Zmiany klimatu mogą wpłynąć na bezpieczeństwo lotów. Uwaga na turbulencje
Za 30 lat częstość turbulencji podczas lotów samolotowych może być nawet 3-krotnie większa niż teraz - prognozują brytyjscy naukowcy. A wszystko przez zmianę klimatu.
- Najbardziej niebezpieczną turbulencją jest CAT, czyli turbulencja w czystym powietrzu, której nie można przewidzieć. Nie mamy radarów, które nas ostrzegają, tylko możemy wnioskować według pewnego algorytmu myślenia, gdzie może się pojawić - wskazuje Dominik Punda, pilot liniowy cytowany przez TVN24 BiS.
Pilot podkreśla, że teraz piloci i kontrolerzy ostrzegają się nawzajem, gdzie wpadli w taką turbulencję. Dodaje, że najtrudniej jest na przestrzeniach, gdzie jest stosunkowo niewiele lotów, na przykład nad Atlantykiem czy Pacyfikiem.
Zmiana dokonywała się po cichu przez 40 lat. Niepokojące odkrycie naukowców
Niestety takich sytuacji będzie coraz więcej. Naukowcy z brytyjskiego University of Reading prognozują, że ze względu na zmiany klimatu znacznie wzrośnie liczba tzw. prądów strumieniowych. To mocne strumienie powietrza, niosące zagrożenie m.in. dla lotów samolotów.
Przez ostatnie 40 lat liczba tego typu prądów zwiększyła się o 15 proc. W związku z nasilającymi się zmianami klimatu w po 2050 roku może być ich 2-3 krotnie więcej.
Eksperci uspokajają jednak, że efektem będzie głównie mniejszy komfort pasażerów samolotów. Dla samych maszyn nie jest to na tyle duży problem, by groziło katastrofą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl