Trwa ładowanie...
dr6e1fg
dr6e1fg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Związkowcy z KHW: porozumienie to trudny kompromis (krótka4)

Przedstawiciele górniczych związków zawodowych jako "trudny kompromis" określają podpisane w środę porozumienie, precyzujące warunki połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dr6e1fg

Związkowcy liczą, że dzięki ostatnim poprawkom, wprowadzonym do porozumienia minionej nocy podczas obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, uda się przedłużyć żywot dwóch kopalń: ruchu Śląsk w Rudzie Śląskiej i kopalni Wieczorek w Katowicach, które docelowo mają trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

"To jest bardzo trudny kompromis, żadna ze stron nie jest w pełni zadowolona. Najbardziej jesteśmy niezadowoleni z tego, że musieliśmy poświęcić układ zbiorowy pracy, który sam w sobie był dla nas wartością. Teraz radykalnie, całkowicie zmieniają się wszystkie zasady wynagradzania" - powiedział jeden z liderów Solidarności w KHW Piotr Bienek.

Jego zdaniem, choć miesięczne płace górników holdingu mają wzrosnąć do średniego poziomu obowiązującego w PGG (ponad 6,2 tys. zł), w ujęciu rocznym średnie wynagrodzenia górników będą mniejsze - wynika to m.in. z braku nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji), która w PGG jest zawieszona. Wraz z "czternastką" średnie miesięczne wynagrodzenie w holdingu, według Bienka, wyniosło w ubiegłym roku prawie 6,5 tys. zł.

dr6e1fg

W ocenie Bienka, porozumienie w wersji wynegocjowanej we wtorek jest lepsze od dokumentu podpisanego przez część związków już w poniedziałek, ponieważ daje możliwość dalszych rozmów o przyszłości kopalń Śląsk i Wieczorek, którą mają analizować specjalne zespoły. Za pozytywną związkowiec uznał też deklarację zarządu PGG, że obowiązujące w Grupie porozumienie płacowe co najmniej przez rok nie będzie zmieniane, zarówno dla pracowników PGG, jak i KHW.

Bogdan Nowak ze Związku Zawodowego Górników w Polsce ocenił, że związkowcy nie mieli wyboru i musieli podpisać porozumienie. "Nie mieliśmy innego wyboru jako reprezentanci załogi KHW - jako holding nie mamy płynności finansowej, czekamy na drugą ratę nagrody rocznej, zagrożone były nasze wypłaty w marcu, nie ma pieniędzy na inwestycje w kopalniach" - powiedział Nowak, wskazując na najważniejsze przesłanki zawarcia porozumienia.

Lider związku Sierpień 80 w KHW Szczepan Kasiński uważa, że w stosunku do wersji porozumienia, którą jego związek podpisał już w poniedziałek, w nowej wersji nie ma zasadniczych, merytorycznych zmian. Jego zdaniem, brak granicznych dat dotyczących przekazania kopalń Śląsk i Wieczorek do spółki restrukturyzacyjnej, może być groźny, ponieważ - po rekomendacjach specjalnego zespołu - nie można wykluczyć wcześniejszego przekazania tych kopalń do SRK niż w końcu tego roku, jak zakładano wcześniej.

dr6e1fg

Podziel się opinią

Share
dr6e1fg
dr6e1fg