Żołnierze za granicą zmieniają płeć. Chcą mieć benefity jak kobiety
Hiszpański rząd przegłosował w 2022 r. przepisy, które ułatwiają od strony formalnej proces zmiany płci. W tym samym czasie zaczął zachęcać kobiety do wstąpienia do służb mundurowych za pomocą benefitów. Niektórzy mężczyźni postanowili to wykorzystać.
06.03.2024 | aktual.: 06.03.2024 09:41
Hiszpański rząd mocno ułatwił tranzycję prawną. Obecne przepisy nie wymagają od osoby, która chce zmienić płeć, żadnych badań medycznych ani psychologicznych. Zainteresowanym wystarczy deklaracja i dokument tożsamości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20
Taka polityka w połączeniu z planem zwiększenia udziału zatrudnienia kobiet w wojsku i policji, oraz promocji tego zatrudnienia, doprowadziła do skomplikowanej sytuacji. Śledztwo wykazało, że część mężczyzn pracujących w służbach mundurowych zmieniło płeć ze względu na lepsze warunki pracy, który są oferowane kobietom.
Korzyści ze zmiany płci
Roberto Perdigones pochwalił się El Español, że po tranzycji dostał prywatny pokój i łazienkę na wyłączność. Kapral wyznał, że choć na zewnątrz może wyglądać na heteroseksualnego, to w głębi duszy czuje się lesbijką.
- W związku ze zmianą płci powiedziano mi, że moja emerytura wzrośnie, ponieważ kobiety otrzymują więcej, by zrekompensować nierówności. Za bycie matką otrzymuję też o 15 procent wyższą pensję (nad swoim synem jako matka zastępcza - przyp. red.) – powiedział Perdignoes w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem.
Odkąd rząd uprościł proces tranzycji w Ceucie, czyli eksklawie Hiszpanii na terytorium Maroka, płeć zmieniło 41 mężczyzn. Tylko pięciu z nich zdecydowało się jednak na zmianę imienia na żeńskie. Zdecydowana większość z pozostałych 37 osób pracuje w wojsku albo policji, podkreśla El Español.
- Ponieważ w środku czuję się lesbijką, prawo transpłciowe mnie faworyzuje - przyznał kapral Perdigones.