Trwa ładowanie...
d2zvvug
d2zvvug
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Związkowcy podpisali porozumienie określające warunki połączenia KHW i PGG (krótka)

Związkowcy z Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) podpisali w środę porozumienie społeczne, określające warunki połączenia firmy z Polską Grupą Górniczą (PGG) - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2zvvug

Porozumienie gwarantuje całej załodze holdingu pracę w Polskiej Grupie Górniczej. Obowiązujący w KHW układ zbiorowy pracy zostanie rozwiązany, a pracownicy będą wynagradzani według zasad obowiązujących w Grupie, co dla dużej części górników ma oznaczać wyższe miesięczne uposażenia. W ciągu najbliższego roku ma być wynegocjowany nowy układ zbiorowy dla całej PGG.

Zasadnicza treść porozumienia została ustalona w poniedziałek, kiedy zaakceptowały ją trzy z 14 związków działających w KHW. Podczas wtorkowych obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego do dokumentu wprowadzono dalsze poprawki, wzmacniające gwarancje pracownicze - w takiej formie treść porozumienia zaakceptowały pozostałe związki. W środę rano wszystkie działające w KHW organizacje zaakceptowały jednolity tekst - wkrótce ma zostać opublikowany.

Porozumienie umożliwi - dzięki pomocy PGG - wypłacenie załodze KHW całości nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) za ubiegły rok (dotąd górnicy dostali zaliczkowo część świadczenia - tysiąc zł), a także daje gwarancję, że zadłużonemu na 2,5 mld zł holdingowi nie zabraknie środków na bieżące wypłaty.

d2zvvug

Jednym z punktów spornych była sprawa terminów przekazania do spółki restrukturyzacyjnej dwóch kopalń KHW: Wieczorek, gdzie kończą się złoża węgla, oraz ruchu Śląsk, czyli rudzkiej części kopalni Wujek. W załączniku do porozumienia ustalono, że specjalny zespół przeanalizuje m.in. zasadność włączenia Śląska do należącej do PGG kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. Analizowane będą też terminy przekazywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń poszczególnych części kopalni Wieczorek.

Zawarcie porozumienia ze związkowcami umożliwia prowadzenie dalszych procedur zmierzających do połączenia dwóch górniczych firm. Na środę zaplanowane jest spotkanie z inwestorami, którzy mają dokapitalizować powiększoną PGG (według wcześniejszych informacji łączna kwota dokapitalizowania to ok. 1 mld zł, z czego 700 mln zł mają dać Węglokoks, Enea i TF Silesia). W czwartek ma odbyć się natomiast spotkanie z instytucjami finansowymi, które objęły warte ponad 1,2 mld zł obligacje KHW.

d2zvvug

Podziel się opinią

Share
d2zvvug
d2zvvug