Trwa ładowanie...
d77hc39

Zmiany klimatu. Znikają popularne ryby

Globalne ocieplenie pociąga za sobą zmiany klimatyczne. W oceanach jest coraz mniej tlenu, w konsekwencji wkrótce może zabraknąć popularnych ryb.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W oceanach jest coraz mniej tlenu, to grozi wyginięciem popularnych ryb
W oceanach jest coraz mniej tlenu, to grozi wyginięciem popularnych ryb (East News)
d77hc39

Z raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zaprezentowano podczas szczytu klimatycznego ONZ w Madrycie COP25, wynika, że wraz z ocieplaniem się klimatu postępuje proces redukcji tlenu w oceanach - podaje PAP. Sprawozdanie, które zostało opracowane przez ekspertów IUCN, bazuje na danych dotyczących jakości wody w oceanach zbieranych od końca lat 50. XX wieku.

Czytaj też: Groźba katastrofy ekologicznej, głodu i wojny. Druzgocący raport

"Systematyczna redukcja tlenu w oceanach stanowi coraz większe zagrożenie dla rozmaitych gatunków i sprzyja zmianom w ekosystemach. Z tego powodu cierpią m.in. populacje rekinów, tuńczyków oraz marlinów" - odnotowali eksperci IUCN. Autorzy raportu wskazali, że w latach 1960-2010 nastąpiło zmniejszenie zawartości tlenu w wodach oceanicznych o 2 proc., przede wszystkim ze względu na ocieplanie się klimatu na Ziemi.

d77hc39

Dyrektor generalna IUCN Grethel Aguilar powiedziała podczas prezentacji raportu, że należy pilnie podjąć kroki, które pozwolą ograniczyć te zmiany, gdyż według prognoz tlenu w oceanach będzie nadal ubywać. - Liczę na konkretne postanowienia w tej sprawie podczas konferencji w Madrycie - powiedziała.

Czytaj także: Zmiany klimatu mogą wpłynąć na bezpieczeństwo lotów

Zjawisko to nasila się też dlatego, że do mórz i oceanów dostają się nawozy sztuczne, które przyczyniają się do nadmiernego rozrostu alg, pozbawiających wodę tlenu. Raport IUCN, najstarszej na świecie międzynarodowej organizacji ochrony przyrody, wskazuje, że w wodach oceanicznych, a głównie w Atlantyku, występuje obecnie 700 obszarów z niedoborami tlenu. W latach 60. miejsc takich było zaledwie 45.

Obejrzyj: Obliczyli ryzyko naszego wyginięcia. Zaskakujący wynik

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d77hc39

Podziel się opinią

Share
d77hc39
d77hc39