Związki ZCh Police porozumiały się z zarządem
1.10.Szczecin (PAP) - Zawieszenie do przyszłego roku wypłaty wyższych wynagrodzeń oraz wstrzymanie zwolnień pracowników zatrudnionych na czas określony do momentu zakończenia...
1.10.Szczecin (PAP) - Zawieszenie do przyszłego roku wypłaty wyższych wynagrodzeń oraz wstrzymanie zwolnień pracowników zatrudnionych na czas określony do momentu zakończenia negocjacji między zarządem Zakładów Chemicznych Police S.A. a związkowcami zakłada podpisane w środę przez obie strony porozumienie - poinformował PAP rzecznik prasowy zakładów Rafał Kuźmiczonek.
We wtorek wieczorem zakończyła się pierwsza tura rozmów zarządu Zakładów z przedstawicielami działających w firmie 6 związków zawodowych, które od poniedziałku są w sporze zbiorowym z zarządem. Rzecznik zapowiedział, że rozmowy będą kontynuowane w najbliższym czasie. W jego ocenie, obie strony wykazały dużą chęć wypracowania kompromisu.
Związkowcy domagają się zaprzestania redukcji zatrudnienia w firmie, realizacji umów ze spółkami zależnymi Z.Ch. Police oraz odwołania zarządu spółki. W ich opinii, zarząd łamie porozumienia zawarte ze związkami w czerwcu br., gwarantujące ochronę miejsc pracy. Domagają się też wyciagnięcia konsekwencji wobec winnych złej sytuacji, w jakiej znalazł się zakład.
Kuźmiczonek wyjaśnił, że środowe porozumienie zawiesza realizację czerwcowych uzgodnień zawartych między zarządem a załogą w kwestii m.in. wzrostu wynagrodzeń.
"Związkowcy zgodzili się odłożyć kwestie finansowe do przyszłego roku" - powiedział rzecznik. Dodał, że zarząd wyraził natomiast zgodę, by do czasu zakończenia rozmów wstrzymać zwolnienia tych pracowników, którym w tym czasie kończą się umowy o pracę zawarte na czas określony.
W związku z kryzysową sytuacją, w jakiej znalazły się Z.Ch. Police, w tym roku spółka musiała zwolnić 180 osób; do końca roku z tego powodu pracę ma stracić dalszych 200 pracowników.
ZCh Police są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczaną do tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. To również największy pracodawca w woj. zachodniopomorskim, zatrudniający ponad 3 tys. osób. W I półroczu 2009 r. odnotowały stratę na poziomie 232 mln zł. Spółka od maja realizuje program restrukturyzacyjny, który zakłada m.in. redukcje zatrudnienia.
Według zarządu, przyczyną złej sytuacji zakładów jest kryzys, odczuwalny nie tylko na rynku europejskim, ale również lokalnym. W 2009 r. sprzedaż nawozów spadła o ponad połowę. (PAP)
szt/ pad/ jra/ gor/