Znamy przewodniczących sejmowych komisji

Prof. Dariusz Rosati został w czwartek wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Przewodniczącym sejmowej komisji ponownie został Zbigniew Rynasiewicz.

Krystyna Skowrońska z PO, która zgłosiła kandydaturę Rosatiego powiedziała, że jest on profesorem nauk ekonomicznych i pracownikiem naukowym SGH specjalizującym się w finansach i polityce gospodarczej. Wskazała, że był szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, członkiem Rady Polityki Pieniężnej, europarlamentarzystą zasiadającym w komisji ekonomicznej i monetarnej.

- Myślę, że są to kwalifikacje do tego, by również godnie reprezentować Komisję Finansów Publicznych i potrafić dobrze zorganizować jej prace - argumentowała Skowrońska.

Za wyborem Rosatiego głosowało 48 posłów, jeden wstrzymał się od głosu.

Posłowie zdecydowali, że przewodniczący będzie mieć pięciu zastępców: Krystynę Skowrońską i Sławomira Neumanna (PO), Beatę Szydło (PiS), Jana Łopatę (PSL), Sławomira Kopycińskiego (Ruch Palikota).

Rosati powiedział po posiedzeniu komisji, że w nadchodzących czterech latach w komisji finansów publicznych szykuje się dużo pracy.
- Po pierwsze chodzi o budżet na przyszły rok. Ze względu na wybory Sejm będzie miał prawdopodobnie mniej czasu na pracę nad budżetem. Czasy są trudne, a otoczenie gospodarcze Polski bardzo wymagające. To nakłada nowe obowiązki na komisję i dodatkową odpowiedzialność - uważa Rosati.

Jego zdaniem komisja będzie pracować nad najlepszym budżetem i najlepszymi dla Polski rozwiązaniami w dziedzinie finansów publicznych.

Pytany o budżet na przyszły rok, Rosati powiedział, że minister finansów ciągle zastanawia się, który wariant projektu jest najbardziej prawdopodobny i zapewne ma już jakiś pogląd.
- Ja mogę mówić tylko o moich oczekiwaniach. Wedle mojej oceny na dziś, myślę, że wariant pośredni, zakładający tempo wzrostu gospodarczego w wysokości 2,5 proc. byłby wariantem dobrym do rozpoczęcia prac w Sejmie nad budżetem - powiedział.

Zastrzegł jednak, że sytuacja w Europie jest jednak bardzo dynamiczna i "trzeba mieć na uwadze to, że nawet w okresie kilku dni może zdarzyć się coś takiego, co będzie nas zmuszało do rewizji tych założeń".

Minister finansów poinformował przed tygodniem, że jego resort na przyszły rok przygotuje trzy warianty budżetu, zakładające odpowiednio wzrost PKB: o 3,2 proc., 2,5 proc. i spadek PKB o 1 proc.

Przewodniczącym sejmowej komisji ponownie został Zbigniew Rynasiewicz, który pełnił tę funkcję także w poprzedniej kadencji. Wiceprzewodniczącymi zostali: Stanisław Żmijan (PO), Andrzej Adamczyk (PiS), Krzysztof Tchórzewski (PiS), Janusz Piechociński (PSL) i Leszek Aleksandrzak (SLD).

W czwartek posłowie komisji wybrali prezydium jednogłośnie. Dziękując za wybór Rynasiewicz wyraził nadzieję, że prace komisji w tej kadencji Sejmu "będą przede wszystkim merytoryczne".

Zbigniew Rynasiewicz ma 48 lat; był posłem III, V i VI kadencji. Z wykształcenia historyk, w latach 2002-2005 był starostą leżajskim. Wcześniej, w latach 1990-1997, był wójtem gminy Grodzisko Dolne. Do Sejmu VII kadencji kandydował z Rzeszowa, zdobył 27 tys. 510 głosów.

Wojciech Jasiński ponownie szefem sejmowej komisji gospodarki

Sejmowa komisja gospodarki jednogłośnie wybrała w czwartek na swego przewodniczącego Wojciecha Jasińskiego (PiS); szefował on już komisji przez całą ubiegłą kadencję. Posłowie wybrali też czterech wiceprzewodniczących.

Wiceprzewodniczącymi w jednym głosowaniu łącznym zostali: Andrzej Czerwiński i Antoni Mężydło (obaj z PO), Maks Kraczkowski (PiS) i Jan Cedzyński (Ruch Palikota). Wybór był jednomyślny.

Jasiński po wyborze powiedział, że liczy na równie dobrą współpracę członków komisji, tak jak to było w poprzedniej kadencji.

Zgodnie z regulaminem Sejmu komisja powołuje i odwołuje członków prezydium w głosowaniu jawnym większością głosów. Komisja gospodarki należy do komisji dużych, dlatego może mieć czterech wiceszefów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)