Zmiana w przepisach dotyczących minimalnej składki zdrowotnej
Wprowadzenie minimalnej podstawy wymiaru
składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących
działalność pozarolniczą zakłada nowelizacja ustawy o
świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków
publicznych, którą w piątek uchwalił Sejm.
Za nowelizacją głosowało 411 posłów, nikt nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.
Zgodnie z nowelą, podstawa wymiaru składki będzie określona na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego (włącznie z wypłatami z zysku), ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Zmiana ta ma ułatwić osobom prowadzącym działalność pozarolniczą i współpracującym z nimi rozliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Obecnie obowiązujące przepisy ustalają minimalną deklarowaną podstawę naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolnicza działalność gospodarczą jako 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale ogłaszanego w komunikacie Prezesa GUS.
Wejście w życie noweli ma uprościć tryb naliczania przez zwolnienie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą z obowiązku sprawdzania, co kwartał wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a to ma przyczynić się do lepszego prognozowania kosztów działania w ciągu roku.
W konsekwencji uproszczona zostanie również praca Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poprzez zmniejszenie ilości potencjalnych błędów w przekazywanych mu dokumentach wynikających ze zmian podstawy naliczania składek.
Teraz nowelizacja trafi do Senatu.