Trwa ładowanie...
ofe
31-01-2006 13:40

ZUS przydzielił ponad 67 tys. osób do OFE

67 tys. 410 osób otrzymało w drodze losowania przydział do czterech otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Losowanie odbyło się w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

ZUS przydzielił ponad 67 tys. osób do OFEŹródło: WP.PL
d1oimrq
d1oimrq

Uczestniczące w losowaniu fundusze emerytalne to: OFE Polsat, OFE Generali, OFE AIG i OFE DOM. Do OFE Polsat przydzielono 16 tys. 854 osoby, a do pozostałych funduszy trafiło po 16 tys. 852 osoby.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

Losowanie do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując zatrudnienie, nie zgłosiły się do żadnego funduszu. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Każdej osobie, która nie dopełniła tego obowiązku w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE.

d1oimrq

Jak podano, przed wtorkowym losowaniem ZUS wysłał ponad 184 tys. takich przypomnień (przed losowaniem w lipcu 2005 r. powiadomienia wysłano do 161,5 tys. osób).

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE to 10 stycznia) oraz w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach i przesyła informacje ubezpieczonym. Także każdy fundusz ma obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że ich składki będą teraz przesyłane właśnie do niego.

W 2005 r. otwarty fundusz emerytalny zmieniło łącznie 322 tys. 648 osób. ZUS w ubiegłym roku przekazał do OFE 14,02 mld zł składek, w tym w gotówce 12,62 mld zł, a 1,4 mld zł w formie obligacji. W formie obligacji, zgodnie z ustawą o przejęciu przez Skarb Państwa zadłużenia ZUS wobec OFE, są przekazywane do funduszy emerytalnych środki z tytułu zaległych składek.

d1oimrq

W Polsce jest 15 OFE, zarządzanych przez 15 powszechnych towarzystw emerytalnych.

OFE to tzw. II filar zreformowanego systemu emerytalnego. Od 1999 r. wpływa do nich część składki emerytalnej - 7,3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Składki te nie są wypłacane na bieżąco innym ubezpieczonym, tylko gromadzone na kontach przypisanych do każdego ubezpieczonego i inwestowane na jego rzecz. Wartość aktywów netto OFE na koniec grudnia wyniosła 86,08 mld zł.

d1oimrq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oimrq