ZUS poluje na symulantów. Na potęgę prześwietla Polaków na L-4

Remonty, zagraniczne wakacje, dorabianie - tak duża część Polaków "choruje". W I kwartale 2016 r. ZUS zakwestionował 7 tys. zwolnień lekarskich. Odzyskał tym samym blisko 5,5 mln zasiłków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ZUS poluje na symulantów. Na potęgę prześwietla Polaków na L-4
(East News, Fot: WOJTEK STEIN/REPORTER)
WP

Zwolnienie lekarskie z założenia służy szybkiemu powrotowi pracownika do zdrowia. Nie brakuje jednak osób, które wykorzystują L-4 jako dodatkowy urlop. Choć wypłacane jest wówczas 80 proc. wypłaty, lepsze to niż bezpłatny urlop.

ZUS ma jednak dość oszustw i masowo kontroluje Polaków na zwolnieniach - donosi "Super Express". W I kwartale 2016 r. sprawdził 126 tys. zwolnień. Zakwestionował aż 7 tys. To daje blisko 5,5 mln zł zasiłków.

Zobacz także: Pracodawcy czekają na elektroniczne L4. Rocznie wydają 6,5 mld zł na świadczenia

WP

Zamiast się kurować, "chorzy" bawili się na wakacjach czy pracowali przy domu. Rzeczniczka olsztyńskiego oddziału Zakładu przytacza w dzienniku historię osoby z bólem kręgosłupa, która pracowała w warsztacie. Inną kontrolerzy zastali w tartaku.

WP

Często jednak kontrolerzy nie muszą się fatygować do "chorego". Wystarczy prześledzenie portali społecznościowych, gdzie oszukujący na L-4 sami się "wystawiają".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP