Trwa ładowanie...
d1rcozq

Złoty rozpoczął tydzień od umocnienia

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przyniósł umocnienie polskiej waluty, zarówno wobec euro jak i dolara amerykańskiego - ocenili analitycy. Ok. godz. 16.30 za dolara płacono 3,79 zł, za euro 4,11 zł, a za franka 3,84 zł.

Share
d1rcozq

Analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko ocenił, że w przypadku wspólnej waluty złoty znalazł się na najmocniejszych poziomach od 9-miesięcy.

"Jest to pochodna działań podjętych przez Europejski Bank Centralny (...), które z jednej strony działają jako czynnik podażowy dla euro, z drugiej zaś kreują popyt na waluty o wyższych stopach procentowych jak np. złoty. Równocześnie warto zaznaczyć, iż po zakończeniu cyklu obniżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej inwestorzy śledzić będą głównie nastroje na szerokim rynku, które zależne będą m.in. od danych z USA, które uwarunkują politykę Fed" - zaznaczył analityk.

Według analityka Domu Maklerskiego mBanku Szymona Zajkowskiego, obok wzrostowej korekty na parze euro/dolar, złotemu wciąż pomaga ubiegłotygodniowa deklaracja RPP o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych oraz rozpoczęty w poniedziałek program skupu aktywów ze strony ECB.

d1rcozq

"Te dwa ostatnie czynniki powinny dalej wspierać notowania złotego, a co za tym idzie kierować kurs euro/złotego w kierunku 4,10. Kurs pary frank/złoty powinien jednak pozostać stabilny w okolicach 3,85, w ślad za stabilizacją na pary euro/frank" - ocenił analityk.

Dodał, że na ten tydzień nie ma zaplanowanych wielu publikacji, ani ważnych danych makro z USA, dlatego możliwe jest korekcyjne osłabienie amerykańskiego dolara. "Kurs pary dolar/złoty może spaść w okolice 3,76. Na silniejsze umocnienie złotego nie powinny jednak pozwolić rosnące oczekiwania dotyczące podwyżki stóp ze strony Rezerwy Federalnej, która może nastąpić jeszcze w czerwcu tego roku" - podkreślił Zajkowski.

d1rcozq

Podziel się opinią

Share
d1rcozq
d1rcozq