Trwa ładowanie...

Złoty chwilowo mocniejszy dzięki decyzji RPP o niezmienianiu stóp

Złotówka chwilowo umocniła się po niespodziewanej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która wbrew oczekiwaniom nie zmieniła stóp procentowych. Rynek ponownie wycenił euro na 4,23, dolara na 3,39 a franka szwajcarskiego nawet na 3,53 zł.
Share
Złoty chwilowo mocniejszy dzięki decyzji RPP o niezmienianiu stóp
Źródło: PAP
d4fpy9i

Złotówka chwilowo umocniła się po niespodziewanej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która wbrew oczekiwaniom nie zmieniła stóp procentowych. Rynek ponownie wycenił euro na 4,23 zł; dolara na 3,39 zł; franka szwajcarskiego nawet na 3,53.

Decyzja o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie wprowadziła na rynek złotego sporą nerwowość. Pomogła złotemu, ale jak twierdzą eksperci, tylko chwilowo.

- W obliczu dobrych danych z gospodarki amerykańskiej istnieje duże ryzyko kontynuacji ruchu wobec dolara powyżej poziomu 3,40 zł jeszcze w tym tygodniu i należy liczyć się z dużą zmiennością na tym rynku w najbliższych dniach - uważa Kamil Maliszewski z mBanku.

d4fpy9i

W ocenie eksperta kurs wobec euro powinien pozostawać stabilny - poniżej 4,24 zł.

- Pytanie co będzie dalej ze złotym. Wydaje mi się, że to nie musi być trwałe umocnienie, bo nadal na rynku dominuje przekonanie, że Rada będzie dalej obcinać stopy, tyle że ten moment został nieco odsunięty w czasie. Można więc powiedzieć, że jest to jedynie chwila oddechu dla złotego - powiedział diler z BGŻ Piotr Popławski.

- Brak obniżki powinien pomóc złotemu i faktycznie - bezpośrednio po decyzji - było to widać, a złoty się umocnił o ok. 1 grosz - mówi Dorota Strauch, analityk rynków walutowych w Raiffeisen Polbanku. Jej zdaniem dla złotego ważna będzie czwartkowa decyzja EBC oraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Maliszewski przypomniał natomiast, że RPP - zgodnie z tym co zadeklarowano podczas konferencji prasowej - pozostaje otwarta na dalsze obniżki, które są możliwe nawet podczas grudniowego posiedzenia.

Szukasz kredytu na bieżące wydatki? Sprawdź najlepsze oferty!

d4fpy9i

Podziel się opinią

Share
d4fpy9i
d4fpy9i