Trwa ładowanie...
ycipk-10abgs

Zmiany klimatu. Znikają popularne ryby

Globalne ocieplenie pociąga za sobą zmiany klimatyczne. W oceanach jest coraz mniej tlenu, w konsekwencji wkrótce może zabraknąć popularnych ryb.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W oceanach jest coraz mniej tlenu, to grozi wyginięciem popularnych ryb
W oceanach jest coraz mniej tlenu, to grozi wyginięciem popularnych ryb (East News)
ycipk-10abgs

Z raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zaprezentowano podczas szczytu klimatycznego ONZ w Madrycie COP25, wynika, że wraz z ocieplaniem się klimatu postępuje proces redukcji tlenu w oceanach - podaje PAP. Sprawozdanie, które zostało opracowane przez ekspertów IUCN, bazuje na danych dotyczących jakości wody w oceanach zbieranych od końca lat 50. XX wieku.

Czytaj też: Groźba katastrofy ekologicznej, głodu i wojny. Druzgocący raport

"Systematyczna redukcja tlenu w oceanach stanowi coraz większe zagrożenie dla rozmaitych gatunków i sprzyja zmianom w ekosystemach. Z tego powodu cierpią m.in. populacje rekinów, tuńczyków oraz marlinów" - odnotowali eksperci IUCN. Autorzy raportu wskazali, że w latach 1960-2010 nastąpiło zmniejszenie zawartości tlenu w wodach oceanicznych o 2 proc., przede wszystkim ze względu na ocieplanie się klimatu na Ziemi.

ycipk-10abgs

Dyrektor generalna IUCN Grethel Aguilar powiedziała podczas prezentacji raportu, że należy pilnie podjąć kroki, które pozwolą ograniczyć te zmiany, gdyż według prognoz tlenu w oceanach będzie nadal ubywać. - Liczę na konkretne postanowienia w tej sprawie podczas konferencji w Madrycie - powiedziała.

Czytaj także: Zmiany klimatu mogą wpłynąć na bezpieczeństwo lotów

Zjawisko to nasila się też dlatego, że do mórz i oceanów dostają się nawozy sztuczne, które przyczyniają się do nadmiernego rozrostu alg, pozbawiających wodę tlenu. Raport IUCN, najstarszej na świecie międzynarodowej organizacji ochrony przyrody, wskazuje, że w wodach oceanicznych, a głównie w Atlantyku, występuje obecnie 700 obszarów z niedoborami tlenu. W latach 60. miejsc takich było zaledwie 45.

Obejrzyj: Obliczyli ryzyko naszego wyginięcia. Zaskakujący wynik

ycipk-10abgs

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-10abgs

ycipk-10abgs
ycipk-10abgs