Trwa ładowanie...
d4lu2uq

Zysk EBITDA Polkomtelu w 2012 roku nieznacznie spadł do 2,79 mld zł (opis)

19.03. Warszawa (PAP) - Zysk EBITDA Polkomtelu w 2012 roku spadł do 2,79 mld zł z 2,83 mld zł rok wcześniej. Przychody telekomu zmalały w ubiegłym roku do 7,1 mld zł z 7,3 mld zł w...

d4lu2uq

19.03. Warszawa (PAP) - Zysk EBITDA Polkomtelu w 2012 roku spadł do 2,79 mld zł z 2,83 mld zł rok wcześniej. Przychody telekomu zmalały w ubiegłym roku do 7,1 mld zł z 7,3 mld zł w 2011 roku - podała spółka w prezentacji do konferencji.

Rentowność EBITDA spółki wzrosła w 2012 roku do 39,2 proc. z 38,7 proc. rok wcześniej. Średnie przychody na abonenta w Polkomtelu wynoszą obecnie 39,5 zł i są najwyższe na rynku.

Na koniec 2012 roku z usług sieci Plus korzystało 13,8 mln klientów. Spółka podała, że baza klientów wzrosła w IV kwartale. Z usług mobilnego internetu Plusa korzysta obecnie 2,6 mln osób, a zużycie transferu rośnie z kwartału na kwartał.

Przepływy operacyjne spółki wyniosły 2,07 mld zł wobec 1,74 mld zł w 2011 roku.

d4lu2uq

W ubiegłym roku Polkomtel spłacił ponad 1 mld zł zadłużenia. Spółka nie ma konkretnego celu w kwestii zmniejszenia zadłużenia w tym roku.

"Nie mamy jeszcze sprecyzowanego celu spłaty zadłużenia na ten rok, jest zbyt wcześnie, by go określić" - powiedziała na konferencji dyrektor finansowa spółki, Joanna Nieckarz.

Przedstawiciele Polkomtelu potwierdzili na konferencji, że spółka rozmawia z bankami na temat refinansowania części zadłużenia. Dodali, że w grę wchodzą różne scenariusze i tym samym różne kwoty.

Nieckarz poinformowała, że obecne zadłużenie spółki wynosi ponad 11 mld zł, z czego 7,6 mld zł to złotówkowy dług bankowy.

d4lu2uq

"Pozostałe zadłużenie pochodzi z emisji obligacji w walutach obcych" - dodała.

Kilka dni temu PAP informowała, że Polkomtel szuka możliwości refinansowania 5 mld zł długu.

RYNEK TELEKOMUNIKACYJNY SPADNIE W TYM ROKU TYLKO PRZEZ OBNIŻKI OPŁAT INTERKONEKTOWYCH

W tym roku Polkomtel spodziewa się spadku wartości rynku telekomunikacyjnego, ale tylko z powodu obniżenia stawek interkonektowych. Zdaniem Wojciecha Pytla, członka zarządu Polkomtelu, spadki w segmencie usług głosowych zostaną w przyszłym roku zbilansowane przez wzrost przychodów z transmisji danych. Pytel oczekuje ustabilizowania wartości całego rynku od 2015 roku.

d4lu2uq

"Ten rok będzie trochę trudniejszy niż zeszły, co widać we wszystkich sferach życia. Rynek telekomunikacyjny spadnie, ale tylko dlatego, że mamy niższe stawki interkonektowe. Poza tym czynnikiem oczekujemy, że rynek w tym roku będzie się stabilizował, ponieważ spadki na usługach głosowych będą w coraz większym stopniu kompensowane przez przesył danych" - powiedział.

"Po spadkach w 2013 i 2014 roku oczekujemy wypłaszczenia wartości rynku" - dodał.

Polkomtel nie planuje obecnie wejścia w telefonię stacjonarną.

"Na dzisiaj nie widzę wejścia Polkomtela w biznes stacjonarny, co nie oznacza, że należy to w ogóle wykluczyć" - powiedział.

d4lu2uq

DEBIUT POLKOMTELA NA GIEŁDZIE NIEWYKLUCZONY, ALE JESZCZE NIE W TYM ROKU

Spółka nie wyklucza oferty publicznej akcji, ale na pewno nie odbędzie się ona w tym roku.

"Ogólnie nie wykluczamy IPO, ale na pewno nie w tym roku" - powiedział PAP Pytel.

Pytany o możliwość wejścia Polkomtelu na giełdę przez odwrotne przejęcie spółki Midas, Pytel odpowiedział: "Kiedy podejmiemy decyzję o IPO, będziemy analizować wszystkie możliwości i wybierzemy najbardziej korzystną w danym momencie".

Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polkomtelu informował w październiku 2012 roku, że debiut Polkomtela na warszawskiej giełdzie jest możliwy za kilka lat, po restrukturyzacji i zmianach w zarządzaniu spółką. (PAP)

kuc/ jtt/

d4lu2uq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lu2uq