Trwa ładowanie...
d2cxhc5
02-12-2015 17:25

Złoty w środę lekko zyskał wobec euro

Złoty w środę lekko zyskał wobec euro, jednak stracił w stosunku do franka i dolara - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski. Ok. godz. 17.15 euro kosztowało 4,27 zł, dolar 4,04 zł, frank 3,93 zł.

d2cxhc5
d2cxhc5

"Dolara umocniły dziś dobre dane z USA o zatrudnieniu w sektorze prywatnym które wzrosło +silniej+ od oczekiwań(). Lekkim wsparciem dla polskiej waluty mogła natomiast okazać się nowelizacja budżetu na bieżący rok, w której to deficyt ostatecznie został zwiększony o +jedynie+ 3,9 mld zł., a nie tak jak wczoraj sugerował Henryk Kowalczyk o 5 - 10 mld zł" - wskazał Zajkowski.

Zaznaczył, że większego wpływu na notowania złotego nie miała natomiast, zgodna z oczekiwaniami decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. "Poziom kosztu pieniądza pozostał bez zmian, podobnie jak stanowisko Rady, że obecny poziom stóp pomaga utrzymać gospodarkę w równowadze. Znacznie ważniejsze dla wartości polskiej waluty powinny okazać się decyzje, które zapadną na jutrzejszym posiedzeniu Europejskiego Centralnego Banku(ECB)" - ocenił.

Jego zdaniem rynek walutowy powoli wyczekuje już najważniejszych wydarzeń tego tygodnia, czyli jutrzejszego posiedzenia ECB i piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy. "Wydarzenia te mogą umocnić złotego wobec euro jednak osłabić wobec dolara. Jeżeli ECB nie rozczaruje i ogłosi pakiet decyzji luzujących politykę pieniężną, euro powinno tracić na wartość, a kurs EUR/PLN spadać w kierunku 4,25. Jednak słabe euro powinno przełożyć się na spadki eurodolara, które wzmocnione mogą zostać dobrymi danymi z USA. Zniżki kursu EUR/USD powinny wpłynąć na wzrosty USD/PLN - najbliższy opór to dopiero 4,07" - ocenił Zajkowski.

Analityk domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko ocenił, że środowa sesja na rynku walutowym przyniosła "mieszane zachowanie" polskiej waluty.

d2cxhc5

"Słabe dane dotyczące inflacji w strefie Euro oraz mocniejsze wskazanie z amerykańskiego rynku pracy (ADP) spowodowały dynamiczne spadki na głównej parze walutowej czyli EUR/USD. Umocnienie dolara na rynku znalazło odzwierciedlenie we wzroście pary USD/PLN w okolice 4,05 PLN, a więc ponownie przetestowane zostały ok. 11-letnie maksima z techniczną opcją wyjścia wyżej" - wskazał Ryczko.

Zaznaczył, że decyzja RPP o pozostawieniu stopy bez zmian była zgodna z oczekiwaniami. "Aktualnie rynek zastanawia się raczej nad składem przyszłego gremium decyzyjnego oraz perspektywami obniżek stóp w I kw. 2016 r. Ponadto wedle założeń większości uczestników rynku początek przyszłego roku powinien przynieść podbicie wskaźników inflacyjnych (CPI) powyżej progu 0,00 proc." - dodał.

d2cxhc5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cxhc5