Zmiany na kluczowych stanowiskach energetycznych w brytyjskim rządzie

Premier David Cameron powołał na stanowiska dwóch nowych wiceministrów w Departamencie ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) oraz sekretarza ds. środowiska. Nowi członkowie rządu byli wcześniej znani ze swojego krytycznego stosunku wobec energetyki odnawialnej.

17.07.2014 12:45

Miejsce dotychczasowych wiceministrów Michaela Fallon i Grega Barkera zajęli Matthew Hancock, który odpowiedzialny będzie za sektor energetyczny, oraz Amber Rudd, która obejmie stanowisko wiceministra ds. zmian klimatu. Oprócz tego premier powołał na stanowisko sekretarza ds. środowiska Elizabeth Truss.

Dwie z tych nominacji wzbudziły spore kontrowersje wśród zwolenników energetyki odnawialnej. Zarówno Hancock jak i Truss byli bowiem wcześniej znani ze swoich krytycznych poglądów wobec OZE.

Hancock znalazł się m.in. wśród sygnatariuszy listu adresowanego w 2012 roku do premiera Camerona w sprawie obniżenia subsydiów dla lądowych farm wiatrowych. Działał także aktywnie przeciwko budowie nowych turbin w swoim okręgu wyborczym w hrabstwie Suffolk.

Liz Truss, zatrudniona wcześniej m.in. w koncernie Shell, jesienią zeszłego roku w wywiadzie dla BBC stwierdziła, że energetyka odnawialna jest zbyt kosztowna i przez to rujnuje brytyjską gospodarkę. Była również zwolenniczką obniżenia subsydiów dla różnych odnawialnych źródeł energii.

Matthew Hancock zajmie się w DECC kluczowymi kwestiami związanymi z wdrażaniem niedawno przyjętej reformy sektora elektroenergetycznego. Jednym z jego pierwszych i kluczowych zadań będzie także nadzór nad ruszającą niebawem rundą licencyjną, w której rząd chce rozdać nowe koncesje na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego. Także Truss, jako sekretarz ds. środowiska, zajmie jedną z kluczowych pozycji w systemie regulacyjnym sektora gazu łupkowego. We wcześniejszych wypowiedziach wielokrotnie wyrażała poparcie dla rozwoju tego źródła energii w Wielkiej Brytanii.

Zmiany kadrowe w DECC to kolejna w ostatnich miesiącach decyzja rządu nie pozostawiająca wątpliwości co do zmiany polityki wobec sektora energetycznego i odnawialnych źródeł energii w szczególności.

Wcześniej rząd dokonał zmian w zakresie wysokości stawek dopłat do produkcji energii dla poszczególnych odnawialnych źródeł energii, forsował zmiany mające utrudnić powstawanie nowych lądowych farm wiatrowych czy solarnych oraz zapowiedział dalsze ograniczanie subsydiów dla OZE.

Zmiany w rządzie odbierane są także przez brytyjskie media jako wzmocnienie w ramach Partii Konserwatywnej frakcji obecnego ministra finansów George'a Osborne'a. Były wiceminister ds. energii Michael Fallon otrzymał bowiem awans na stanowisko sekretarza obrony. Z kolei Hancock pełnił wcześniej stanowisko szefa gabinetu Osborne'a.

38-letnia Truss jest najmłodszą w historii kobietą-minister. Przez media jest często nazywana "nową Margaret Thatcher".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)