Trwa ładowanie...
d12md6v

Domek z betonu z drukarki 3D. Pierwszy taki w Polsce

Ma siedem metrów kwadratowych powierzchni, a do jego wykonania użytych zostało sześć ton betonu. Polski startup wydrukował mały dom. Jak przekonuje, jego technologia może zrewolucjonizować branżę budowlaną.
Share
Niewielki budynek można obejrzeć w siedzibie firmy w Otrębusach.
Niewielki budynek można obejrzeć w siedzibie firmy w Otrębusach.Źródło: REbuild
d12md6v

Zespół inżynierów ze startupu REbuild ukończył pierwszy wielkoformatowy wydruk z użyciem autorskiej, w pełni funkcjonalnej drukarki 3DCP (3D Construction/Concrete Printing) do betonu. Niewielki budynek można obejrzeć w siedzibie firmy w Otrębusach.

- Branża budowlana jest jedną z ostatnich wielkich branż, która nie została zautomatyzowana. Obserwując trendy rynkowe i rozwój koncepcji typu Przemysł 4.0, podjęliśmy wyzwanie polegające na połączeniu budownictwa i druku 3D. Stworzyliśmy drukarkę 3DCP i autorską mieszankę betonową, a zwieńczeniem tego etapu prac jest ten wydrukowany budynek – mówi Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild.

- Do tej pory maszyna drukowała mniejsze obiekty, takie jak ławki, stoły, czy grille. Jej przeznaczeniem są jednak budynki i pod tym kątem jest ona stale rozwijana. To pierwszy tego typu wydruk w Polsce z wykorzystaniem betonu - dodaje.

d12md6v

Obejrzyj też: Mieszkanie+. Muszyński: ok. 1 tys. już mieszka. Na decyzje czekamy nawet 1,5 roku

Jak przekonuje polski startup, wykorzystanie druku 3D może w tym względzie zrewolucjonizować oblicze branży i znacznie ją zautomatyzować. Beton to jeden z najpowszechniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, a stawianie budynków to obecnie proces wymagający znacznego zaangażowania wykwalifikowanego personelu, środków oraz surowców.

Tymczasem inżynierowie REbuild szacują, że ich wynalazek pozwoli na wydrukowanie domu, którego koszty mogą stanowić jedynie połowę (a maksymalnie do 80 proc.) obecnej ceny budowy, a wydruk podobny do tego w Otrębusach, zajmie nie więcej niż 13 godzin.

d12md6v

Czytaj też: Popyt na kredyty hipoteczne nie maleje. Co z cenami mieszkań?

Zespół rozpoczął prace nad maszyną w 2018, jednak kluczowe dla rozwoju drukarki okazało się ostatnie 5 miesięcy od czasu pozyskania inwestorów i 250 tys. euro na rozwój wynalazku.

REbuild jest także w trakcie procesów certyfikacji i pisania norm dla druku 3D w budownictwie oraz ma na swoim koncie badania ponad 60 mieszanek i kilka autorskich zapraw. Spółka przygotowała również kilkanaście wniosków patentowych (w tym dwa międzynarodowe), a w najbliższym czasie planuje tę liczbę powiększyć.

Czytaj też: Budownictwo mieszkaniowe. Rekordowe koszty budowy metra mieszkania

Zespół ma w najbliższych planach dalszy rozwój technologii 3DCP. Przede wszystkim chcą oni jako pierwsi na świecie wdrożyć technologię automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków.

Czytaj też: Mieszkanie Plus dostało zastrzyk gruntów. Ma być wysyp inwestycji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12md6v

Podziel się opinią

Share
d12md6v
d12md6v