Trwa ładowanie...
d1zb14o
d1zb14o

Zmiany w OFE obniżą dług publ. i deficyt sektora ESA'95 o ok. 1 pkt proc. w '11 - Kotecki, MF

30.12. Warszawa (PAP) - Zmiany w systemie emerytalnym zaproponowane w czwartek przez rząd zmniejszą już w przyszłym roku dług publiczny liczony zarówno według metodologii krajowej,...
Share
d1zb14o

30.12. Warszawa (PAP) - Zmiany w systemie emerytalnym zaproponowane w czwartek przez rząd zmniejszą już w przyszłym roku dług publiczny liczony zarówno według metodologii krajowej, jak i UE oraz deficyt sektora finansów publicznych ESA'95 o około 1 pkt proc. - poinformował PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Dodał, że zmniejszenie składki do funduszy najprawdopodobniej pociągnie za sobą konieczność liberalizacji limitów inwestycyjnych i zwiększenie ich kapitałowej części.

"Proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym obniżą deficyt sektora finansów publicznych według metodologii UE, czyli ESA'95, o 0,9-1,0 pkt proc. Nie zmniejszy to natomiast deficytu w ujęciu kasowym" - powiedział PAP Kotecki.

"Mniejsze będą także potrzeby pożyczkowe budżetu, co przełoży się na spadek długu publicznego o około 1 pkt proc., zarówno tego według metodologii UE, jak i państwowego długu publicznego (PDP)" - dodał.

d1zb14o

Podkreślił także, że resort finansów jest usatysfakcjonowany przyjętymi przez rząd kierunkami prac nad zmianami w systemie emerytalnym.

"Jest ono bardzo dobre z punktu widzenia finansów publicznych. Przyjęte dzisiaj rozwiązania są wzmocnieniem III filaru systemu emerytalnego" - powiedział Kotecki.

Dodał, że zmiany w postaci obniżenia składki do OFE mogą nieść za sobą liberalizację limitów inwestycyjnych dla funduszy.

"Jeśli chodzi o limity inwestycyjne to będą one zweryfikowane i zliberalizowane. Najprawdopodobniej będzie to oznaczało zwiększenie limitów dla inwestycji na rynku kapitałowym. Jest jednak za wcześnie, aby mówić o konkretach, gdyż dzisiaj zostały przyjęte jedynie kierunki prac" - powiedział wiceminister finansów.

Premier Donald Tusk po czwartkowym posiedzeniu rządu powiedział, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie fundusze emerytalne otrzymują obecnie. Dodał też, że projekt zmian w systemie emerytalnym powinien trafić do parlamentu już w styczniu, a same zmiany ustawowe mogłyby wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ jtt/

d1zb14o

Podziel się opinią

Share
d1zb14o
d1zb14o