Zmienność i niepewność wciąż wysokie
Początek dzisiejszej sesji nasz rynek rozpoczął podobnie jak wczoraj od spadków.
23.09.2008 17:04
Początek dzisiejszej sesji nasz rynek rozpoczął podobnie jak wczoraj od spadków. Co prawda nie na tyle silnych jak wczorajsze zakończenie sesji w Stanach, gdzie indeksy obniżyły się o ponad 3 procent, ale sytuacja szybko zaczęła się pogarszać na skutek europejskich danych gospodarczych.
Okazało się, że część usługowa jak i produkcyjna całej gospodarki w strefie Euro nie rozwija się. Coraz niższe notowania na zachodnich parkietach obniżały WIG20 i po kilku godzinach spadek sięgał już 2,5 procent. Na szczęście na tym poziomie udało się inwestorom znaleźć stabilizację i niemal do końca sesji indeksy już się nie zmieniły. Najbardziej dla rynku ciążyły akcje KGHM i PKO BP spadające po ponad 5 procent.
Na sytuacje giełdową nie miały wpływy jedynie nastroje a nie polskie dane makroekonomiczne, mimo że sprzedaż detaliczna okazała się zdecydowanie niższa od prognoz, a bezrobocie nie spadło i utrzymało się na poziomie 9,3 procent. To wciąż dobry wynik, ale w miesiącach letnich oczekiwano odnotowania zauważalnego spadku.
Końcówka krajowej sesji przyniosła jeszcze niespodziewane pogłębienie spadków przez co WIG20 zakończył spadkiem o 2,83 proc., co było o tyle dziwne, że w tym samym momencie indeksy amerykańskie rosły o 1,5 proc. po informacji, że prezydent Bush pogania Amerykański kongres, aby szybko uchwalił plan pomocy dla rynków finansowych.
Dużo lepiej od największych spółek wypadł szeroki rynek. Indeks średnich spółek obniżył się o zaledwie 1,3 proc. a małych o niecały jeden procent. Pocieszeniem dla posiadaczy akcji może być fakt, że spadki w tym tygodniu są budowane na zdecydowanie mniejszym obrocie niż czwartkowo-piątkowe wzrosty. Ten argument jednak szybko obróci się przeciwko bykom, jeżeli nie uda się utrzymać zdobytych poziomów, ponieważ z każdym dniem podaż będzie bardziej agresywna. Jak może się skończyć takie wyczekiwanie na wzrosty widzieliśmy w poprzednim tygodniu, kiedy to jedna informacja o upadku Lehman Brothers doprowadziła do absolutnej paniki.
Krzysztof Barembruch
A-Z Finanse