Trwa ładowanie...
d33ttuz
13-07-2004 06:55

ZUS musi oddać oryginały dokumentów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
przyznając prawo do emerytury bądź wyliczając kapitał początkowy,
żąda od obywateli wszelkich dokumentów w oryginale. Zgodnie z
przepisami, dokumenty, z wyjątkiem zaświadczenia o zarobkach, na
wyraźny wniosek zainteresowanego podlegają zwrotowi - przypomina
"Gazeta Prawna".

d33ttuz
d33ttuz

"Gazeta Prawna" zauważa, że w praktyce z odzyskaniem oryginałów z ZUS są jednak duże problemy.

Przy ubieganiu się o wyliczenie kapitału początkowego musimy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty (pomaga nam w tym pracodawca). Oryginały świadectw pracy są zatrzymywane w ZUS na całe miesiące, a nawet lata. ZUS odmawia zwrotu oryginalnych świadectw pracy, tłumacząc to koniecznością przechowywania ich z całością dokumentacji dotyczącej przyznanego świadczenia w swoim archiwum - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Jak donosi gazeta, urzędnicy ZUS wyjaśniają zainteresowanym, że oryginały świadectw pracy mogą być zastąpione jedynie przez notarialne poświadczenie tych dokumentów. Ze względu na koszty z tym związane większość osób nie wykonuje tego rodzaju potwierdzeń.

Tymczasem świadectwo pracy w przeciwieństwie do zwykłego zaświadczenia może być wydane w oryginale tylko raz i stanowi własność pracownika. Są w nim zawarte bardzo istotne informacje dotyczące między innymi wcześniejszego zatrudnienia, uprawnień ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego. Świadectwo jest wydawane w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy i nie ma prawnej możliwości uzyskania oryginalnego świadectwa pracy po raz drugi, a jedynie jego odpisu. Oryginał świadectwa pracy może nam się przydać, np. jako środek dowodowy w sądzie lub w innej instytucji.

d33ttuz

Jeżeli nie ma wyraźnych przepisów prawnych nakazujących składanie tego typu dokumentów do akt ZUS, dlaczego ta instytucja pobiera od ubezpieczonych oryginalne dokumenty. Nie ma przeszkód, aby przedstawić oryginalne dowody przy składaniu wniosku o świadczenie, natomiast kopia wraz z potwierdzeniem zgodności z oryginałem może zostać wykonana dla celów archiwizacji przez pracownika ZUS - czytamy w "Gazecie Prawnej". (PAP)

d33ttuz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33ttuz