Trwa ładowanie...
d2uxkfg

Zmienność i niepewność wciąż wysokie

Początek dzisiejszej sesji nasz rynek rozpoczął podobnie jak wczoraj od spadków.
Share
d2uxkfg

Początek dzisiejszej sesji nasz rynek rozpoczął podobnie jak wczoraj od spadków. Co prawda nie na tyle silnych jak wczorajsze zakończenie sesji w Stanach, gdzie indeksy obniżyły się o ponad 3 procent, ale sytuacja szybko zaczęła się pogarszać na skutek europejskich danych gospodarczych.

Okazało się, że część usługowa jak i produkcyjna całej gospodarki w strefie Euro nie rozwija się. Coraz niższe notowania na zachodnich parkietach obniżały WIG20 i po kilku godzinach spadek sięgał już 2,5 procent. Na szczęście na tym poziomie udało się inwestorom znaleźć stabilizację i niemal do końca sesji indeksy już się nie zmieniły. Najbardziej dla rynku ciążyły akcje KGHM i PKO BP spadające po ponad 5 procent.

Na sytuacje giełdową nie miały wpływy jedynie nastroje a nie polskie dane makroekonomiczne, mimo że sprzedaż detaliczna okazała się zdecydowanie niższa od prognoz, a bezrobocie nie spadło i utrzymało się na poziomie 9,3 procent. To wciąż dobry wynik, ale w miesiącach letnich oczekiwano odnotowania zauważalnego spadku.

d2uxkfg

Końcówka krajowej sesji przyniosła jeszcze niespodziewane pogłębienie spadków przez co WIG20 zakończył spadkiem o 2,83 proc., co było o tyle dziwne, że w tym samym momencie indeksy amerykańskie rosły o 1,5 proc. po informacji, że prezydent Bush pogania Amerykański kongres, aby szybko uchwalił plan pomocy dla rynków finansowych.

Dużo lepiej od największych spółek wypadł szeroki rynek. Indeks średnich spółek obniżył się o zaledwie 1,3 proc. a małych o niecały jeden procent. Pocieszeniem dla posiadaczy akcji może być fakt, że spadki w tym tygodniu są budowane na zdecydowanie mniejszym obrocie niż czwartkowo-piątkowe wzrosty. Ten argument jednak szybko obróci się przeciwko bykom, jeżeli nie uda się utrzymać zdobytych poziomów, ponieważ z każdym dniem podaż będzie bardziej agresywna. Jak może się skończyć takie wyczekiwanie na wzrosty widzieliśmy w poprzednim tygodniu, kiedy to jedna informacja o upadku Lehman Brothers doprowadziła do absolutnej paniki.

Krzysztof Barembruch
A-Z Finanse

d2uxkfg

Podziel się opinią

Share
d2uxkfg
d2uxkfg