Trwa ładowanie...
d5bek4j
01-03-2017 13:35

Związkowcy z KHW: porozumienie to trudny kompromis (krótka4)

Przedstawiciele górniczych związków zawodowych jako "trudny kompromis" określają podpisane w środę porozumienie, precyzujące warunki połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

d5bek4j
d5bek4j

Związkowcy liczą, że dzięki ostatnim poprawkom, wprowadzonym do porozumienia minionej nocy podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, uda się przedłużyć żywot dwóch kopalń: ruchu Śląsk w Rudzie Śląskiej i kopalni Wieczorek w Katowicach, które docelowo mają trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

"To jest bardzo trudny kompromis, żadna ze stron nie jest w pełni zadowolona. Najbardziej jesteśmy niezadowoleni z tego, że musieliśmy poświęcić układ zbiorowy pracy, który sam w sobie był dla nas wartością. Teraz radykalnie, całkowicie zmieniają się wszystkie zasady wynagradzania" - powiedział jeden z liderów Solidarności w KHW Piotr Bienek.

Jego zdaniem, choć miesięczne płace górników holdingu mają wzrosnąć do średniego poziomu obowiązującego w PGG (ponad 6,2 tys. zł), w ujęciu rocznym średnie wynagrodzenia górników będą mniejsze - wynika to m.in. z braku nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji), która w PGG jest zawieszona. Wraz z "czternastką" średnie miesięczne wynagrodzenie w holdingu, według Bienka, wyniosło w ubiegłym roku prawie 6,5 tys. zł.

W ocenie Bienka, porozumienie w wersji wynegocjowanej we wtorek jest lepsze od dokumentu podpisanego przez część związków już w poniedziałek, ponieważ daje możliwość dalszych rozmów o przyszłości kopalń Śląsk i Wieczorek, którą mają analizować specjalne zespoły. Za pozytywną związkowiec uznał też deklarację zarządu PGG, że obowiązujące w Grupie porozumienie płacowe co najmniej przez rok nie będzie zmieniane, zarówno dla pracowników PGG, jak i KHW.

d5bek4j

Bogdan Nowak ze Związku Zawodowego Górników w Polsce ocenił, że związkowcy nie mieli wyboru i musieli podpisać porozumienie. "Nie mieliśmy innego wyboru jako reprezentanci załogi KHW - jako holding nie mamy płynności finansowej, czekamy na drugą ratę nagrody rocznej, zagrożone były nasze wypłaty w marcu, nie ma pieniędzy na inwestycje w kopalniach" - powiedział Nowak, wskazując na najważniejsze przesłanki zawarcia porozumienia.

Lider związku Sierpień 80 w KHW Szczepan Kasiński uważa, że w stosunku do wersji porozumienia, którą jego związek podpisał już w poniedziałek, w nowej wersji nie ma zasadniczych, merytorycznych zmian. Jego zdaniem, brak granicznych dat dotyczących przekazania kopalń Śląsk i Wieczorek do spółki restrukturyzacyjnej, może być groźny, ponieważ - po rekomendacjach specjalnego zespołu - nie można wykluczyć wcześniejszego przekazania tych kopalń do SRK niż w końcu tego roku, jak zakładano wcześniej.

d5bek4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bek4j