Trwa ładowanie...
d1kpxy3

Związkowcy demonstrują w Brukseli w obronie miejsc pracy

Ok. 40 tys. europejskich związkowców,
w większości z Belgii, manifestowało w piątek w Brukseli w obronie
miejsc pracy. Była to druga z serii demonstracji organizowanych w
stolicach UE przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych
(EKZZ).

d1kpxy3
d1kpxy3

_ Domagamy się Europy socjalnej, która chroni nas przed deregulacjami finansowymi zagrażającymi zatrudnieniu _ - oświadczył John Monks sekretarz generalny EKZZ. _ Chcemy zobaczyć, jak robotnicy korzystają w takim samym wymiarze z pomocy jak bankierzy _ - dodał.

Europejskie związki zawodowe domagają się sprawiedliwości społecznej, solidarności i większej liczby miejsc pracy. Wzywają do obrony pracowników zagrożonych utratą zatrudnienia.

Manifestacja wyruszyła około południa z centrum Brukseli. Nad tłumem powiewały flagi trzech największych związków zawodowych w kraju. W demonstracji wzięli udział m.in hutnicy, w tym z koncernu Mittal, pracownicy sektora publicznego i branży logistycznej. Przybyło też kilkuset związkowców z Francji, w tym niewielka delegacja z fabryki Opla w Anvers.

Niektórzy w przebraniu kurcząt nieśli transparenty z żądaniem, by Europa "nie oskubała ich z piór". "Europa socjalna? Yes, we can!" - głosiły inne napisy, nawiązujące do kampanii wyborczej Baracka Obamy. Demonstracja spowodowała opóźnienia komunikacji miejskiej na niektórych liniach.

d1kpxy3

Pierwsza z serii czterech "euromanifestacji" zorganizowana przez EKZZ w ramach Europejskich Dni Działania odbyła się w czwartek w Madrycie i zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Dwie następne zaplanowano na sobotę w Pradze i Berlinie. Udział w nich zapowiedzieli związkowcy z NSZZ "Solidarność".

Manifestacja w Brukseli odbyła się na trzy tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i wyborami regionalnymi w Belgii. (PAP)

cyk/ kar/

d1kpxy3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kpxy3