Trwa ładowanie...
d4az0bz

Związki porozumiały się z zarządem JSW m.in. w sprawie płac

28.05. Katowice (PAP) - Związki, działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), porozumiały się z zarządem w sprawach płacowych. Oprócz tegorocznego wzrostu płac i premii...
Share
d4az0bz

28.05. Katowice (PAP) - Związki, działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), porozumiały się z zarządem w sprawach płacowych. Oprócz tegorocznego wzrostu płac i premii zdecydowano m.in. o standaryzacji, czyli wyrównaniu płac w kopalniach spółki, kosztem ok. 28 mln zł.

"Standaryzacja jest procesem wyrównywania, co oznacza, że jedni pracownicy mogą zyskać więcej, inni mniej - strony zdecydowały przeznaczyć dodatkowo blisko 28 mln zł na wzrost stawek zasadniczych i wdrożenie tego rozwiązania już od 1 lipca" - poinformowała w piątek PAP Agnieszka Barzycka z JSW.

Ustalono, że żaden pracownik nie może stracić finansowo na standaryzacji płac. Ich wyrównywanie służy temu, aby pracownicy zatrudnieni w różnych kopalniach na tych samych stanowiskach otrzymywali takie samo wynagrodzenie za tę samą pracę. Różnice wynikały m.in. z odmiennych regulacji w układach zbiorowych pracy w poszczególnych zakładach.

d4az0bz

W sierpniu standaryzacją zostaną objęte stanowiska robotnicze i nierobotnicze w ścianach, przodkach, przy zbrojeniach i likwidacji. Standaryzacja pozostałych oddziałów dołowych zostanie przeprowadzona we wrześniu tego roku. Natomiast w październiku nastąpi standaryzacja stanowisk na powierzchni kopalni.

Porozumienie ze związkami kończy spór zbiorowy w JSW. Zarząd już wcześniej zdecydował, że w tym roku niejako odda pracownikom ponad 100 mln zł, o które zmniejszył się fundusz płac w ubiegłym, kryzysowym dla spółki roku. Dlatego w tym roku przeznaczono dodatkowe 70 mln zł na płace i 34 mln zł na jednorazową premię dla pracowników, wypłaconą do 25 czerwca. Teraz zdecydowano także o przeznaczeniu dodatkowych środków na standaryzację płac.

Związki i zarząd porozumiały się także w sprawie utworzenia funduszu premiowego w każdej kopalni, który będzie przeznaczony na nagradzanie pracowników za bezwypadkową pracę. Począwszy od lipca na ten cel co miesiąc będzie przeznaczone 2 mln zł - w sumie w tym roku prawie 12 mln zł. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa w kopalniach spółki.

Porozumienie ma być wstępem do nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy - prace nad nim mają być przyspieszone. Jego częścią ma być nowy system wynagrodzeń, którego zasady (m.in. tzw. wartościowanie stanowisk oraz sposób motywacyjnego premiowania) mają być wypracowane do końca tego roku. Wdrożenie nowych zasad jest możliwe od początku przyszłego roku.

JSW to jedna z trzech największych spółek węglowych. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w sześciu kopalniach. Ubiegły rok, z powodu kryzysu na rynku stali i koksu, firma zamknęła stratą rzędu 340 mln zł. W tym roku notuje zyski.(PAP)

mab/ pad/ jbr/

d4az0bz

Podziel się opinią

Share
d4az0bz
d4az0bz