Trwa ładowanie...
d3tz9rg

Złoty najsłabszy w gronie rynków wschodzących

Od poniedziałkowego popołudnia eurodolar stabilizuje się w wąskim przedziale wahań 1,2830 - 1,2885. Osłabia się jednak polska waluta. W tym tygodniu wśród walut z grona rynków wschodzących najsilniejszej deprecjacji wobec amerykańskiego dolara uległ właśnie złoty.
Share
Złoty najsłabszy w gronie rynków wschodzących
Źródło: TMS
d3tz9rg

Od poniedziałkowego popołudnia eurodolar stabilizuje się w wąskim przedziale wahań 1,2830 - 1,2885. Osłabia się jednak polska waluta. W tym tygodniu wśród walut z grona rynków wschodzących najsilniejszej deprecjacji wobec amerykańskiego dolara uległ właśnie złoty. Co więcej jako jedyny nieznacznie osłabił się wobec euro. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na 4,18, a USD/PLN tuż nad 3,25. Dziś z powodu braku ważnych wydarzeń niska zmienność powinna się utrzymać.

Od rana najsłabszą walutą w gronie G-10 jest japoński jen. Jest to pokłosie kolejnych słów nowego gubernatora BoJ. Haruhiko Kuroda nieco uszczegółowił bowiem plany zmian w programie skupu aktywów. Przede wszystkim Bank (inaczej niż to było do tej pory) skupował będzie papiery o długim terminie zapadalności oraz porzuci dobrowolnie nałożoną wcześniej regułę maksymalnej wartości aktywów, która może zastać skupiona. Poznaliśmy już indeks instytutu KOF obrazujący możliwą koniunkturę szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Odczyt uplasował się na poziomie 0,99 pkt., odnotowując szósty z rzędu spadek i zarazem najniższą wartość od maja ubiegłego roku. Ostatnie słabe dane ze strefy euro oraz napięcia wywołane sytuacją na Cyprze w połączeniu z wysoką nadwyżką na rachunku bieżącym Szwajcarii wywołują nawrót presji na aprecjację franka.

Niska inflacja osłabi dolara kanadyjskiego

Dziś poznamy jedynie drugorzędne dane makroekonomiczne. Uwagę powinien przyciągnąć publikowany o godzinie 15:00 indeks podpisanych umów kupna domów w USA za luty. Podpisane umowy w przeciągu jednego lub dwóch miesięcy przekładają się na faktyczną sprzedaż na rynku nieruchomości. O 13:30 poznamy dynamikę inflacji z Kanady w lutym. Na jej wzrost największy wpływ powinna mieć ostatnia zwyżka cen paliw. Jednak inflacja bazowa prawdopodobnie po raz pierwszy od dwóch lat spadnie poniżej 1 proc. Niska inflacja umocni oczekiwania na utrzymanie „gołębiego” nastawienia przez Banku Kanady oraz powinna przełożyć się na osłabienie dolara kanadyjskiego.

Szymon Zajkowski
Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

d3tz9rg

Podziel się opinią

Share
d3tz9rg
d3tz9rg