Żyją za 12 zł dziennie. Dostali dom z drukarki

W Meksyku powstaje pierwsze na świecie osiedle drukowane na drukarce 3D. Póki co powstały dwa domy, a zamieszkają w nich rodziny, które żyją za 3 dolary dziennie, czyli niespełna 12 złotych. Za projekt odpowiada organizacja charytatywna New Story (tłum. Nowa Historia).

Żyją za 12 zł dziennie. Dostali dom z drukarki
Źródło zdjęć: © newstorycharity.org
Paweł Orlikowski

16.12.2019 | aktual.: 17.12.2019 06:16

Dwa domy wydrukowano przy wykorzystaniu gigantycznej drukarki 3D. Powstały w bardzo ubogiej części Meksyku, jednak fundacja New Story ma chrapkę na więcej. Chcą by domki były podwalinami pod całe osiedle, które będzie wybudowane za pomocą specjalnej drukarki 3D.

W ten sposób do 2020 r. powstanie pierwsza na świecie dzielnica wydrukowanych domów. Ma być ich aż 50. Dotąd biedni Meksykanie ze stanu Tabasco budowali domy z tego, co udało im się zebrać - były to głównie drewniane i metalowe elementy.

Rodziny przeżywają stres nie tylko związany z brakiem pieniędzy, ich domy stoją w strefie sejsmicznej, więc cały czas grozi im zawalenie wywołane trzęsieniami ziemi. Do tego zmagają się z powodziami po ulewach, mieszkanki skarżą się, że bywa tak, iż całymi miesiącami brodzą w wodzie po kolana.

Jak tłumaczą przedstawiciele New Story, zbudowanie czegoś, co wytrzyma trzęsienie ziemi i pozostanie suche podczas ulewnych deszczy było kluczowym wyzwaniem dla projektantów.

- Nie dość, że rodziny te żyją w ciągłym zagrożeniu to jeszcze mają najniższe dochody, żyją średnio za 3 dolary dziennie. Mieszkają w domach, które dosłownie sami składali. Te w porze deszczowej są zalewane - powiedział CNN Brett Hagler, dyrektor generalny i współzałożyciel New Story.

Drukarka, której użyto do wydrukowania domów, ma ponad 10 m długości. Drukuje specjalną betonową mieszankę, która twardznieje po wyschnięciu. Wybudowanie dwóch domów odbywa się jednocześnie i zajmuje kilka dni (drukarka pracuje 24 godziny na dobę).

Mieszanka betonowa wykorzystywana w tym projekcie jest mocniejsza od tradycyjnego betonu, wzmocnione są też fundamenty. Tak, by wytrzymały trudne warunki panujące w tym regionie. Domy mają powierzchnię ok. 50 mkw. Znajdują się w nich dwie sypialnie, łazienka, salon i kuchnia.

New Story jest organizacją non-profit, która pomaga rodzinom potrzebującym schronienia. Powstała w 2014 r. i od tego czasu wybudowała już ponad 2700 domów w Ameryce Południowej i Meksyku. Jednak to pierwszy projekt budowy domu, przy którym wykonano druk 3D. Organizacja współpracuje z ICON, firmą zajmującą się technologią budowlaną, która opracowała robotykę do drukowania 3D, wykorzystywaną w tym projekcie. Z kolei meksykańska organizacja ÉCHALE pomaga znaleźć rodziny, które zamieszkają w tych budynkach. Same domy zostały zaprojektowane wspólnie z rodzinami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)