Trwa ładowanie...

Złoty chwilowo mocniejszy dzięki decyzji RPP o niezmienianiu stóp

Złotówka chwilowo umocniła się po niespodziewanej decyzji Rady
Polityki Pieniężnej, która wbrew oczekiwaniom nie zmieniła stóp procentowych. Rynek ponownie
wycenił euro na 4,23, dolara na 3,39 a franka szwajcarskiego nawet na 3,53 zł.

Share
Złoty chwilowo mocniejszy dzięki decyzji RPP o niezmienianiu stópŹródło: PAP
d2o1lyg

Złotówka chwilowo umocniła się po niespodziewanej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która wbrew oczekiwaniom nie zmieniła stóp procentowych. Rynek ponownie wycenił euro na 4,23 zł; dolara na 3,39 zł; franka szwajcarskiego nawet na 3,53.

Decyzja o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie wprowadziła na rynek złotego sporą nerwowość. Pomogła złotemu, ale jak twierdzą eksperci, tylko chwilowo.

- W obliczu dobrych danych z gospodarki amerykańskiej istnieje duże ryzyko kontynuacji ruchu wobec dolara powyżej poziomu 3,40 zł jeszcze w tym tygodniu i należy liczyć się z dużą zmiennością na tym rynku w najbliższych dniach - uważa Kamil Maliszewski z mBanku.

W ocenie eksperta kurs wobec euro powinien pozostawać stabilny - poniżej 4,24 zł.

d2o1lyg

- Pytanie co będzie dalej ze złotym. Wydaje mi się, że to nie musi być trwałe umocnienie, bo nadal na rynku dominuje przekonanie, że Rada będzie dalej obcinać stopy, tyle że ten moment został nieco odsunięty w czasie. Można więc powiedzieć, że jest to jedynie chwila oddechu dla złotego - powiedział diler z BGŻ Piotr Popławski.

- Brak obniżki powinien pomóc złotemu i faktycznie - bezpośrednio po decyzji - było to widać, a złoty się umocnił o ok. 1 grosz - mówi Dorota Strauch, analityk rynków walutowych w Raiffeisen Polbanku. Jej zdaniem dla złotego ważna będzie czwartkowa decyzja EBC oraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Maliszewski przypomniał natomiast, że RPP - zgodnie z tym co zadeklarowano podczas konferencji prasowej - pozostaje otwarta na dalsze obniżki, które są możliwe nawet podczas grudniowego posiedzenia.

d2o1lyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o1lyg
d2o1lyg