Trwa ładowanie...
rewident
15-03-2013 08:19

Źle się dzieje w spółce Solar, rewident sprawdza finanse

Akcjonariusze mniejszościowi w Solarze doczekali się spełnienia swoich żądań. KNF poleciła firmie Ernst & Young zbadać wyniki i księgi spółki - podaje gazeta "Parkiet".

Źle się dzieje w spółce Solar, rewident sprawdza finanseŹródło: WP.PL
d2epylx

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku kapitałowego Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na podjęcie nadzwyczajnych uprawnień. Powołano biegłego rewidenta, który zbada Solara.

Firma, zajmująca się produkcją odzieży, weszła na giełdę w zeszłym roku. Niedługo po debiucie odwołano prognozy a jej wyniki finansowe mocno się pogorszyły. Fundusze, które wzięły udział w ofercie i nabyły akcje spółki czują się oszukane. Twierdzą, że przedstawione w prospekcie wyniki były zawyżone, zaś prognoza nierealna.
Według prognoz zarządu spółki przychody w 2012 r. miały wynieść 201 mln zł, tymczasem osiągnięto 144 mln zł. Wyniki finansowe z zapowiadanych 58 mln zł spadły do 17 mln - tyle szacuje DM BPS.

Akcjonariuszom mniejszościowym odmówiono także prawa do powołania członka w radzie nadzorczej. Komisja uznała takie zachowanie za niedopuszczalne i przystąpiła do postępowania sądowego z powództwa funduszy, którym odmawia się podstawowych praw.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że dla spółek giełdowych przejrzystość powinna być podstawą działania. Sytuacje takie jak z Solarem mogą tylko zaszkodzić giełdzie. Negatywne doświadczenie OFE i TFI może spowodować ich spadek zainteresowania inwestowaniem.

d2epylx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2epylx