Trwa ładowanie...
d4gfr7q

Związki zawodowe służb mundurowych zapowiadają protest

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zapowiada protest i manifestację. Związkowcom nie godzą się na propozycje rządu dotyczące zamrożenia płac funkcjonariuszy w latach 2011-2013.

d4gfr7q
d4gfr7q

W przesłanym PAP w środę komunikacie poinformowano, że Federacja postanowiła "podjąć działania w kierunku rozpoczęcia akcji protestacyjnej oraz zorganizowania manifestacji wspólnie z innymi związkami zawodowymi sfery budżetowej".

Jak zaznaczono, Federacja w lipcu br. skierowała do premiera wystąpienie w sprawie niedoszacowania budżetów służb mundurowych w 2010 r. oraz planowanego na rok 2011 i lata kolejne "zamrożenia płac pracowników państwowej sfery budżetowej i funkcjonariuszy służb mundurowych".

"Na wystąpienie to do chwili obecnej nie otrzymaliśmy odpowiedzi, natomiast ostatnie decyzje rządu wskazują na brak waloryzacji płac funkcjonariuszy w latach 2011-2013" - podkreślono w komunikacie.

Związkowcy zwracają też uwagę, że we wszystkich służbach "prowadzi się działania oszczędnościowe, zmierzające do pozbawienia funkcjonariuszy części należnych im świadczeń oraz przerzucenia na ich barki kosztów działalności poszczególnych formacji".

d4gfr7q

W ich ocenie, oszczędzanie na służbach mundurowych nie może być akceptowane, gdyż oznacza oszczędzanie na bezpieczeństwie. Federacja domaga się "zmiany stanowiska rządu i żąda waloryzacji płac funkcjonariuszy służb mundurowych w roku 2011 na poziomie co najmniej planowanej inflacji, powiększonej o jeden punkt procentowy, a także urealnienia budżetów służb w celu umożliwienia ich normalnego funkcjonowania".

Związkowcy zaapelowali też do wszystkich organizacji związkowych państwowej sfery budżetowej o poparcie ich stanowiska i podjęcie wspólnych, zdecydowanych działań w obronie sytuacji materialnej funkcjonariuszy i pracowników sfery budżetowej.

Pytana o oświadczenie Federacji rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, podkreśliła, że planowany budżet policji na 2011 rok jest o 7,6 proc. większy od budżetu z 2010 r. Zaznaczyła, że zwiększono m.in. nakłady na tzw. rzeczówkę, czyli np. paliwo, remonty - z 829 mln zł do ponad 1 miliarda 200 mln zł.

- Zwiększenie tych nakładów na pewno zwiększy efektywność pracy policjantów - dodała. Podkreśliła, że w planowanym budżecie są też zapisane dodatkowe środki na zakup sprzętu w związku z Euro 2012 oraz 86,8 mln zł na remonty komisariatów i komend.

d4gfr7q

<1--zobacztakze-->
Odnosząc się do zarzutów dotyczących płac przypomniała, że zostały one zamrożone w całej administracji - z wyjątkiem nauczycieli, a decyzja ta miała związek ze spowolnieniem gospodarczym.

Przyszłoroczny budżet MSWiA ma wynieść prawie 17 mld 195 mln zł. Policja ma dostać w sumie 8 mld 149 mln 735 tys. zł - o 7,6 proc. więcej niż w 2010 r.; PSP - 2 mld 158 mln 206 tys. zł - o 5 proc. więcej niż w bieżącym roku (jest to kwota łączna z budżetu MSWiA i wojewodów), a BOR 189 mln 861 tys. zł - w sumie o 0,3 proc. więcej niż obecnie. Na takim samym poziomie ma natomiast utrzymać się budżet Straży Granicznej - zgodnie z planami w 2011 r. wyniesie on 1 mld 244 mln 766 tys. zł.

W 2011 r. kontynuowany będzie też program modernizacji służb mundurowych, który pierwotnie miał zakończyć się w 2009 r., ale z powodu kryzysu został przedłużony na kolejne lata. W 2011 r. na ten cel przeznaczonych jest 102 mln zł; z tej kwoty policja ma dostać 69 mln 455 tys. zł, Straż Graniczna - 12 mln 845 tys. zł, PSP - 12 mln 500 tys. zł i BOR - 7 mln 200 tys. zł.

d4gfr7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gfr7q