Zwątpienie popytu

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniosły sesję, która idealnie podsumowała słabość rynku w całym tygodniu. Po wtorkowym spadku mWIG40 o przeszło 2 procent i środowej przecenie WIG20 oraz czwartkowym osunięciu się prestiżowej średniej pod 2400 pkt., od piątku trudno było oczekiwać spektakularnego podniesienia cen.

Zwątpienie popytu
Źródło zdjęć: © WP.PL

Sukcesem byłaby lekka zwyżka lub jakaś stabilizacja, która wyciszyłaby spadkowe nastroje. W istocie już o poranku indeks największych spółek okazał się słabszy od innych europejskich średnich, ale wzrosty eurodolara i złotego tworzyły presję, która przed 17:00 dawała cień nadziei na lepszą końcówkę. Naprawdę przez niemal cały dzień technicznie zorientowani gracze z uwagą śledzili budowanie dolnego cienia na świecy dziennej, która sygnalizowała, iż przebicie 2400 pkt. i połamanie trendu wzrostowego nie zaktywizowało podaży. Jednak całość tych nadziei pogrzebał końcowy fixing, który sprowadził indeks do poziomów najniższych w tym roku i oddalił indeks na przeszło procent od bariery 2400 pkt.

Bilansem tygodnia jest spadek WIG20 o 4,7 procent, co daje najgorsze pięć dni od lata zeszłego roku. Dla rynkowych kronikarzy ważne będzie, iż indeks WIG20 ostatni raz spadł o około 5 procent, gdy w zeszłym roku rynek kreślił dno panicznej wyprzedaży i sięgał rejonu 2000 pkt. Uwzględniając niespełnione nadzieje na odbicie po dwumiesięcznej przecenie w styczniu i lutym spadek w bieżącym tygodniu wydaje się sygnałem kapitulacji strony popytowej, która zmęczona jest czekaniem na korektę i wystraszona słabością rynku oraz impulsami spadkowymi w otoczeniu. Dla techników bieżący tydzień jest niczym więcej niż wezwaniem do przesunięcia zleceń kupna w rejon 2300 pkt., co oznacza, iż rynek staje przed perspektywą pogłębienie przeceny o jeszcze 3 procent. Dla graczy operujących w perspektywie miesięcy a nie tygodni okazana słabość rynku jest jednak kolejnym wezwaniem do poszukiwania spółek, których fundamenty i perspektywy dobrze rokują zachowaniu kursów w końcowych kwartałach roku.

Adam Stańczak

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
giełdy w europiegpwwig20

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)