Resort zdrowia znosi skierowanie do tego specjalisty. Ważna zmiana

Ministerstwo Zdrowia zamierza znieść obowiązek wystawiania skierowań na wizytę u psychologa. Do listy "wyjątków" dołączy także optometrysta. Obecnie, by dostać się na wizytę w ramach NFZ do wyżej wymienionych specjalistów, należy wcześniej odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu.

Zniosą skierowanie do tego specjalisty. Ważna zmiana
Zniosą skierowanie do tego specjalisty. Ważna zmiana
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ola20
oprac. AS

08.09.2024 16:01

W przypadku większości świadczeń zdrowotnych finansowych przez NFZ wizyta u specjalisty musi być poprzedzona skierowaniem. Nie jest to jednak regułą. Odstępstwa od tej zasady dotyczą m.in. dentystów, wenerologów, ginekologów, a także psychiatrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koniec ze skierowaniami do psychologa

Resort zdrowia chce, by do tej listy dołączył psycholog. Dojdzie więc do powtórki sytuacji, która miała miejsce w trakcie pandemii Covid-19. Na wniosek psychiatrów zniesiono wówczas obowiązek wystawiania skierowań do psychologów. Eksperci argumentowali, że związana z pandemią izolacja wzmaga poczucie lęku wśród pacjentów.

Rząd przywrócił obowiązek skierowań 1 lipca 2023 r. Zapowiadano jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Jak podaje rynekzdrowia.pl 9 sierpnia tego roku opublikowano projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada on trwałe zniesienie obowiązku skierowania do psychologa. Na listę specjalistów, do których będzie można się dostać "z ulicy" trafi również optometrysta.

"Proponowana zmiana jest związana z planowanym wprowadzeniem nowego świadczenia gwarantowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w postaci porady optometrysty, dla którego wymóg skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje uzasadnienia" - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Gdy projekt nowelizacji przejdzie przez całą ścieżkę legislacyjną zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie 14 dni później, choć niektóre z nich zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2025 r. - zwraca uwagę serwis.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (76)
Zobacz także