Zorza polarna w Polsce? Już za kilka dni szansa, by ją zobaczyć

Mieszkańcy Polski nie mają zbyt wielu okazji do obserwacji zorzy polarnej w trakcie roku. Już za kilka dni może pojawić się jedna z nich. Autor bloga "Polski AstroBloger" podaje, że w dniach 10 i 11 maja może dojść do nałożenia się na siebie dwóch koronalnych wyrzutów masy (CME), w następstwie czego nad naszym niebem będzie można obserwować zorzę.

Zorza polarna - zdjęcie poglądowe
Zorza polarna - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Pexels
oprac. AS

Po raz ostatni dobre warunki do obserwacji zorzy polarnej pojawiły się w marcu tego roku. Zjawisko można było zaobserwować na Pomorzu, ale także w województwie podlaskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

1 kwietnia wielka zmiana w sklepach. Co nas czeka? "Wzrost cen podniesie inflację, ale na krótko"

Kolejna okazja może pojawić się już na dniach. "Polski AstroBloger" pisze o efekcie CME-kanibala, czyli sytuacji, w której jeden wyrzut masy ze Słońca dogoni drugi i dojdzie do skumulowanego uderzenia w Ziemię. Wywoła to potężną burzę magnetyczną, a zorza polarna będzie możliwa do zaobserwowania na średnich szerokościach geograficznych.

"Nawet indywidualnie pojedynczy CME z obu dziś uwolnionych niesie potencjał do silnej aktywności geomagnetycznej, cóż więc dopiero mówić po uwzględnieniu możliwości skumulowanego impaktu" - precyzuje bloger.

Zorza polarna - która godzina

W zależności od modeli prognostycznych uderzenie ma nastąpić 10 maja o godzinie 23.00 polskiego czasu, lub 11 maja o godzinie 8.00.

Podobną informację podał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". - Właśnie nastąpił rozbłysk klasy X1.08 z obszaru AR3664, który dziś jest skierowany w stronę Ziemi! Czekamy na potwierdzenie CME. To bardzo dobra wiadomość dla łowców zórz w Polsce - pisał Wójcicki.

"AstroBloger" zwrócił jednak uwagę na fakt, że choć obserwatorzy będą mogli liczyć na rozpogodzenia, to próby obserwacji zorzy może utrudnić pora roku. - W północnych województwach właśnie wkraczamy w tegoroczny sezon białych nocy i na dobrą sprawę dopiero kilkanaście minut po godz. 22:00 CEST niebo staje się minimalnie pociemnione dla możliwości rejestracji zórz - czytamy we wpisie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)