ZUS. Zwolnienie ze składek a tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy składają wnioski
Do godz. 9 do ZUS-u wpłynęło blisko 200 wniosków o zwolnienie ze składek. Jest to efekt wejścia w życie tzw. tarczy antykryzysowej - pakietu rozwiązań dla gospodarki w dobie pandemii koronawirusa.
ZUS. Zwolnienie ze składek a tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy składają wnioski
O zwolnienie ze składek ubiegać się mogą przedsiębiorcy i zatrudnione przez niego osoby. Dotyczy to zarówno osób na umowach o pracę, jak również tych świadczących pracę na mocy umowy zlecenia. Ponadto ze zwolnienia mogą skorzystać samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, którzy opłacają składki tylko za siebie.
Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy
Samo zwolnienie ze składek obejmuje płatników składek do ZUS, którzy zgłosili się do ubezpieczeń społecznych przed dniem 1 lutego 2020 roku. Dotyczy to również mikrofirm, które na dzień 29 lutego 2020 roku zgłosiły do ZUS mniej niż dziesięciu ubezpieczonych.
ZUS. Zwolnienie ze składek a tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy składają wnioski
Rząd zapłaci składki za samozatrudnionych, osoby z nimi współpracujące, na umowach zlecenia oraz pracownikom mikroprzedsiębiorstw. To oznacza, że zachowają oni ciągłość ubezpieczenia i prawo do świadczeń.
Dobre wiadomości dla osób samozatrudnionych i z nimi współpracujących, na umowach zlecenie oraz dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (czyli zatrudniających do 9 osób, które nie przekroczyły 2 mln euro przychodów w ciągu 2 ostatnich lat obrachunkowych).
Ponadto rząd zapłaci ZUS-owi za nich wszystkie obowiązkowe składki (zarówno społeczne, jak i zdrowotną) za trzy miesiące.