Trwa ładowanie...

Zobacz, jak polskie dane wpływają na złotego

Według najnowszych danych GUS, polskie PKB urosło w drugim kwartale tego roku o 3,1 procent, a to nie wszystkie polskie publikacje, jakie pojawią się w piątek na rynku.

Share
Zobacz, jak polskie dane wpływają na złotego
Źródło: Fotolia
d3omm86

Znamy już pierwsze piątkowe dane dotyczące polskiej gospodarki. Mieszany odczyt dotyczący PKB nie wstrząsnął rynkiem walutowym. Notowania złotego pozostają stabilne. To jednak nie wszystkie dane pochodzące z rodzimej gospodarki, jakie pojawią się w piątek.

Euro w piątek rano kosztuje 4,26 zł, czyli tyle samo, co w czwartek wieczorem. Dolar jest wyceniany na 3,82 zł, a za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić 3,91 zł.

Według najnowszych danych GUS, polskie PKB urosło w drugim kwartale tego roku o 3,1 procent. Rynek spodziewał się wyniku 3,3 procent, ale i tak dane są o 0,1 punktu procentowego lepsze od danych za pierwszy kwartał. Informacje te są ważne nie tylko sla inwestorów.

d3omm86

- W ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej dawała wyraźne sygnały, że obecnie wzrost gospodarczy będzie leżał w jej centrum zainteresowania wobec czego powyższa publikacja wraz z danymi o handlu zagranicznym mają istotne znaczenie. Opublikowane dane o PKB nie powinny nasilić oczekiwań na dalsze luzowanie polityki monetarnej w Polsce w sytuacji dobrych perspektyw konsumpcji prywatnej - komentuje Anna Wrzesińska, analityk Noble Securities.

Według analityka XTB sytuacja złotego może się w kolejnych dniach poprawiać.

- Polski złoty jest w dalszym ciągu dosyć silny, co widać w szczególności w zestawieniu z brytyjskim funtem. W przypadku pary walutowej z euro, złoty wpadł w lekką konsolidację, ale biorąc pod uwagę niezłe perspektywy gospodarcze oraz pozytywny sentyment na rynkach akcyjnych, rajd złotego mógł się jeszcze nie zakończyć - komentuje Michał Stajniak, analityk XTB.

To nie koniec publikacji danych z polskiej gospodarki. O 14:00 GUS poda pełny raport o inflacji za lipiec. Wstępne dane poznaliśmy już dwa tygodnie temu. Deflacja wówczas wyniosła 0,9 procent i tyle samo spodziewa się teraz rynek.

d3omm86

Podziel się opinią

Share
d3omm86
d3omm86