń ten kanał ulega pewnym zakłóceniom" - powiedział na konferencji prasowej Skrzypek.(PAP)

jba/ osz/

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp