Trwa ładowanie...
d3tt48q

Zwroty za paliwo i taksówki dla posłów. Rekordzista wziął 37 tys. zł

Zgodnie z prawem posłowie mogą dostać zwrot pieniędzy za paliwo wyjeżdżone w ramach podróży prywatnym samochodem i za taksówki. I chętnie z tego prawa korzystają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzysztof Mieszkowski wyjeździł taksówkami 37 tys. zł.
Krzysztof Mieszkowski wyjeździł taksówkami 37 tys. zł. (East News, Fot: East News)
d3tt48q

W czwartek "Fakt" przyjrzał się wydatkom biur poselskich. W ramach tych wydatków parlamentarzyści mogą dostać zwrot za podróże prywatnymi samochodami - maksymalnie równowartość kwoty, za którą da się przejechać 42 tys. kilometrów.

Czytaj też: Opłata emisyjna staje się faktem. Sejm zagłosował

I tak, najwięcej wyjeździł były wiceminister finansów Wiesław Janczyk - 34 tys. zł. Prawie 28 tys. zł "nabił" poseł Adam Andruszkiewicz z Kukiz'15, który nie ma własnego samochodu. To więcej niż rok wcześniej, kiedy wydał na paliwo 40 tys. zł. Tłumaczył wtedy, że auta nie ma, ale ma umowę użyczenia.

d3tt48q

Również poseł Krystyna Pawłowicz z PiS - także niezmotoryzowana - dostanie zwrot za jazdę prywatnym samochodem. Tutaj kwota jest znacznie skromniejsza - niecałe 2,5 tys. zł.

Z kolei ponad 12 tys. zł kosztowały przejazdy prywatnymi samochodami ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i szefa resortu energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Zobacz też: Kaczyński obniży pensje posłom. "To populizm"

Posłom przysługują też zwroty za przejazdy taksówkami. Tutaj rekordzistą jest Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej, którego podróże kosztowały 37 tys. zł. Cztery tysiące złotych mniej wydał Jacek Świat z PiS. Dalej na liście są m.in. Kazimierz Plocke z PO (25 tys. zł) i Alicja Kaczorowska z PiS (22 tys. zł).

d3tt48q

Czytaj też: Ostra debata w Sejmie. "Obniżmy pensję poselską o minus 105 proc."

"Fakt" prześwietlił też inne wydatki biur poselskich. Wśród nich jest kilka ciekawostek. Na przykład posłowie Nowoczesnej masowo wyposażają się w czujniki smogu, a Bartłomiej Stawiarski z PiS potrzebuje do bezpiecznej pracy zagłuszacza syngału GSM. Z kolei Bożena Szydłowska z PO kupiła do biura poselskiego robota sprzątającego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3tt48q

Podziel się opinią

Share

d3tt48q

d3tt48q