Związkowcy pikietują: "Godna płaca, godna emerytura"
Około tysiąca związkowców˙pikietuje przed Zachodniopomorskim
Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie domagając się m.in. obniżenia akcyzy na paliwa i podniesienia
płacy minimalnej.
Około tysiąca związkowców pikietuje przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie domagając się m.in. obniżenia akcyzy na paliwa i podniesienia płacy minimalnej.
Wiec i marsz zorganizowano w ramach ogólnopolskiego protestu pod hasłem "Polityka wasza - bieda nasza". Protestujący pod Urząd Wojewódzki przyszli spod bramy głównej stoczni szczecińskiej.
W manifestacji biorą udział m.in. związkowcy z Federacji Związków Zawodowych, pracownicy służby zdrowia, kolejarze, marynarze z Polskiej Żeglugi Morskiej, stoczniowcy z "Gryfii", byli pracownicy Stoczni Szczecińskiej Nowa, energetycy i rolnicy.
Związkowcy przyszli na manifestację z transparentami, na których umieszczono hasła: "Godna płaca, godna emerytura" i "Chcemy rzetelnego dialogu."
Kilku związkowców ma przed sobą wózki wypełnione aluminiowymi puszkami i złomem. Do wózków przymocowano hasła "Druga Irlandia", "Druga Japonia" oraz "Nasza przyszłość z PO."
Zachodniopomorscy związkowcy zamierzają wręczyć wojewodzie "czarną księgę" z indywidualnymi wpisami poszczególnych organizacji zakładowych. Domagają się one m.in. przyspieszenia realizacji paktu dla Szczecina, rewitalizacji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, takiego samego traktowania portu Szczecin - Świnoujście, jak potów w Gdańsku i Gdyni oraz wstrzymania zwolnień w Zakładach Chemicznych Police.
Postulaty zawarte w "czarnej księdze" mają być za pośrednictwem wojewody przesłane premierowi Donaldowi Tuskowi.
Wojewoda zachodniopomorski ma również otrzymać petycję, w której związkowcy napisali m.in., że "w Polsce nie funkcjonuje dialog społeczny, zarówno na poziomie rządowym, jak i wojewódzkim".
Przed przemarszem pod siedzibę wojewody związkowcy złożyli kwiaty pod tablicą Ofiar Grudnia 1970, przed stocznią.
W ramach akcji protestacyjnej w woj. zachodniopomorskim Solidarność zebrała kilkaset życiorysów od bezrobotnych, które także zamierza przekazać wojewodzie.
"To w naszym regionie różne osoby dostają pracę od premiera, nawet, gdy już mają zatrudnienie. Uważamy, że trzeba to poszerzyć o bezrobotnych, których w województwie jest ok. 55 tys." - mówił przed protestem szef zachodniopomorskiej "S" Mieczysław Jurek.
Zwracając się w środę do manifestujących Jurek powiedział: "Spotykamy się pod historyczną bramą stoczni po raz kolejny, by upomnieć się o najsłabszych i zaprotestować przeciwko drożyźnie i ubóstwu". "Dość tego oszustwa, drożyzny, ubóstwa, bezrobocia. My krzyczymy, bo krzyczą fakty i liczby" - powiedział szef zachodniopomorskiej Solidarności.(PAP)