ZNP: świadczenia nauczycieli na ołtarzu konfliktu?!
O nieskładanie projektu ustawy o
świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli "na ołtarzu
konfliktu" oraz przyjęcie przez parlament "w tej czy innej formie"
treści w nim zawartych zaapelował prezes Związku Nauczycielstwa
Polskiego Sławomir Broniarz.
O nieskładanie projektu ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli "na ołtarzu konfliktu" oraz przyjęcie przez parlament "w tej czy innej formie" treści w nim zawartych zaapelował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
- 240 tys. moich koleżanek i kolegów, którzy mieli być objęci świadczeniami kompensacyjnymi, (...) mimo wielu kontrowersji i krytycznych opinii dotyczących tej ustawy, wynikających z indywidualnych oczekiwań, ma prawo oczekiwać, że uzgodnienia dotyczące tego środowiska zostaną dotrzymane - powiedział Broniarz.
Według niego, środowisko nauczycielskie jest najbardziej poszkodowane na wprowadzeniu nowych zasad emerytalnych.
- Straciliśmy najwięcej. Uprawnienie emerytalne i rozwiązania emerytalne, które jeszcze obowiązują, pozwalały nauczycielowi odejść na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek - a więc można to było uczynić w wieku 49 lat. (...) Dzisiaj, jeżeli nie pojawią się żadne inne rozwiązania adresowane do nas, to będziemy zmuszeni do pracy do 60. i 65. roku życia. A to znaczy, że potencjalny nauczyciel będzie musiał pracować o 16 lat dłużej - ocenił Broniarz.
ZNP liczy na rozwiązanie sprawy emerytur pomostowych poprzez odrzucenie weta prezydenta lub "przygotowania na początku roku nowej ustawy satysfakcjonującej środowisko nauczycielskie" - powiedział PAP Broniarz. - Liczymy na współpracę koalicji rządzącej z SLD w sferze odrzucenia weta prezydenta - oświadczył szef ZNP.
Wyraził nadzieję, że emerytury pomostowe dla nauczycieli zostaną uchwalone przy pracach nad nową ustawą w tej sprawie. - Wierzę, że to, co było przedmiotem deklaracji złożonej przez szefa rządu, dotyczącej specjalnych uprawnień nauczycieli, zostanie zrealizowane i jeżeli nie w tym, to na początku przyszłego roku uda nam się w tej materii osiągnąć porozumienie - mówił Broniarz.
Jego zdaniem, w związku z nowymi zasadami finansowania świadczeń emerytalnych, obowiązującymi od stycznia 2009 roku, nauczyciele nie będą masowo korzystać ze swoich specjalnych uprawnień. - Nowe przepisy jednoznacznie preferują staż pracy i poziom dochodów. I to powoduje, jestem przeświadczony, że nauczyciele w znikomym procencie będą korzystali ze swoich specjalnych uprawnień, jeżeli takowe się pojawią - a jednocześnie zdecydowana większość będzie skłonna pracować tak długo jak zdrowie i możliwości organizacyjne będą na to pozwalały - uznał prezes ZNP.
Na początku grudnia doszło do porozumienia między PO, PSL, SLD i ZNP w sprawie przejściowego rozwiązania dotyczącego wcześniejszych emerytur adresowanego do nauczycieli, którzy obecnie mają stosunkowo długi staż pracy. Świadczenie kompensacyjne miało być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej. Wiek uprawniający do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego miał wzrastać w kolejnych latach kalendarzowych, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pierwsze czytanie projektu miało odbyć się we wtorek na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych. Posiedzenie to zostało odwołane.
W poniedziałek prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę dotyczącą emerytur pomostowych. We wtorek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że jeśli klub Lewicy nie pomoże koalicji w odrzuceniu prezydenckiego weta w sprawie pomostówek, to "zlikwiduje własny sukces" w postaci propozycji przejściowych emerytur dla nauczycieli.