Trwa ładowanie...
służby mundurowe
16-01-2013 08:15

Związkowcy krytycznie o propozycjach zmian L4 mundurowych

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych krytykuje założenia do
projektu ustawy obniżającej wysokość zasiłku chorobowego dla funkcjonariuszy mundurowych ze 100 do
80 proc. pensji. Apeluje do premiera, szefa MSW i marszałek Sejmu o odrzucenie tych propozycji.

Związkowcy krytycznie o propozycjach zmian L4 mundurowychŹródło: PAP/Tytus Żmijewski
dhpcypa
dhpcypa

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych krytykuje założenia do projektu ustawy obniżającej wysokość zasiłku chorobowego dla funkcjonariuszy mundurowych ze 100 do 80 proc. pensji. Apeluje do premiera, szefa MSW i marszałek Sejmu o odrzucenie tych propozycji.

Resort spraw wewnętrznych poinformował w poniedziałek, że konsultacje społeczne potrwają do 22 stycznia.

"Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych uważa projekt za niesprawiedliwy i krzywdzący dla żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących każdego dnia ofiarną służbę na rzecz ogółu obywateli" - głosi stanowisko FZZSM, którego kopię we wtorek otrzymała PAP.

W ocenie związkowców próba wprowadzenia tych rozwiązań, bez jednoczesnego uregulowania kwestii płatnych nadgodzin oraz gratyfikacji za służbę pełnioną w nocy, w niedzielę i w święta jest "niedopuszczalna i godzi w interes funkcjonariuszy". Dodali, że w rozwiniętych krajach europejskich, jak Niemcy i Francja, nie stosuje się żadnych ograniczeń w zakresie wysokości uposażenia funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich.

dhpcypa

Założenia do projektu ustawy - obniżającej zasiłki chorobowe ze 100 do 80 proc. wysokości pensji funkcjonariuszy i żołnierzy rząd przyjął w październiku 2012 roku. To nieuzasadniony przywilej, który powodował często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił wówczas premier Donald Tusk.

Projekt autorstwa MSW zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres na jaki je wystawiono.

Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od lipca tego roku. Obecnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Jak informuje MSW, średnio codziennie 6 tysięcy policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym.

(AS)

dhpcypa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhpcypa