Złoty stabilny, pomimo podwyższonej zmienności na szerokim rynku

Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji na wycenie, pomimo wcześniejszych dość wyraźnych impulsów zarówno lokalnych jak i z szerokiego rynku.

Złoty stabilny, pomimo podwyższonej zmienności na szerokim rynku
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Obraz
© (fot. DM BOŚ)

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1361 PLN za euro, 3,0495 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4010 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,352% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło lekki wzrost zmienności, jednak trudno mówić o bardziej wyrazistym przełomie. Polska waluta zanotowała lekkie wzrosty po publikacji danych dot. inflacji CPI za czerwiec. W ujęciu r/r rynek zaskoczony został nieznacznie wyższym wskazaniem na poziomie 0,3% wobec oczekiwanych 0,2%, jednak inwestorzy nie pozbyli się założenia, iż w okresie wakacyjnym będziemy mieli jeszcze do czynienia z zagrożeniem deflacyjnym. W konsekwencji presja na RPP na obniżki stóp utrzymuje się. Polska waluta nie zareagowała również znacząco na wystąpienie J. Yellen, co przyniosło podwyższenie zmienności na rynku bazowym – co prawda umocnienie dolara widoczne było na USD/PLN, jednak ruch ten nie znalazł potwierdzenia na pozostałych cross’ach związanych z PLN. W szerszym ujęciu widoczne jest, iż notowania złotego tkwią obecnie w konsolidacji z lekkim wskazaniem na próby umocnienia wyceny.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. inflacji bazowej w czerwcu (NBP) oraz przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw również za ten okres (GUS). Z pierwszym wskazaniem nie wiążą się większe emocje (oczek. 0,8% r/r), natomiast druga seria publikacji nie powinna przynieść zaskoczenia (wynagrodzenie 4,6% r/r oraz zatrudnienie 0,6% r/r). Dodatkowo z uwagi na brak presji inflacyjnej ww. wskazania są obecnie względnie pomijane przez rynki.

Z rynkowego punktu widzenia ostatnie sesje wskazują, iż okolice powyżej 4,1450 PLN traktowane są jako atrakcyjne do nabywania polskiej waluty. Analogiczny układ obserwujemy na CHF/PLN, gdzie zakres ten przebiega w okolicach 3,4130 PLN. W przypadku USD/PLN obserwujemy obecnie test intra-sesyjnego oporu na 3,0485 PLN, gdzie ruch ten może zostać pogłębiony w kierunku 3,0641 PLN.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)