Złe nastroje w przemyśle

Ogólny klimat koniunktury w przemyśle w lipcu jest oceniany nadal negatywnie, na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu. Wskaźnik osiągnął poziom minus 4 wobec minus 5 w czerwcu br. - podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według GUS, oceny bieżącego portfela zamówień są nieco mniej pesymistyczne od notowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku zagranicznego portfela zamówień.

"Spadek krajowego portfela zamówień jest szybszy niż w czerwcu. Bieżąca produkcja jest ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych nadal kształtują się na poziomie uznawanym za nadmierny. Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane terminowo, trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych zmniejszają się w niewielkim stopniu" - napisano.

Prognozy portfela zamówień wskazują na możliwość jego nieco szybszego wzrostu niż przewidywano w czerwcu.

"Powoduje to, że w najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać dalszego, niewielkiego wzrostu produkcji" - napisano.

Z badania wynika, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw może być nadal niezadowalająca. Zmniejsza się natomiast nieco skala planowanych zwolnień pracowników. Ceny wyrobów przemysłowych mogą ulec nieznacznemu obniżeniu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)