Trwa ładowanie...
d3yd3sa

Zobacz, jak polskie dane wpływają na złotego

Według najnowszych danych GUS, polskie PKB urosło w drugim kwartale tego roku o 3,1 procent, a to nie wszystkie polskie publikacje, jakie pojawią się w piątek na rynku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zobacz, jak polskie dane wpływają na złotego
(Fotolia)
d3yd3sa

Znamy już pierwsze piątkowe dane dotyczące polskiej gospodarki. Mieszany odczyt dotyczący PKB nie wstrząsnął rynkiem walutowym. Notowania złotego pozostają stabilne. To jednak nie wszystkie dane pochodzące z rodzimej gospodarki, jakie pojawią się w piątek.

Euro w piątek rano kosztuje 4,26 zł, czyli tyle samo, co w czwartek wieczorem. Dolar jest wyceniany na 3,82 zł, a za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić 3,91 zł.

Według najnowszych danych GUS, polskie PKB urosło w drugim kwartale tego roku o 3,1 procent. Rynek spodziewał się wyniku 3,3 procent, ale i tak dane są o 0,1 punktu procentowego lepsze od danych za pierwszy kwartał. Informacje te są ważne nie tylko sla inwestorów.

d3yd3sa

- W ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej dawała wyraźne sygnały, że obecnie wzrost gospodarczy będzie leżał w jej centrum zainteresowania wobec czego powyższa publikacja wraz z danymi o handlu zagranicznym mają istotne znaczenie. Opublikowane dane o PKB nie powinny nasilić oczekiwań na dalsze luzowanie polityki monetarnej w Polsce w sytuacji dobrych perspektyw konsumpcji prywatnej - komentuje Anna Wrzesińska, analityk Noble Securities.

Według analityka XTB sytuacja złotego może się w kolejnych dniach poprawiać.

- Polski złoty jest w dalszym ciągu dosyć silny, co widać w szczególności w zestawieniu z brytyjskim funtem. W przypadku pary walutowej z euro, złoty wpadł w lekką konsolidację, ale biorąc pod uwagę niezłe perspektywy gospodarcze oraz pozytywny sentyment na rynkach akcyjnych, rajd złotego mógł się jeszcze nie zakończyć - komentuje Michał Stajniak, analityk XTB.

To nie koniec publikacji danych z polskiej gospodarki. O 14:00 GUS poda pełny raport o inflacji za lipiec. Wstępne dane poznaliśmy już dwa tygodnie temu. Deflacja wówczas wyniosła 0,9 procent i tyle samo spodziewa się teraz rynek.

d3yd3sa

Podziel się opinią

Share
d3yd3sa
d3yd3sa