Trwa ładowanie...
d39wqew
bełchatów
16-10-2009 17:20

Zgoda KE na 180 mln euro dla elektrowni Bełchatów

Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała przeznaczenie 180 mln euro z unijnego budżetu na dofinansowanie budowy instalacji do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (tzw. CCS) w elektrowni Bełchatowie.

d39wqew
d39wqew

Takie stanowisko znalazło się w dokumentach, jakie KE przesłała w piątek do zatwierdzenia Parlamentowi Europejskiemu.

Chodzi o zaproponowany przez Komisję Europejską w styczniu plan stymulowania unijnej gospodarki przez dofinansowanie kwotą 5 mld euro z budżetu UE projektów inwestycyjnych. Zdecydowana większość z nich to projekty energetyczne, na które KE chce wydać około 4 mld euro. Listę zatwierdzili na marcowym szczycie szefowie państw i rządów UE. Środki te będą musiały być wydane do końca 2010 roku.

Na liście projektów KE od początku był zgłoszony przez polski rząd Bełchatów, ale by dostać pieniądze, zakład musiał jeszcze wraz innymi kandydatami wystartować w przetargu i przedstawić szczegółową ofertę. KE każdemu projektowi przyznała pewną liczbę punktów; ofertę Bełchatowa oceniła ją jako "bardzo dobrą" - podobnie jak pięć innych podtrzymanych projektów z pięciu krajów. Jeśli chodzi o klasyfikację punktową, Bełchatów uplasował się na piątej pozycji, przed projektem z Hiszpanii, ale za Niemcami, Holandią, Wielką Brytanią i Włochami.

Całkowity koszt instalacji CCS w Bełchatowie ma wynieść ponad 600 mln euro (droższa będzie tylko instalacja brytyjska). W sumie na wszystkie projekty CCS KE przekazała miliard euro. Do roku 2015, dzięki dalszemu dofinansowaniu z budżetu UE, ma powstać w UE co najmniej 12 tzw. projektów demonstracyjnych CCS - zanim ta raczkująca i bardzo kosztowna technologia będzie mogła być wykorzystana na skalę komercyjną.

d39wqew

Obrońcy środowiska krytykują wydawanie unijnych funduszy na rozwój technologii CCS, twierdząc, że gromadzony przez lata w podziemnych pokładach CO2 może być niebezpieczny dla człowieka i środowiska naturalnego. Polska z kolei, uzależniona od węgla w energetyce, upatruje w tym szansę na dalsze korzystanie z węglowej energii, przy jednoczesnym zminimalizowaniu emisji CO2 odpowiedzialnych zdaniem naukowców za zamiany klimatyczne na ziemi.

W ramach unijnego planu pobudzenia gospodarczego projekty dotyczące Polski zostaną zasilone sumą kilkuset mln euro. Po zapłaceniu polskiej składki korzyści Polski z tego programu mogą sięgnąć 330 mln netto. Poza inwestycjami w szerokopasmowy internet na wsi i modernizację rolnictwa i Bełchatowem, projekty polskie lub z polskim udziałem to: gazoport w Świnoujściu (80 mln), gazociąg Skanled z Norwegii do Danii, Szwecji i z połączeniem do Polski (150 mln), interkonektor gazowy Polska-Słowacja (30 mln), projekt farmy wiatrowej na Bałtyku Kriegers Flak I, II, III (150 mln).

Michał Kot

d39wqew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39wqew