Znaczące osłabienie na rynku obligacji, PLN wakacyjnie (opis)
24.07. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków, należy oczekiwać dalszego istotnego wzrostu rentowności na krajowym rynku długu. W perspektywie końca roku, osłabiać się będą zarówno...
24.07. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków, należy oczekiwać dalszego istotnego wzrostu rentowności na krajowym rynku długu. W perspektywie końca roku, osłabiać się będą zarówno papiery 5- jak i 10-letnie. Znacznie spokojniej wygląda sytuacja na rynku walutowym, złoty powinien w najbliższym czasie poruszać się w okolicach poziomu 4,20/EUR.
"Na rynku czuć wakacyjny nastrój, obroty są niewielkie i nie należy spodziewać się w najbliższym czasie, aby w tej materii coś mogło się wyraźnie zmienić. Trudno ocenić, w którą stronę rynek będzie się teraz przechylał, można założyć, że złoty będzie poruszał się w okolicach poziomu 4,20 za euro" - powiedział PAP Karol Zaluski, diler walutowy z banku ING.
"Nie widać wyraźnych punktów oporu czy wsparcia dla złotego, których przebicie prowadziłoby do wyraźnego osłabienia czy umocnienia naszej waluty. Jeśli przebijemy 4,18/EUR, to dalej będziemy zbliżać się do 4,16/EUR. W drugą stronę przebicie 4,23/EUR przybliży do 4,25/EUR" - dodał.
Jego zdaniem, dane krajowe nadal będą w cieniu informacji z rynków bazowych.
"Inwestorzy będą wsłuchiwać się w komentarze Bena Bernanke czy Mario Draghiego. Krajowe dane makro, choć ostatnio +wyszły+ całkiem niezłe, nie mają zbyt pozytywnego przełożenia na rynek. Zdecydowanie bardziej istotne są wieści z USA" - powiedział.
Dodał, że pewien wpływ na notowania złotego w sierpniu może mieć podaż SPW na ten miesiąc.
"Zobaczymy jaką decyzję podejmie resort finansów, czy zdecyduje się na przetarg w sierpniu i sztuczne kreowanie ruchu na rynku" - dodał Zaluski.
Resort finansów przedstawiając pod koniec czerwca informację o podaży SPW na III kwartał poinformował, że przetarg obligacji w sierpniu może odbyć się warunkowo. W środę wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk powiedział, że jeżeli będzie silne zainteresowanie rynku przetargiem w sierpniu to resort rozważy przeprowadzenie aukcji.
Zaluski ocenia, że środowa sesja przebiega w spokojnym nastroju.
"Dzieje się niewiele, złoty jest stabilny. Podobnie sytuacja wygląda z parą EUR-USD" - dodał.
DALSZE OSŁABIENIE DŁUGU NA HORYZONCIE
Zdaniem Piotra Żółtowskiego, dilera SPW z banku BPH, należy oczekiwać, że w dalszym ciągu krajowe obligacje będą tracić.
"Uważam, że na papierach 10-letnich na trwałe przebijemy poziom 4 proc. Już kilka razy dochodziliśmy do tej bariery i jestem zdania, że teraz rentowności przebiją 4 proc. i na dłuższy czas będziemy już ponad tą granicą. Nie doszukiwałbym się jednak w tym wzroście rentowności fundamentalnych przyczyn, np. słabości polskiej gospodarki. Jest to raczej echo osłabień na rynkach bazowych" - powiedział PAP Żółtowski.
"Obligacje 10-letnie długo poruszają się w przedziale 3,55-4,00 proc. Już w tym tygodniu raczej wybijemy się powyżej 4 proc. Spodziewam się, że w długiej perspektywie, kilku miesięcy, pozostaniemy ponad 4 proc. Z pewnością na koniec roku będziemy powyżej 4 proc. W ślad za 10-latkami podążać będą papiery 5-letnie. Krótki koniec będzie bardziej stabilny, więc można określić, że w najbliższych miesiącach rozdźwięk między krótkim a długim końcem będzie się zwiększał" - dodał.
Jego zdaniem, osłabienie obligacji w środę to przede wszystkim efekt słabości rynków bazowych.
"W ciągu dwóch dni obligacje straciły już 20 pb. Co więcej, zbliżamy się do ważnego poziomu techniczno-psychologicznego, co może spowodować dalsze osłabienie papierów. Należy też pamiętać, że mamy okres wakacyjny, więc należy liczyć się z takimi wyraźnymi ruchami. Obroty są niewielkie, więc nawet małe transakcje trafiające w mało płynny rynek są w stanie go przesunąć" - powiedział.
"Nie doszukiwałbym się w tym osłabieniu słabości polskiej gospodarki. Główne rynki się osłabiają, a my się tylko do nich dostosowujemy" - dodał.
środa środa wtorek 16.15 9.40 15.50
EUR/PLN 4,2235 4,2035 4,2160 USD/PLN 3,1960 3,1730 3,1966 EUR/USD 1,3216 1,3248 1,3188
OK0715 2,85 2,84 2,84 PS0718 3,34 3,32 3,26 DS1023 3,98 3,95 3,90 (PAP)
nik/ asa/